Naše řešení
Žádné výsledky vyhledávání
Péče o rány
(…) trpí i více než půl milionu lidí v našem státě. Pokud k tomuto počtu přičteme členy rodin pečující o tyto osoby, zvýší se tento počet až na 1,5 milionu osob, jichž se přímo týká téma léčby chronických ran (…)
Pojem „rána” nejčastěji navozuje asociaci s řeznými a bodnými poraněními, což je zejména zásluhou všeho druhu detektivek, románů a akčních filmů. Tyto rány, ačkoliv samozřejmě vyžadují odborné ošetření a léčbu, se hojí zpravidla rychle. Mnohem obtížnější je léčba tzv. chronických ran, jimiž trpí i více než půl milionu lidí v našem státě. Pokud k tomuto číslu přičteme členy rodin pečující o tyto osoby, zvýší se tento počet až na 1,5 milionu osob, jichž se přímo týká téma léčby chronických ran a tedy i problematika ošetřování a převazů.
Léčba chronických ran, jako jsou diabetická noha nebo proleženiny a dokonce i popáleniny, trvá často měsíce. Pro členy rodiny i pro samotného pacienta postiženého tímto problémem je to velmi obtížné. Cílem brožury, která se Vám dostává do rukou, je informovat o moderních metodách léčby chronických ran ve vlhkém prostředí, v souladu se zásadami, které jsou výsledkem vědeckého výzkumu. Doufáme, že těchto několik stránek poslouží jako úvod do této problematiky a napoví, jak moderním způsobem účinněji a rychleji léčit chronické rány.
Hovoříme-li o moderní léčbě chronických ran, nechceme snižovat výhody tradičního ošetření. Tradiční obvazy z gázy, obinadla nebo náplasti jsou jistě dobré! Nikdo nezpochybňuje jejich účinnost, jelikož se skvěle osvědčuji, avšak týká se to léčby akutních rán (tedy takových, které vznikly například v důsledku mechanických faktorů, jako jsou například řezné, bodné či střelné rány nebo odřeniny). V tomto případě je velmi vhodné použít sterilní obvazy z gázy a náplasti.
EFEKTIVNÍ LÉČBA CHRONICKÝCH RAN
V případě chronických ran (jako jsou proleženiny, popáleniny, diabetická noha) bylo již před 40 lety objeveno a přesně popsáno, jaké podmínky přispívají k jejich rychlejšímu hojení. Tyto podmínky představují přesný opak toho, co poskytují tradiční obvazy. Ukazuje se, že chronická rána se bude hojit lépe, pokud budou splněny následující podmínky:
- vlhké prostředí při léčbě rány – podporuje přirozené procesy čištění rány, regeneraci poškozených tkání a zmenšuje bolestivost. Díky tomu se rána hojí v průměru o 50 % rychleji;
- snížené pH – snížíme-li pH, stává se prostředí v ráně kyselejší, což zhoršuje podmínky pro množení bakterií;
- těsné uzavření rány (okluze) – chrání ránu před infekcí způsobenou bakteriemi nacházejícími se v prostředí pacienta. Použití obvazů ze speciální polyuretanové pěny chrání ránu také před mechanickým poškozením;
- stálá teplota – udržování stálé teploty na úrovni cca 37°C urychluje buněčné dělení a tím i regeneraci poškozených tkání.
VLASTNOSTI IDEÁLNÍHO OBVAZU
Wiliam Tuner navázal na výzkum George Wintera probíhající od roku 1962, tím, že shromáždil a shrnul jeho výsledky, na jejichž základě v roce 1979 představil vlastnosti ideálního obvazu. Podle W. Turnera by obvaz, který bude v souladu s moderním (vlhkým) modelem léčby ran podporovat hojení, měl mít následující vlastnosti:
- udržovat v ráně optimální míru vlhkosti,
- odvádět nadměrné množství sekrece a toxických složek,
- tepelně izolovat ránu,
- umožňovat výměnu plynů mezi ránou a prostředím (dýchání),
- být nepropustný pro bakterie a jiné mikroorganismy,
- neobsahovat toxické částečky a látky,
- chránit nově vzniklé tkáně,
- umožňovat jeho snadné odstranění z povrchu rány bez poškození tkání.
Obvazy splňující výše uvedená kriteria vytvářejí vlhké prostředí, což přispívá ke zdárnému průběhu důležitých procesů odehrávajících se v ráně. Díky tomu proces hojení probíhá asi o 50 % rychleji, při snížené bolestivosti a nižším riziku infekce.
Proč je, i přes nabídku celé řady moderních specializovaných obvazů, obtížné zvolit vhodný způsob ošetření?
Dobré prozkoumání procesů odehrávajících se v průběhu procesu hojení rány vedlo k vývoji specializovaných obvazů a následně ke vzniku více typů krytí s velmi odlišnými vlastnostmi. Paradoxně nakonec v konkrétní situaci velká různorodost krytí vytváří dilemata související s volbou vhodného obvazu. Pamatujme, že správná volba obvazu je podmínkou jeho účinnosti.
JAK ZVOLIT VHODNÝ OBVAZ PRO URČITOU RÁNU?
Při volbě obvazu musíme splnit dvě základní kriteria – je třeba pamatovat na to, že v moderní léčbě ran neexistuje univerzální obvaz, který by splňoval požadavky na léčbu jakékoliv rány, volba tedy musí být vědomá, založená na správné diagnóze procesů probíhajících v ráně a výběru krytí s vlastnostmi, které těmto procesům odpovídají.
Pro usnadnění správného výběru obvazu můžeme použít klasifikaci ran založenou na jevech, k nimž dochází v jednotlivých fázích hojení ran, a „barevnou” škálou klasifikace ran, která byla na jejich základě vytvořena.
Škála zahrnuje čtyři barvy odpovídajícím způsobem přiřazené jednotlivým stádiím procesu hojení rány.
Volba obvazu je po zařazení rány k odpovídajícímu typu v barevné škále již jednodušší, jelikož rány stejného typu (barvy) před námi stavějí podobné výzvy a v souvislosti s tím vyžadují podobný postup.
„ČERNÁ” RÁNA – NEKROTICKÁ TKÁŇ
CÍL LÉČBY:
- odstranění nekrotické tkáně
CHARAKTERISTIKA RÁNY:
- má podobu dehydratované, mrtvé tkáně
- nekrotická tkáň pokrývá celou ránu nebo se vyskytuje lokálně v podobě laloků
- hladina sekrece – malá (až do okamžiku, kdy se nekrosa změní v tekutinu a oddělí se od zdravé tkáně)
- nekrotická tkáň zpomaluje proces hojení – je zdrojem infekce pro zdravou tkáň, představuje bariéru pro nově vznikající tkáně
POSTUP:
- nekrotický strup je nutno odstranit chirurgicky nebo umožnit jeho autolýzu udržováním vlhkého prostředí
DOPORUČOVANÉ KRYTÍ:
„ŽLUTÁ” RÁNA – KOLIKVAČNÍ NEKRÓZA
CÍL LÉČBY:
- odstranění nekrózy a příprava ložiska rány ke granulaci
CHARAKTERISTIKA RÁNY:
- rána krémové až žluté barvy, vláknitá struktura
- míra sekrece: vysoká, střední, vzácněji nízká
POSTUP:
- udržení vlhkého prostředí v ráně
- kontrola sekrece
DOPORUČOVANÉ KRYTÍ:
- Medisorb A – hluboké rány s vysokou nebo střední sekrecí
- Medisorb P – mělčí rány se střední sekrecí
- Medisorb P PLUS – mělčí rány se značnou sekrecí
- Medisorb H – rány s nízkou a střední sekrecí
- Medisorb G – infikované rány s nízkou sekrecí (podporuje očišťování rány, jelikož váže hydratovanou nekrotickou tkáň spolu s mikroorganismy, které ji kolonizují)
„ČERVENÁ” RÁNA – GRANULUJÍCÍ TKÁŇ
CÍL LÉČBY:
- udržení vlhkého prostředí podporujícího granulaci
- kontrola sekrece
CHARAKTERISTIKA RÁNY:
- rána světle červené barvy, vlhká
- nerovný povrch rány
- tkáň je jemná, citlivá na bolest, náchylná vůči infekci
DOPORUČOVANÉ KRYTÍ:
- Medisorb A, Medisorb P nebo Medisorb P PLUS – rány se silnou nebo střední sekrecí
- Medisorb H – rány se střední a nízkou sekrecí
- Medisorb G – infikované rány s nízkou sekrecí (podporuje očišťování rány, jelikož váže hydratovanou nekrotickou tkáň spolu s mikroorganismy, které ji kolonizují)
- Medisorb A – v případě infikovaných ran se silnou sekrecí
„RŮŽOVÁ” RÁNA – EPITELIZUJÍCÍ TKÁŇ
CÍL LÉČBY:
- ochrana nové tkáně
- stimulace procesu epitelizace
CHARAKTERISTIKA RÁNY:
- na povrchu rány je viditelná růžová nebo bílá tkáň
- buňky epitelu migrují od okrajů rány k ložisku
POSTUP:
- stimulace nebo udržování procesu epitelizace
- udržení vlhkého prostředí v ráně
- ochrana před mechanickým poškozením
DOPORUČOVANÉ KRYTÍ:
- Medisorb H – rány se střední sekrecí
- Medisorb F – rány s nízkou sekrecí
ÚHRADA ZE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ
Léčba obtížně se hojících ran je náročná. V závislosti na stavu rány trvá jeden měsíc až několik měsíců, představuje tedy značnou zátěž pro rodinný rozpočet. Aby byla léčba účinná a vhodně zvolená, je nutná soustavná spolupráce pacienta s ošetřujícím personálem. Pouze lékař nebo zdravotní sestra může na základě správné diagnózy procesů probíhajících v ráně zvolit vhodný obvaz.
Vhodný obvaz je podmínkou účinné léčby. Pacient ošetřovaný lékařem, jemuž jsou předepisovány obvazy, může zjistit, zda má při své nemoci nárok na poukaz na obvazový materiál hrazený ze zdravotního pojištění. Ze zdravotního pojištění jsou hrazeny obvazy při dvou typech onemocnění:
- Epidermolysis bullosa, tzv. nemoc motýlích křídel, a
- chronické vředy.
Epidermolysis bullosa – obvazy se vydávají bezplatně do výše limitu úhrad
Chronické vředy – obvazy vydávané za 30 % ceny výrobku
Z nabídky obvazů Medisorb jsou ze zdravotního pojištění hrazeny:
- Medisorb A krytí určené pro kontrolu sekrece vhodné pro povrchové a hluboké rány se silnou nebo střední sekrecí
- Medisorb P samolepící krytí určené pro kontrolu sekrece vhodné pro povrchové rány se silnou nebo střední sekrecí
- Medisorb P PLUS nelepící krytí určené pro kontrolu sekrece vhodné pro povrchové rány se silnou nebo střední sekrecí
- Medisorb H krytí určené pro kontrolu sekrece vhodné pro povrchové rány se střední sekrecí.
Anna Rogalewska, Patrycja Judycka
TZMO SA
Trendy v léčbě ran
Od bylin a listů, přes gázu a obvazy až po profesionální obvazy se praxe obvazování ran vyvíjí desítky tisíc let. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) již více než 60 let dodávají produkty určující trendy v obvazování ran. V průběhu let jsme upravili naši řadu krytí a způsob, jakým je vyrábíme, ale jedna věc se nemění: nadále se staráme o to, jak dodávat produkty nejvyšší kvality, které splní nepřísnější bezpečnostní standardy. Zdravotnické výrobky značky TZMO Matopat byly vždy symbolem vysoké kvality, inovace a biokompatibility.
Výběr správného krytí: Co musí pacienti zvážit ?
Především se jedná o druh zranění, protože různé rány se hojí odlišně. Jiné krytí budete potřebovat pro operační ránu nebo incizi (takové rány je nutné překrýt přesně, sterilním způsobem, kvalifikovaným zdravotnickým personálem na vhodném místě), jiné pro novou ránu po operaci a také jiné pro obtížně se hojící ránu s podstatnou ztrátou tkáně. Jakmile jste určili druh rány, potřebujete profesionální krytí, které nejenže zmírní riziko infekce a poskytne optimální a efektivní dobu léčení, ale také pacientovi pomůže, aby se cítil pohodlněji. V používání profesionálního krytí na rány se objevil významný trend: v minulosti je používali pouze zdravotničtí profesionálové v nemocnicích, ale nyní si nacházejí cestu i do lékáren. Díky tomu dnes mohou pacienti používat profesionální krytí na rány i doma.
Vlastnosti profesionálního krytí na rány
Pro malé říznutí nebo oděrku poslouží čistá a pohodlná lepicí náplast. Přiložte ji na danou oblast a ponechejte, dokud se nevytvoří stroupek a rána se nezhojí. Avšak v případě vážnějších zranění, jako jsou operační rány, je radno použít profesionální krytí, jako jsou ta, která se používají v nemocnicích. Profesionální operační krytí jsou sterilní, savá a pružná, a navržena tak, aby lepidlo dokázalo udržet krytí pevně na dané oblasti, brání prostupu nečistot nebo dalších nežádoucích látek do rány. Současně musí být savý materiál dostatečně chráněn, aby zabránil přímému kontaktu krytí s povrchem rány nebo chirurgickým šitím. Profesionální krytí jsou také prodyšná, aby umožnila pokožce „dýchat“.
K příkladům profesionálního krytí pro operační rány patří Fixopore S a Fixopore F. První jmenované je vyrobeno z pružné, netkané textilie, která snadno přilne i na špatně dostupné oblasti pacientova těla a neomezí pacienta v pohybu. Krytí z netkané textilie je základním typem krytí, které se používá v nemocnicích na operační rány. Toto krytí má speciální hladkou vrstvu savého materiálu, která se nepřichytí k ráně nebo šití, což umožní bezpečnou a bezbolestnou výměnu krytí bez rizika poškození savého materiálu. Lepidlo na krytí je hypoalergenní. Další ze dvou produktů, Fixopore F, je vyroben z ultratenké polyuretanové fólie, která udržuje vlhkost z dosahu rány. To pomáhá pacientům vykonávat jejich pravidelné každodenní činnosti bez časté výměny krytí a bez rizika infikování rány. Výhody moderního krytí na rány lze plně využívat, pokud je krytí používáno v souladu s uživatelským návodem.
Vzdělávání pacientů
Role lékárníků není pouze o tom, pomoci pacientům s výběrem správného krytí, ale také o jejich vzdělání o potřebě řádné péče o své rány. Čištění ran a správná výměna krytí jsou zásadní a kromě volby krytí, pomohou rychlému a nekomplikovanému zhojení rány. Obecné pravidlo při léčbě ran je, že výměna krytí musí být natolik minimální, nakolik to bude možné, podle doporučené užitné doby krytí a co nejčastěji to bude možné, v závislosti na vzhledu rány a stavu krytí.
Další informace o profesionálním krytí pro různé typy ran najdete na adrese: matopat.cz
Ročně se různé typy popálenin dotýkají cca 1% naší populace. Počet Poláků postižených popáleninami tedy činí až 400 000 pacientů ročně. Zhruba 50–80% postižených představují děti ve věku od 2 do 4 let.
Z hlediska hloubky klasifikujeme popáleniny následujícím způsobem:
- I stupeň– popálení se týká výhradně povrchových vrstev pokožky. Hlavními příznaky poškození jsou zarudnutí (jasně červené) a bolestivost. Rána se obvykle hojí bez komplikací a nezanechává jizvu.
- stupeň IIa – popálení se týká téměř celé vrstvy pokožky a povrchových vrstev škáry. Rány jsou obvykle jasně červené, velmi bolestivé, jejich charakteristickým znakem jsou puchýře. Popáleniny stupně IIA mohou zanechávat menší barevné změny a občas dokonce jizvy.
- stupeň IIb – poškození se týká pokožky a hlubokých vrstev škáry. Při popáleninách tohoto typu se objevuje epidermální a dermální nekróza. Tyto rány jsou velmi bolestivé, bez puchýřů, jejich zbarvení je bledé nebo narůžovělé, šedavé, cihlové a dokonce černé. Při nepříznivém vývoji mohou zanechávat hypertrofické jizvy.
- stupeň III – popáleniny v celé tloušťce škáry. Rány mají obvykle brunátné, hnědé, bledě žluté nebo červené zbarvení.
- stupeň IV – popáleniny v celé tloušťce kůže, při nichž dochází k poškození tkání nacházejících se pod podkožní tkání – svalů, šlach, kostí, kloubů.
Při III. a IV. stupni dochází k poškození nebo úplnému zničení zárodečné vrstvy pokožky.
Komplikace popálenin
Častou komplikací popálenin po jejich zahojení přestavuje vytvoření hypertrofických jizev a vznik kloubních kontraktur. Hypertrofické jizvy jsou důsledkem mezi jinými zintenzivněného prokrvení, zvýšeného rozvoje fibroblastů, ukládání většího množství kolagenu a chronického otoku. Ve všech těchto případech, neustupuje-li jasně červené zbarvení jizvy do dvou měsíců a jizva se stává čím dál tvrdší, je třeba počítat se vznikem keloidní jizvy. Keloidní jizvy mají uzlinatou strukturu, která je důsledkem zintenzivněného metabolizmu. Jejich růst je stimulován mikrofágy a fibroblasty, které podporují růst kolagenních vláken. Tyto komplikace jsou nepříjemné, jelikož omezují pohyblivost a zároveň jsou neestetické.
Jako prevence se používá vhodné polohování těla či znehybnění kloubu pomocí dlah a ortéz. Kromě toho bylo zjištěno, že použití konstantního tlaku vyššího než je kapilární tlak cév, tj. asi 25-30 mmHg, příznivě ovlivňuje formování jizvy a do značné míry zamezuje hypertrofii. Dlouhodobý tlak omezuje zásobení tkání kyslíkem, vede ke zpomalení metabolizmu a ke snížení počtu fibroblastů. Zesílení aktivity enzymu rozkládajícího kolagen (kolagenázy) vede k výraznému zmenšení jizvy.
Metoda tlakové terapie popáleninových jizev je známá ve světě již mnoho let a všeobecně se používá i v Polsku. Tlaková terapie je považována za nejefektivnější řešení, a to i přes existenci mnoha alternativních metod terapie, jako jsou laserová terapie, kryoterapie a další. Kromě negativních zdravotních důsledků keloidní jizvy často negativně ovlivňují psychický stav pacienta, což může vést dokonce k sociálnímu vyloučení. Moderní medicínské techniky a postupy kladou důraz nejen na účinnou terapii popálenin, ale také na naplánování průběhu procesu terapie takovým způsobem, aby bylo minimalizováno riziko vzniku keloidních jizev. Důležitou součástí moderních technik terapie je používání komprese ve spojení s účinky silikonových obvazů typu CodosilTM ADHESIVE.
Mechanismus vzniku popáleninových jizev
Každá rána se může zahojit sama. Povrchové rány, nepřesahující papilární vrstvu, se hojí bez zanechání jizev. Na počátku procesu hojení dochází k čištění rány, proto se na tomto místě objevuje obrovské množství makrofágů a histiocytů. Probíhá zde novotvorba kapilár, což podporuje vznik nových multipotenciálních buněk – lymfocytů, které mají schopnost přeměnit se na fibroblasty. Fibroblast je buňka, která provádí syntézu makromolekul tvořících vazivovou tkáň. Syntetizuje tropokolagen, který vytváří v procesu polymeryzace kolagenové vlákno. S přibývajícím počtem nových vláken dochází k involuci kapilár, ztrátě aktivity fibroblastů a zahájení procesu reepitelizace.
Při popáleninách, kdy vlivem traumatu došlo k poškození pokožky, papilární a retikulární vrstvy škáry, dochází k většímu rozrůstání cév. Rozšíření cév a tvorba anastomóz vede k městnání krve v místě hojení, čímž je zajištěno jeho dobré zásobení výživnými látkami; objevuje se zde také velké množství fibroblastů, které jsou neobyčejně aktivní v procesu tvorby velkého počtu kolagenních vláken.
Proces reparace s tvorbou jizvy probíhá díky nově vznikajícím fibroblastům, mezi nimiž postupem času dochází k diferenciaci myofibroblastů zodpovědných za smršťování, kdežto žírné buňky mají na starosti pokračující zrání jizvy. Biochemický výzkum procesu vzniku hypertrofických jizev nasvědčuje tomu, že zde dochází ke zvýšení množství syntetizovaného kolagenu ve srovnání s normálním procesem hojení a také že se zde objevují kvalitativní poruchy spočívající ve zvýšení množství mukopolysacharidů a snížení hladiny lipidů (zejména kyseliny linolové) v mimobuněčné hmotě v jizvě. Zdá se, že příčinou je snížené množství kolagenázy (enzymu rozkládajícího kolagen) vyplývající ze zvýšení množství 1 – antitrypsinu a 2 – mukoproteinových globulinů. Tyto jevy pravděpodobně provázejí toxické mitochondriální působení v poškozených buňkách. K tomuto působení dochází v popálenině od prvního okamžiku až do 10. dne procesu hojení, kdy je pozorován ústup jeho známek a postupný návrat k normálnímu stavu. Někdy dochází k objektivnímu postupnému nárůstu do 14. dne, přetrvává-li nárůst po 21. dni, je to známkou komplikací spojených se vznikem jizev.
Bylo zjištěno také působení kůry nadledvin na fibroblasty v jizvách a její nezpochybnitelný vliv na procesy tvorby jizev. To představuje základ pro výzkum případných vztahů mezi komplikacemi při tvorbě jizev a endokrinologickými změnami u dětí. Samozřejmě takováto závislost existuje v období popáleninového šoku, její další rozvoj však není znám. Místní komplikace při tvorbě jizev vznikajících po popáleninách mohou být estetické nebo funkční povahy, případně je lze zařadit do obou typů. Z histopatologického hlediska máme do činění s poruchami tvorby jizev hypertrofického, hypotrofického nebo keloidního typu. Všeobecně se má za to, že k těmto poruchám dochází u 50 % popálenin, dosud se však nepodařilo přesně určit faktory ovlivňující výskyt těchto poruch ani zjistit jejich význam pro včasné posouzení skutečného rizika jejich vzniku. Zejména pokud se jedná o keloidy, dosahuje pravděpodobnost jejich vzniku na pokožce až 80 % na místech, která jsou vystavena napínání a roztahování.
Tlaková terapie – účinná metoda léčby popáleninových jizev
Elastická tlaková terapie jako nová preventivně-terapeutická technika se začala rozvíjet v sedmdesátých letech 20. století a ukázalo se, že je velmi účinnou metodou rehabilitace komplikací po popáleninách. Tato metoda spočívá v použití hyperkomprese (nebo jednoduše komprese), při níž na keloidní jizvu působí stálý tlak. Tlak na oblast jizvy způsobuje ischemický efekt, zmenšuje přívodní cévky a omezuje novotvorbu cév. Z jedné strany při menším počtu cévek přitéká do jizvy menší množství krve, z druhé – v závislosti na vnitřním průměru nově vytvářených cév – se rychlost krve zvyšuje a tím nedochází k městnání, což vede ke snížení počtu vytvářených kolagenních vláken a zamezuje smršťování oblasti rány.
Správně provedená elastická tlaková terapie spočívá v působení silným tlakem na ránu po skončení epitelizace, s použitím různých typů pásek z přírodního latexu. Tyto pásky se vyrábějí z latexových nití potažených syntetickým vláknem.
Díky jejich použití může stálý tlak působící na jizvu vést ke změně a zlepšení složení a kvality různých součástí tkání. Změna složení tkání vede ke kvalitativnímu zlepšení, oslabení a zmenšení velikosti jizvy a zároveň díky ischemii, k níž dochází při zvýšeném tlaku (lokální nedostatečné prokrvení), se snižuje intenzita charakteristického rudého zbarvení jizvy.
Všeobecné zásady používání tlakové metody:
- co nejčasnější použití tlaku (od okamžiku opětovného pokrytí rány epitelem po dobu 2 až 3 let – tato doba je považována za dobu zrání jizvy), v průměru po dobu 1 nebo 1,5 roku;
- kontinuální, nepřetržité, dlouhodobé působení tlaku na místech, v nichž vznikají komplikované jizvy, formou individuálně střižených obleků, které by měly vyvíjet tlak řádu 20-25 až 50 mm Hg/cm2.
Abychom dosáhli co nejlepších výsledků, je nutné monitorování a klinická kontrola procesu tlakové terapie a pravidelná výměna tlakových obvazů, která je nutná kvůli ztrátě elasticity používaného úpletu a také při změně hmotnosti/tělesných rozměrů pacienta.
Doba trvání tlakové léčby je různá – optimálně až 2 roky. V případě vzniku lokálních komplikací jako jsou podráždění, opruzeniny, praskliny pokožky, špatné snášení terapie pacientem po psychické stránce je třeba tlakovou rehabilitaci dočasně přerušit a snažit se předcházet opakování komplikací. [1]
Míra komprese v tlakové terapii
Kompresní výrobky se vyznačují tím, že působí na povrch těla pacienta tlakem o přesně stanovené síle. Tento tlak se uvádí v jednotkách milimetrů sloupce rtuti (mmHg). Podmínkou účinnosti takovýchto výrobků je správná volba velikosti, která se určuje vždy individuálně po provedení přesných měření těla pacienta. Na účinnost terapie má vliv také volba odpovídající síly tlaku (stupně komprese), jejíž hodnota vyplývá z typu poruchy a jejího stádia. Volba správného stupně komprese kompresního výrobku je důležitá, jelikož příliš malý tlak vyvíjený na danou část těla nepovede k požadovanému výsledku, kdežto příliš velký tlak může mít mnoho nežádoucích účinků. Komplikace mohou začínat lehkými, jako jsou opruzeniny, oděrky nebo macerace pokožky, a vyvinout se v závažnější, jako je vznik puchýřů na povrchu pokožky nebo proleženin. Tyto i jiné vedlejší účinky, které jsou důsledkem špatně zvoleného stupně komprese, vedou nejčastěji k tomu, že je nutno terapii okamžitě přerušit.
Nejpoužívanější klasifikaci tlaku představuje škála stupňů komprese používaná v Německu, Švýcarsku a Itálii. Ve všech klasifikacích označuje třída I nejslabší a třída IV nejsilnější tlak. Uvedené hodnoty se vztahují ke kompresi vyvíjené produktem ve výšce kotníku hlezenního kloubu. Je důležité, aby byla po celé délce kompresního výrobku zachována gradace tlaku vyvíjeného na končetinu. V tomto případě se nejčastěji používá pravidlo vycházející z následujícího předpokladu: 100 % tlaku pro danou třídu (I až IV) ve výšce kotníku (distální část výrobku) k 40 % tlaku v jeho bližší (proximální) části.
Různí výrobci používají odlišné klasifikace stupně komprese, kdežto klasifikace tlaku stanovená Evropskou komisí pro standardizaci rozlišuje následující třídy:
- I. třída – lehký tlak (18 – 21 mmHg),
- II. třída – střední tlak (23-32 mmHg),
- III. třída – silný tlak (34-46 mmHg),
- IV. třída – velmi silný tlak (min. 49 mmHg).
Účinná terapie s použitím kompresních výrobků Codopress®
Na úspěšnost tlakové terapie má velký vliv správná volba kompresního výrobku. Kompresní výrobky Codopress® vyráběné v Łodzi firmou Tricomed se používají při terapii popáleninových jizev a pro rehabilitaci popálenin. Dosud bylo vyrobeno více než 20 tisíc výrobků Codopress® přičemž sortiment je postupně rozšiřován a konstrukce zdokonalována. Vyrábějí se z vysoce prodyšeného plastického úpletu v kvalitě zdravotnického materiálu obsahujícího polyuretanovou a polyamidovou přízi, díky čemuž dosahuje požadovaných parametrů a zároveň zajišťuje vysoký uživatelský komfort.
Výrobní technologie umožňuje vyrobit obvaz pro každou část těla v lékařem určené třídě komprese. Nejčastěji se používá tlak odpovídající I. stupni komprese v hodnotě 18-21 mmHg. Za pozornost stojí, že kompresní výrobky Codopress® se vyrábějí technikou zamezující umístění švů v oblasti jizvy. Díky tomu nedochází k nežádoucím změnám síly léčebného tlaku.
Proces přípravy kompresního obvazu je vícefázový:
- Získání předpisu od lékaře specialisty.
- Setkání pacienta s osobou provádějící měření končetiny nebo jiné části těla.
- Po ušití obvazu se provádí zkouška, při níž se ověří, zda je obvaz zhotoven správně.
- Pacient je instruován o způsobu používání a údržby výrobku.
Všechny kompresní výrobky by se měly nosit nepřetržitě po dobu 6 až 24 měsíců po skončení léčby rány, dokud se neobjeví zřetelné známky vyléčení (zploštění, zblednutí a změknutí). Za celou dobu terapie je zpravidla nutné kompresní výrobek několikrát vyměnit v závislosti na jeho opotřebení nebo změně rozměrů části těla pacienta (obzvláště u dětí). Je třeba pamatovat, že výrobek může být použit pouze při zcela vyléčené popáleninové ráně, což je znázorněno na fotografiích.
Individuálně připravené výrobky Codopress® :
- vyvíjejí odpovídající tlak na jizvu,
- lze je kombinovat s jinými druhy léčby,
- nezpůsobují alergie a podráždění pokožky,
- omezují pocit svědění,
- zamezují vzniku kontraktur v oblasti kloubů.
Klinické testy
Ve specializovaných popáleninových centrech v Siemianowicích a Polanicy Zdroju – čelních polských střediscích léčby těžkých popálenin – byly provedeny klinické testy na velké skupině pacientů. Byly zkoumány výsledky použití kompresních výrobků Codopress® při terapii jizev vzniklých v důsledku popálení.
Klinikami provádějícími hodnocení účinnosti terapie jizev s použitím výrobků Codopress® byly Městská nemocnice č. 2 – oddělení popálenin v Siemianowicích Śląských pod vedením Mudr. S. Sakielové a Krajská nemocnice plastické chirurgie v Polanici Zdroju pod vedením docentky dr hab. Mudr. K. Kobusové. Specializované testy týkající se možného dráždivého působení úpletu používaného v technologii výrobků Codopress® na pokožku byly provedeny v Ústavu léků ve Varšavě pod vedením doktora farmacie W. Zalewského.
Materiály a metody
Po dobu dvou let byly testovány kompresní výrobky vyráběné společností Tricomed S.A. u 40 pacientů ve věku od 2 do 59 let s rozsahem popálenin v průměru 26 %, včetně hlubokých popálenin zasahujících plnou tloušťku kůže v rozsahu průměrně 9 %.
Pacienti byli rozděleni do dvou skupin:
- v první skupině (20 nemocných) byly kompresní výrobky použity bezprostředně po zahojení rány,
- ve druhé skupině (20 nemocných) byly kompresní výrobky Codopress® použity v průměru po uplynutí tří měsíců od okamžiku zahojení rány.
Hodnocení se týkalo oblasti obličeje, šíje, hrudníku, horních a dolních končetin. Celkem u první skupiny bylo hodnoceno 24 polí, ve druhé skupině bylo hodnoceno 30 pozorovaných polí.
Testované výrobky byly hodnoceny z hlediska jejich užitečnosti při léčbě hypertrofických a keloidních jizev u 26 pacientů ve věku od 3 do 58 let. Hypertrofické a keloidní jizvy vznikaly nejčastěji po popálení horkými tekutinami a ohněm. Doba trvání úplného zahojení popáleninové jizvy od okamžiku použití kompresních výrobků činila jeden měsíc až 4 roky. V období předcházejícím tlakové terapii byly aplikovány masáže. Tělesnými partiemi, které byly nejčastěji předmětem testování užitečnosti kompresních výrobků, byly: kolenní a loketní kloub, oblast hýždí a boků, ramena, hrudník, horní a dolní končetiny.
Výsledky testů
Závěry provedených testů ukázaly, že u hypertrofických jizev a keloidů docházelo po použití tlakového obvazu k dalekosáhlé rekonstrukci. Svědění, které se objevilo v 8 případech, ustupovalo v průběhu 3 týdnů. Zbarvení čerstvých jizev se měnilo ze sinalého a krevnatého na tělové u 17 pacientů po uplynutí 4 týdnů. Výška jizvy se snížila z průměrných 4 mm na začátku (měřeno od úrovně chorobně nezměněné pokožky) na 0-2 mm. Nejlepší výsledky byly pozorovány v případě poměrně čerstvých čtyřtýdenních jizev. V případě starších popáleninových jizev byly tyto výsledky pozorovány po uplynutí delší doby.
Nebyly zjištěny alergické reakce. Praní v běžně dostupných pracích prostředcích a používání 24 hodin denně nevedlo u hodnocených kompresních výrobků ke ztrátě pružnosti. Nejlepší výsledky léčby byly pozorovány na stehnech, bércích a pažích. Pacienti nosili kompresní výrobky rádi. Kompresní výrobky Codopress® bezpochyby přispívají k rychlejší rehabilitaci nemocných s popáleninovými deformitami nebo k jejich přípravě k operačním zákrokům.
Shrnutí výsledků testů
Během několikaměsíčního nošení kompresních výrobků Codopress® bylo zjištěno, že:
- docházelo k postupnému oplošťování jizev,
- jasně červené zabarvení jizvy postupně bledlo,
- jizvy se stávaly pružnější,
- nebyly pozorovány příznaky alergie na materiál, z nějž byly výrobky Codopress® zhotoveny,
- při srovnávání míst, která nebyla ošetřena tlakem, s jizvami léčenými pomocí kompresních výrobků Codopress® u stejných pacientů byly zjištěny rozdíly v podobě přetrvávající hypertrofie a tvrdých jizev na místech, která nebyla ošetřena kompresí,
- použití kompresních výrobků bezprostředně po zahojení popáleniny přinášelo lepší výsledky ve srovnání s druhou skupinou nemocných, u nichž byly kompresní výrobky Codopress® použity až po vzniku hypertrofických jizev. [2]
Závěry
- Hodnocené výrobky Codopress® jsou velmi užitečné při prevenci vzniku a při terapii hypertrofických jizev po popáleninách.
- Aby byla terapie účinná, měly by být kompresní výrobky zhotovovány individuálně na míru.
- Včasné použití kompresních obvazů šitých „na míru” bezprostředně po zahojení popáleninové rány zaručuje vyšší úspěšnost při terapii jizev.
- Stálé (23 h denně) nošení výrobků, které se vyměňují pouze v případě jejich poškození nebo změny fyzických rozměrů, po dobu 1 až 2 let:
- účinně zamezuje vzniku hypertrofických jizev,
- vede ke zmenšení a ve většině případů k ústupu keloidních jizev,
- zlepšuje konečný estetický výsledek.
- Tlaková léčba umožňuje pokračovat v pohybové rehabilitaci a neomezuje běžné aktivity pacienta po popálenině.
- U úpletu, z nějž byly zhotoveny výrobky Codopress® , nebylo zjištěno dráždivé působení.
Kombinovaná terapie Codopress® + obvaz Codosil™ ADHESIVE
Za posledních deset let si velkou oblibu získaly také silikonové obvazy podporující terapii jizev kompresní metodou. Jejich používání vede k omezení tvorby malých cévek v jizvě, k redukci množství kolagenu, a tím ke zvýšení elasticity jizvy a k jejímu značnému oploštění.
Mnoho specialistů doporučuje kombinovanou terapii spočívající ve spojení několika metod přizpůsobených individuálně konkrétnímu pacientovi. Jednou z nich je kompresní terapie spojená s použitím obvazů určených pro rehabilitaci keloidních jizev. Při kombinované terapii popáleninových jizev lze úspěšně používat obvaz CodosilTM ADHESIVE.
CodosilTM ADHESIVE je měkký vrstvený výrobek určený pro terapii a rehabilitaci hypertrofických a keloidních jizev. V přímém kontaktu s povrchem jizvy je lepicí silikonová vrstva. Vnější povrch obvazu je chráněn nepřilnavou ochrannou vrstvou.
Gelový výrobek Codosil™ ADHESIVE:
- omezuje pocit svědění a bolesti,
- nezpůsobuje podráždění a alergie,
- lze jej ohýbat,
- je samolepící, což umožňuje opakované přilepení k povrchu pokožky,
- je určen pro opakované použití,
- má snadné uchovávání a použití.
Obvaz se aplikuje na neporušený povrch pokožky, přičemž velikost výrobku musí být o 1 cm větší než velikost jizvy. Preventivně se používá po dobu 12 hodin denně. Pacienti pravidelně používající kompresní výrobky Codopress® a silikonový obvaz Codosil™ ADHESIVE pozorují zřetelné známky terapie: oploštění, zblednutí a změknutí jizvy. Navíc se zlepšuje pohyblivost a snižuje se riziko vzniku kontraktur.
CodosilTM ADHESIVE Použití výrobku je doporučeno:
- při rehabilitaci hypertrofických a keloidních jizev,
- preventivně u osob s tendencí ke vzniku hypertrofických a keloidních jizev,
- v kosmetice pro léčbu jizev po zákrocích estetické chirurgie.
Literature:
[1] Babiana Mossakowska, PhD, Professor, Presoterapia u dzieci (Tlaková terapie u dětí).
[2] A. Nawrocki, doc., PhD, and others, Ocena kliniczna – Opracowanie technologii i ocena artykułów medycznych do zastosowania w chirurgii plastycznej (Clinical evaluation – The compilation of technologies and the evaluation of medical products to be applied in plastic surgery).
Všechny výrobky Codopress® používané při léčbě popálenin se šijí na objednávku na míru pro konkrétního pacienta po provedení měření. Pacienti, jimž bylo doporučeno použití výrobků od firmy Tricomed S.A., musí mít zahojené rány, bez obvazů, aby bylo možné správně vzít míru a vyzkoušet výrobek.
Na zvláštní přání pacientů mohou být výrobky Codopress® zhotoveny ve všech čtyřech stupních komprese.
Pro získání kompresního výrobku Codopress® je třeba:
- kontaktovat firmu Tricomed S.A. a domluvit si schůzku
- tel. 42 684 78 21
- fax 42 684 68 74
- osobně se dostavit do sídla firmy Tricomed S.A. (ul. Świętojańska 5/9, 93-493 Łódź, Polsko) ve sjednaném termínu za účelem provedení měření a objednání ušití výrobku. Poplatky za výrobek hradí pacient nebo sdružení, nadace, městské centrum sociální pomoci a podobně, a to způsobem předem sjednaným s firmou.
Elżbieta Szwałkiewicz
Národní poradce pro ošetřování chronicky nemocných a zdravotně postižených osob
Jedním z ukazatelů používaných k posouzení kvality dlouhodobé péče nepohyblivých osob je stav pokožky v oblastech vystavených stálému tlaku. Zdálo by se, že ošetřovatelé vědí vše o prevenci proleženin, a proto je s podivem, proč je stále tak vysoký počet osob s proleženinami (tlakovými vředy), když jsou pod stálým dohledem ošetřovatelů.
Rozsah problému mě opravňuje tvrdit, že v naší zemi máme velmi vážné nedostatky v péči o nemocné a zdravotně postižené, jak ve stacionární zdravotní péči, tak v sociální pomoci, stejně jako v domácích podmínkách. Tato nedbalost je příčinou ohromného utrpení a vytváří značné náklady na léčbu a péči.
Bylo vydáno mnoho publikací na téma proleženin (tlakových vředů), které se odkazují na mnoho zdravotních výzkumů a statistik. Opakují stejnou zásadní informaci:
- hlavním etiologickým faktorem je tlak na tkáň, která se nachází nad kostním výčnělkem, což vede k rozvoji nekrózy a následně k vředu,
- dochází k poškození kůže v důsledku opakovaného překročení průměrného tlaku v kožních kapilárách (32 mmHg), jednou z příčin je i zhoršení citlivosti,
- tvorbu tlakových vředů urychluje máčení kůže, což je důsledkem zvýšení vlhkosti kvůli močové a fekální inkontinence nebo pocení,
- nejběžnějším místem je okolí křížové kosti, hrbolků sedací kosti, trochanterů, kotníků a pat,
- každý nepohyblivý pacient je ohrožen tvorbou tlakových vředů,
- ke snížení tlaku na kůži by se měly používat moderní technologie, jako jsou speciálně tvarované matrace, polštáře, textilie a zařízení pro klouzavý pohyb, moderní ochranné a léčebné krytí a pomůcky absorbující moč,
- léčba se nemůže zaměřit na lokální zvládnutí dekubitních vředů.
Základní principy spojené s prevencí:
- správná výživa – přiměřený příjem bílkovin, kalorií a tekutin brání výskytu záporné dusíkové bilance, slabosti a dehydratace,
- snížení nebo odstranění tlaku a tření kůže – tohoto účinku je dosaženo použitím matrací a polštářů, které uleví od tlaku, častá změna polohy těla, používání vhodných zásad pro zvedání a přesun pacientů,
- přísné dodržování zásad základní péče osob s inkontinencí (i fekálního typu), včetně:
- každodenního umývání a očisty po každé kontaminaci exkrementy,
- systematické kontroly stavu kůže v oblastech vystavených vlhkosti,
- používání absorpčních pomůcek přiměřených ke stupni inkontinence,
- prevence zánětu kůže používáním speciálního ochranného krytí,
- ochrany kůže před přílišným vysušením a dráždivými látkami (moč a pot) používáním vhodných produktů pro péči o pokožku.
Moderní přístup k léčbě tlakových vředů a dalších chronických poranění podporuje hojení ran ve vlhkém prostředí použitím různých speciálních krytí, které jsou použity podle typu a umístění rány.
Vědecké studie a praktické zkušenosti ukázaly, že vyšší vlhkost v ráně stimuluje tvorbu nové pokožky, což na druhou stranu stimuluje růst spojovací tkáně pod pokožkou. Speciální krytí v porovnání s konvenčním gázovým krytím také ovlivní rychlost hojení. Brání poškození mladé epidermis během každé výměny krytí a obsahuje látky, které ovlivňují léčbu a hojení ran. Nelze podcenit i fakt účinné ochrany vnitřku rány proti vnějším faktorům a provádění běžných hygienických procedur bez výměny krytí.
Léčebné postupy (včetně výběru krytí) a náklady závisí na typu rány a stavu hojení. Některé rány se léčí mnoho měsíců, někdy i déle než rok. V procesu hojení se vyskytují časté problémy a nejnebezpečnější z nich způsobují infekce. Nezajištěná rána se může infikovat bakteriemi, viry nebo plísněmi. Spontánně se rozrůstají a otravují tkáně svými sekrety. Infekce rány se může rychle rozšířit a přivodit sepsi, která ohrozí pacientův život. Náklady na léčbu infikovaných chronických zranění výrazně rostou, zejména díky potřebě používání speciálních krytí a drahých antibiotik.
Jako národní poradce s velkou obavou sleduji, že počet osob, které trpí tlakovými vředy a dalšími chronickými poraněními neklesá, bez ohledu na roky vzdělávacích kampaní. Odpovědnost za tento stav nepadá pouze na ošetřovatele, ale také na ty, kteří jsou odpovědní za tvorbu podmínek pro péči o nemocné osoby a osoby odkázané na péči, a na Národní fond zdraví, jakožto plátce financujícího náklady na léčbu. Těžko pochopitelnou skutečností je, že Národní fond zdraví nepožaduje, aby střediska zdravotní péče podávala hlášení o pacientech s proleženinami a o způsobu léčby. Oddělené postupy týkající se léčby proleženin a ponechání nákladů na léčbu v instituci, ve které vznikly, by silně ovlivnilo a aktivovalo vytvoření vhodných podmínek pro prevenci tlakových vředů. Samozřejmě je nutné zohlednit skutečnost, že některá chronická zranění nejsou výsledkem nedbalosti, ale výsledkem fyzického stavu pacienta; nejčastěji se pojí s konečnou fází dlouhodobé biologicky devastující neoplastické choroby.
V rámci mé vlastní odborné praxe mohu pozorovat celkem značnou účinnost moderního speciálního krytí při léčbě tlakových vředů. Samozřejmě, že ošetřovatelé by měli vědět o všech známých metodách léčby chronických ran, nejen tlakových vředů, ale také jiných druhů proleženin, zhoubných vředů, vředů diabetické nohy a popálenin. Základem je si uvědomit, že není přijatelné nedodržovat základní zásady prevence a vystavovat pacienta tvorbě tlakových vředů nebo jiných chronických poranění. Jak zdravotní, tak finanční důsledky snižování nákladů u absorpčních produktů a ochranného krytí jsou velmi vážné, nejen pro pacienta, ale také pro ošetřovatele a jednotku, pro kterou pracují.
Elżbieta Szwałkiewicz
Národní poradce pro ošetřování chronicky nemocných a zdravotně postižených osob
Dokonce ani nejmodernější krytí vhodné pro daný typ rány neulehčí proces hojení rány, pokud nebudou zajištěny další podmínky vedoucí k celkové tělesné regeneraci.
K nim patří:
- řádná osobní hygiena,
- ochrana pokožky před dráždivými účinky moči,
- vhodná postel, matrace, povlečení a spodní prádlo,
- eliminace tlaku na část těla postižené proleženinou,
- bezpečný přesun a polohování těla,
- přiměřená výživa a hydratace.
Moderní technická řešení a technologie umožňují bezpečné provádění hygienických činností, dokonce i u pacientů s velmi citlivou pokožkou a u zcela nepohyblivých osob, bez rizika a úsilí spojeného s jejich přesunem. Na trhu je dostupná široká řada prostředků pro péči o pokožku, usnadňující hygienu. Při léčbě suché pokožky (často umývané mýdlem), oslabené, máčené, neustále vystavené působení dráždivých látek, je nutné kontrolovat stav pokožky každý den a hledat známky alergické reakce. Vhodné přípravky pro mytí pokožky a péči o pokožku nemocných jsou jediné, které lze nanášet na citlivou a podrážděnou pokožku, a které mají zvlhčující, promazávací a elastické účinky. Zmírní příznaky zánětu, pokožku promažou a ochrání před dráždivými látkami, jako je moč. Na podrážděnou a svědící pokožku se nesmí používat mýdlo, pouze jemné mycí prostředky (mléka, pěny). Doporučuje se používat kosmetiku s co nejmenšími možnými alergickými reakcemi. Mycí a pečující produkty by se měly používat v ucelené řadě od stejného výrobce, jelikož to zamezí použití produktů s různým chemickým složením, které by vyvolalo škodlivé reakce organismu. Během hygienických procedur pouze omyjte oblast rány a vždy zkontrolujte stav krytí rány a ochranu rány před znečištěním a zvlhnutím.
Pro pacienty a jejich okolí nepříjemný pach moči lze odstranit vhodně zvolenými absorpčními materiály a jejich dostatečně častou výměnou – zhruba čtyřikrát denně. Při výměně rozhodně očistěte břicho, genitálie, třísla a hýždě.
Pacienta, který se nemůže z lehu posadit, můžete omýt tradičně v posteli, ale také ve speciální přenosné vaně. Vana se přinese do pacientova pokoje, jedna strana se odejme a usadí se podél postele. Potom pomocí látky nebo speciální posuvné podložky přesuňte pacienta (vysvlečeného a zakrytého) do vany. Pokud má pacient zavedenou infuzi, je připojen k monitoru, respirátoru atd. koupel se provede v pokoji vedle postele. To je možné tak, že se k vodovodnímu kohoutku (umístěnému v pokoji) připojí sprchová hadice s vhodnou délkou se sprchovací hlavicí. Obdobně musí být ke speciálnímu odtoku nainstalovaného pod umyvadlem namontována odtoková hadice v příslušné délce. Pokud je pacient schopen pokoj opustit, odvede se do vany v koupelně se sprchovacím místem. Odtoková hadice je zavedena do podlahového odtoku. Ve vaně s nastavitelnou výškou lze také provést koupel v poloze na zádech. Osoba, která se nemůže hýbat, je přesunuta (vysvlečená a zakrytá) posunem na speciální osobní zvedák – jakýsi vozík s nosítky. Po převozu pacienta do koupelny se na vanu umístí zvedák, který se zvedne (elektrický mechanismus ovládaný dálkovým ovládáním) do výšky vhodné pro ošetřovatele, aby se nemusel ohýbat. Potom je zvedák s pacientem spuštěn na dno vany. Většina zmíněných van má také vestavěné hydromasážní zařízení. Zvedák dokáže zvednout opěrku hlavy tak, aby se pacient mohl umýt v poloze vsedě nebo vleže. V sadě s vanou jsou k dispozici také sedačkové zvedáky, které pomáhají lidem s paraplegií nebo zdravotně postiženým dostat se do vany a z vany. Tito lidé se mohou také umýt sami ve sprše pomocí zvedáku nebo sanitárního křesla. Všechny instituce, v nichž jsou umístěni pacienti s pohybovým postižením, by měly mít integrovány systémy pro osobní hygienu, tj. mobilní zařízení integrované s mycím zařízením.
Lidé, kteří nemohou chodit, např. s paraplegií, mohou používat toaletu sami, ale musí být vytvořeny podmínky, které jim dovolí se přesunout z kolečkového křesla na toaletu. Výška toalety a kolečkového křesla musí být stejná. Boční stěny křesla a bezpečnostní madla toalety musí být výklopné. V dosahu osoby používající toaletu musí být sprchovací hlavice k mytí a toaletní papír k osušení pokožky. Schopnost se sám umýt pod tekoucí vodou je velmi důležitá, protože je velmi obtížné očistit genitální a anální oblast toaletním papírem. U starších lidí je pokožka zvrásněná a proto není možné pečlivé očištění zbytků stolice suchým toaletním papírem a opakované tření citlivé a suché pokožky často vede k poškození. Na toaletě musí být dostatek prostoru pro postiženou osobu, aby mohla jet na kolečkovém křesle, zaparkovat vedle toalety a po zvolení strany křesla a madla toalety se na toaletu přesunout. Všichni lidé bez ohledu na své zdraví a kondici musí být schopni použít toaletu. Musíme stále pamatovat na to, že při zvedání a přesunu pacienta by bylo vhodné se vyhnout silnému bodovému tlaku na tělo a měla by se použít metoda posunu s otočením těla. Potřeba očisty a ochrany pokožky je zvláště důležitá u lidí se zdravotním postižením, kteří čelí problému močové inkontinence.
Uvědomte si prosím, že moč po kontaktu s pokožkou představuje vnější dráždivou látku, která způsobuje zánět. Zanícená pokožka je červená, podrážděná a bolestivá. Také se často objevuje otok, svědění a odlupující se pokožka. Pacient se snaží redukovat obtěžující svědění škrábáním, a nakonec naruší neporušenost pokožky, což povede k tvorbě ran. Škrábance jsou také místem bakteriální infekce a rozvoje komplexních infikovaných proleženin.
Požadovaného účinku lze dosáhnout hygienickými jednorázovými absorpčními pomůckami, sadami pro sběr moči, speciálními přípravky pro osobní hygienu, kosmetickými a ochrannými přípravky. Jejich nabídka na trhu je velmi bohatá.
Pleny, anatomicky tvarované pleny nebo inkontinenční vložky je nutné vybírat podle jejich absorpční schopnosti, obsahu látek vázajících moč, typu ochrany proti protečení pleny, schopnosti snížit nepříjemný zápach a možnosti důkladného přizpůsobení tělu. Také je důležité, aby byla hlavní absorpční část látky překryta speciální netkanou látkou, která také oddělí absorbovanou moč od pokožky.
Močová inkontinence vede ke stálému zvlhčování a máčení pokožky, což podporuje zánět, poškození, vedoucí k tvorbě proleženin. Proto je nutné systematicky kontrolovat stav pokožky v oblastech vystavených vlhkosti a stav krytí, a maximálně zkrátit dobu kontaktu pokožky s močí.
Proto je výběr absorpčního produktu nutné určit stupněm močové inkontinence, hladinou vědomí pacienta, denní dobou a úrovní aktivity. Lidé s tlakovými vředy nebo velmi citlivou suchou pokožkou tíhnoucí k podráždění, musí používat takzvané prodyšné pleny. Od ostatních plen se liší například ochrannou fólií, která je vyrobena ze speciálního prodyšného laminátu.
Při péči o osoby upoutané na lůžko, které trpí močovou inkontinencí (MI), je nutné používat hygienické podložky k zachování čistoty povlečení nebo k ochraně křesla. Nepoužívejte gumové podložky, ale podložky vyrobené z celulózy, s jednou stranou potaženou speciální fólií, která ochrání křeslo nebo postel před vlhkostí. Zde je také vhodné použít prodyšné absorpční produkty. Lidé s proleženinami se musí vyhnout přehřátí v teplém oblečení a nevětraným nebo přetopeným místnostem, a především se musí vyhnout dlouhodobému tlaku na poškozenou pokožku a tření pokožky o podložku. Tohoto účinku lze dosáhnout pomocí speciálního posouvání a zařízení pro změnu polohy posunem, matracemi a polštáři ulevujícími od tlaku, pravidelnou změnou polohy těla, uplatněním správných zásad pro zvedání a přesun pacienta.
Výrazného snížení nebo eliminace tlaku na pokožku lze dosáhnout vybavením postele matrací proti proleženinám:
- matrace proti proleženinám se střídavým tlakem (takzvaný dynamický), kde motor čerpá vzduch do jednotlivých komor matrace, plní pouze některé z nich, což poskytne dočasnou úlevu jiné části těla. Používání matrace neruší povinnost adekvátní časté změny těla.
- Matrace proti proleženinám se stálým tlakem, které jsou nafukovány ručním čerpadlem, umožňuje dosáhnout přiměřeného tlaku a snížit tlak na povrch těla. Také je důležité, aby byla vyrobena z materiálu s jedinečným antibakteriálním složením, které potlačí růst bakterií a potlačí zápach. Použití této matrace má preventivní účinek a zrychluje hojení stávajících ran. Tato matrace je zvláště užitečná u pacientů, kteří nemají rádi zvuk motoru čerpadla u dynamických matrací.
Doba hojení proleženin nebo jiných chronických ran závisí na celkovém zdravotním stavu a na správné výživě s přiměřeným obsahem bílkovin, kalorií a tekutin.
Příčiny
Syndrom diabetické nohy řeší změny, které se objevují na dolních končetinách pacientů s diabetem.
Příčinou syndromu diabetické nohy jsou změny v krevních cévách (ischemie) a poškození nervů (neuropatie). Zhoršení vaskularizace a inervace u diabetických pacientů obvykle postupuje současně, ale pouze jedna z těchto změn je dominantní. Dominantní faktor určí typ syndromu diabetické nohy, a tak lze rozlišit: ischemický syndrom diabetické nohy nebo neuropatický syndrom diabetické nohy.
Vzorec: syndrom diabetické nohy – klasifikace podle dominantního faktoru
Periferní neuropatie, tj. periferní neuritida – je jednou z komplikací dlouhodobé hyperglykémie a ovlivňuje projekce jak somatických, tak autonomních nervových buněk v obou nohách. Pacient má snížené vnímání bolesti, teploty a dotyku v dotčené noze, a jelikož necítí bolest po zranění nebo stlačení, je pokožka často poškozená a tvoří se vředy, kterých si často včas nevšimne, a proto jejich léčba začíná příliš pozdě. Pozdě odhalené vředy mohou být v natolik pokročilém stadiu, že nemohou být úspěšně léčeny.
Motorická neuropatie způsobuje ztrátu svalových a chodidlových šlach a v důsledku toho zničení kloubů. To na druhou stranu vede k nahromadění zátěže do několika menších oblastí plantárního povrchu a dále k tvorbě mozolů. Závěrečnou fází těchto změn je deformace chodidla.
Angiopatie, tj. poškození krevních cév – poruchy zásobení krví jsou charakterizovány neobvyklým průtokem krve v nohách, zejména v holenní a lýtkové arterii. Nekontrolovaný diabetes přispívá k rozvoji cévních onemocnění. Řízení obsahu cukru v krvi je jedním z preventivních způsobů, je také podmínkou pro zahájení procesu hojení rány.
Proto tedy rozlišujeme:
- neuropatické vředy chodidla, které tvoří dvě třetiny všech diabetických vředů chodidla
- angiopatické vředy chodidel (~ 10%)
- smíšené vředy chodidel (~ 25%)
Rizikové skupiny
- Osoby s diabetem mellitus.
- Osoby s nediagnostikovanou diabetes!
Onemocnění se většinou týká osob s diabetem typu II, tj. těch, u nichž není zapotřebí injekční podávání inzulinu.
Komplikace diabetické nohy se vyskytuje přibližně u 20 % pacientů hospitalizovaných kvůli diabetu, a je příčinou 50 % všech amputací končetin prováděných na chirurgických odděleních.
Symptomy
Neuropatická diabetická noha
Predominantní příznaky:
- ztráta citlivosti na dotek, bolest, teplota
Pacient necítí poškozující stimuly, jako je říznutí, popálení, zranění při nošení těsných bot, přítomnost cizího tělesa v botě. Intenzita bolesti je základní prvek, který působí na vznik vředů na samotném chodidle. Neuropatická diabetická noha je teplá, se zachovaným průtokem v tepnách, ale klouby a kosti chodidla jsou deformovány.
U některých pacientů se projeví změny v kloubech, dochází k postupné deformaci malých kloubů chodidla, což vede k vážné deformaci nohy. Je nutné nosit speciální boty vyrobené na zakázku. Nošení běžných nepadnoucích bot vede velmi často ke vzniku vředů.
Syndrom ischemické diabetické nohy – angiopatie
Predominantní příznaky:
- zvýšená citlivost na bolest
Hlavními příznaky jsou: bolest, která zesiluje obvykle v noci, často doprovázena bolestivými svalovými křečemi, brněním nebo znecitlivěním nohy.
V závislosti na stupni stenózy a okluze tepen v dolní končetině se na různých místech nohy objevuje nekróza.
Nejzávažnější forma onemocnění je uzavření velkých tepen v dolní končetině nad kolenem. To vede k nekróze tkání chodidla a někdy také dolní části nohy. Nekróza zasahuje většinou prsty. Ischemická diabetická noha je charakteristická zachovanou inervací při současném poškození krevního zásobení končetiny.
Neléčený syndrom diabetické nohy vede k amputaci končetiny.
Umístění
U pacientů s diabetem se neuropatické vředy nacházejí primárně v oblastech opakovaných zranění a často zasahují povrch chodidla nohy kolem nártní kosti, paty a prstů. Neuropatické vředy obvykle nebolí.
V důsledku neuroartropatické poruchy je noha navíc deformována charakteristickým způsobem – zdeformované chodidlo, kladívkové prsty, jiný styl chůze a v přetížených bodech se tvoří mozoly (kuří oka), která mohou později způsobit nehojící se rány a vředy.
V případě ischemické diabetické nohy chronická hypoxie způsobí, že noha začne odumírat – otéká, objevují se vředy, nekróza a praskliny, deformují se nehty a měkké tkáně mizí a celá noha modrá.
Léčba
Specialista v oboru diabetu, chirurgie (včetně vaskulární chirurgie) a ortopedie je kompetentní osobou pro nařízení léčby. Léčby se také aktivně účastní ošetřovatelé. Nejdůležitější je udržet hladinu cukru v krvi v optimálních fyziologických mezích.
Léčba je jak kauzální, tak lokální.
Rány se chirurgicky vyčistí, zúžené krevní cévy se odblokují, používají se různé vaskulární štěpy, které dovolí obejít ucpané tepny, což zlepší průtok krve v noze. Společně s operací je kontrolován krevní cukr v těle a podávány jsou léky napomáhající léčbě. Vedle inzulinu a antibiotik užívá pacient léky, které zlepšují průtok krve v končetinách, snižují viskozitu krve, dovolují dosáhnout ischemických struktur, zlepšují hojení ran a jizev. Doporučuje se i vhodná strava.
Prevence
Nejzásadnější prevencí rozvoje diabetické nohy je správná léčba diabetu, kontrola a udržování normální hladiny krevního cukru.
Po diagnostikování cukrovky by měl pacient:
- přestat kouřit
- jemně a pečlivě se starat o nohy
- systematicky kontrolovat cirkulaci a inervaci nohou
Pokud se na nohách vyskytnou zranění, pak včasný zásah lékaře často zabrání nutnosti amputace dolní končetiny.
Každodenní péče o nohy u lidí s diabetem musí zahrnovat:
- každodenní sledování – kontrola průtoku krve a citlivost, omývání teplou (ne horkou) vodou, jemné a pečlivé osušení – zejména prostoru mezi prsty
- péči o nehty – pravidelné stříhání (ale ne příliš nakrátko)
- pečlivý výběr obuvi – musí být dostatečně široká, ve správné velikosti (pacienti s neuropatií díky zhoršené citlivosti často kupují příliš malou obuv, menší než dosud nosili), pata musí být nízká a široká, doporučují se boty s tkaničkami.
- před nazutím obuvi musí pacient zkontrolovat, zda uvnitř nejsou ostré předměty, vyčnívající švy nebo shrnutá vložka
- nošení volných a nestahovacích ponožek z přírodního vlákna (příliš těsné ponožky mohou bránit prokrvení)
- chránit nohy před nadměrným: promočením, cvičením nebo teplem (například elektrickou dečkou nebo jinými zdroji energie)
- na kuří oka nepoužívat mastičky – pokud Vám lékař nedoporučí jinak
Jakékoli vypozorované změny na noze, jako jsou otoky, změna barvy, ztráta citlivosti, je nutné co nejdříve probrat s lékařem.
Dokonce i menší pořezání, popraskaná pokožka a rány není možné ignorovat, a vždy je zapotřebí je zajistit sterilním krytím a ukázat lékaři během kontrolních návštěv. Pokud hojení nepokračuje, doporučuje se okamžitě navštívit lékaře.
Příčiny
Příčiny vředů na nohou jsou různé, interně komplexní a většinou výhradně endogenně-interního původu.
Avšak bez pochyby nejčastější příčinou vředů na nohou je žilní hypertenze a arteriální nedostatečnost.
Dalšími možnými příčinami vředů na nohou:
- hypertenze: nekrotizující cévní dermatitida – nekrotická angiodermatitida (Martorellův syndrom)
- infekce: osteomyelitida, tuberkulóza, gangrenózní pyodermie, lepra, kousnutí hmyzem
- vaskulitida: polyarteritis nodosa, revmatoidní artritida
- hematologická onemocnění: hemolytická anémie, fibrinolytické poruchy
- neurologická onemocnění: poliomyelitida, periferní neuropatie (diabetes)
- rakovina: smíšený karcinom (Marjolinův vřed), melanom, Kaposiho sarkom, lymfom
Výskyt:
- 75 % všech vaskulárních vředů je výsledkem cévní hypertenze – venózní vředy
- 15 % vzniká v důsledku aterosklerózy – smíšené vředy
- 10 % jsou arteriální vředy
Venózní vředy jsou způsobeny vážně poškozenou činností žil v noze. U pokročilé žilní nedostatečnosti dolních končetin je v dolních končetinách narušen žilní oběh a jsou poškozeny žilní chlopně – což vede k ucpání a zvýšenému tlaku v žilách. Chlopně řídí průtok krve, aby proudila pouze ve směru k srdci a nevracela se. V případě poškození či selhání chlopní, krev teče zpět do dolní končetiny. Krevní tlak v žilním systému stoupá, což, pokud se neléčí, způsobí další poškození chlopní a povrchových žil. Žilní stěny ztratí svou pružnost a elasticitu, zesílí. K léčbě a prevenci opakovaného výskytu vředů je velmi důležité identifikovat místa žilní nedostatečnosti.
Riziková skupina
- obezita
- práce vsedě nebo vestoje, vedoucí ke stagnaci krve v nohou
- dědičné faktory – výskyt křečových žil u rodičů
- věk, většinou jsou ohroženi lidé starší 60 let
- pohlaví, statisticky jsou křečové žíly častější u žen, než mužů
- počet těhotenství (čím více porodů, tím větší riziko křečových žil)
- zácpa
- ploché nohy
- orální antikoncepce
- výška
Symptomy
Počáteční fáze žilní nedostatečnosti: pocit těžkých nohou, zejména večer, výskyt takzvaných metličkových žil a retikulárních žil. Další fází rozvoje onemocnění je: výskyt otoků kolem kotníků, následně také otoky celé dolní končetiny. Nejprve otoky mizí po nočním odpočinku a následně se stávají trvalými. Po nějaké době se mohou objevit křečové žíly, tj. permanentní rozšíření povrchových žil.
U pokročilé žilní nedostatečnosti dolních končetin se objevují trofické změny kůže, stejně jako zabarvení, skvrny a kornatění. Potom se objeví svědění, boule, praskliny, kůže pokrytá křečovými žilami je poškozená, což nevyhnutelně vede k tvorbě obtížně se hojících ran, známých jako bércové vředy.
Umístění
- Typické venózní vředy se nacházejí nad mediální kotníkovou částí nohy.
- Ischemické vředy (arteriální) se často vyskytují na zadní straně prstů, na patě nebo na přední straně holeně.
- Revmatické vředy obvykle zahrnují boční a zadní povrch zbytku dolní končetiny a oblast kotníku.
Kde vyhledat pomoc a radu
Samozřejmě, že nejprve zajděte ke svému OL, který Vás odešle ke specializovanému chirurgovi. V současné době je nejlepší metodou diagnostiky žilní nedostatečnosti provedení barevného Dopplerova ultrazvukového testu.
Léčba
V případě vředů, které jsou výsledkem pokročilé chronické žilní nedostatečnosti, otékajících nohou, neléčených křečových žil, se standardně provádí více směrový model léčby, tvořený:
- lokální léčbou rány – léčba pomocí krytí,
- kompresní terapií – léčba speciálními bandážemi nebo punčochami,
- léčivy – léčba farmaceutickými přípravky – léky,
- a nakonec eliminací žilního refluxu – chirurgickou léčbou.
Lokální léčba má zrychlit čištění vředů od nekrotické tkáně a stimulovat proces hojení. Účelem konzervativní léčby je zvrátit dopady žilní hypertenze, zlepšit žilní návratnost a tím – snížit otoky. Základem konzervativní léčby je kompresní terapie. Zvyšuje lokální hydrostatický tlak a snižuje tlak v povrchových žilách, snižuje transudaci tekutiny z krve. Postupná komprese zrychluje průtok krve v žilách hlubokého systému. Extrémně důležitým prvkem konzervativní léčby je farmakoterapie.
Léčba bércových vředů je obtížná a dlouhodobá, takže, aby byla co nejméně nákladná a účinná, musí vycházet ze skutečné a systematické spolupráce s odborníkem na zdravotní péči.
Prevence
Faktory, které musí osoba kontrolovat, jsou HMOTNOST a ŽIVOTNÍ STYL.
HMOTNOST:
- ztráta nadváhy
ŽIVOTNÍ STYL:
- zvýšit fyzickou aktivitu, zejména chůzi, jízdu na kole, plavání. To aktivuje takzvanou „lýtkovou pumpou“. Svalové stahy stimulují žilní oběh, tlačí krev k srdci – krev se nezastaví v žilách.
- Pečovat o sebe na pracovišti, především pokud sedíte – podložka pod nohy, vyhněte se dlouhému setrvání v jedné poloze bez pohybu či vstání. Zahrnout cvičení, které zapojí lýtkové svaly – například chůze na místě v kolmé poloze, předklánění k nohám v poloze vsedě.
Jakmile se objeví mikrocirkulační poruchy, lze je napravit používáním kompresních produktů:
- podkolenky
- punčochy
- kalhoty proti varixům
a zařazením léčby léky – vždy po poradě s Vaším lékařem nebo lékárníkem.
Maria T. Szewczyková, Ph. D.
Ústav chirurgického instrumentování Collegium Medicum Ludwika Rydgiera v Bydgoszczy University Mikuláše Kopernika v Toruni
„Při léčbě vředů, zejména v jejich pokročilém stádiu, je nutná komplexní a interdisciplinární péče o nemocného. Venózní vředy totiž patří k chronickým ranám, u nichž je proces hojení obtížný a dlouhotrvající a vyžaduje vynaložení mnoha prostředků. (…)”
Chronická žilní insuficience a venózní ulcerace
U cca 80% případů je příčinou vzniku bércových vředů chronická žilní insuficience. Venózní vředy představují její nejtěžší komplikaci objevující se v závěrečném stádiu. Při léčbě vředů, zejména v jejich pokročilém stádiu, je nutná komplexní a interdisciplinární péče o nemocného. Venózní vředy totiž patří k chronickým ranám, u nichž je proces hojení obtížný a dlouhotrvající a vyžaduje vynaložení mnoha prostředků. Rozsáhlé a léta trvající rány často vedou k omezení pohyblivosti v zánártním kloubu, deformaci chodidla a trvalé invaliditě (Fot. 1, 2, 3, 4).
První fázi léčby představuje diagnóza a provedení ultrazvukového vyšetření cév a následně příčinná a lokální léčba. Etiopatogeneze, v níž hraje zásadní roli vysoký žilní tlak, vyžaduje v první řadě odstranění nebo omezení faktorů, které jsou příčinou onemocnění. Příčinou ulcerace jsou totiž poruchy krevního oběhu, které vedou k žilní hypertenzi v oblasti dolních končetin. Souvisejí s patologickými anatomickými a fyziologickými změnami probíhajícími v několika po sobě následujících fázích. Na počátku je přetížení, následně váčkovité nebo vřetenovité rozšíření cév v podobě křečových žil. Změny, které tyto jevy provázejí, zahrnují zmenšení elasticity a propustnosti cévních stěn, nedomykavost chlopní a reflux žilní krve a (nebo) ucpání hlubokého žilního systému (například v důsledku hluboké žilní trombózy). Přetrvávající vysoký hydrostatický tlak způsobuje časem zvýšení propustnosti cévních stěn a průsaky – nejprve výpotku a následně také morfotických součástek. V podkolenní oblasti (nejčastěji na vnitřním povrchu bérce) dochází k trofickým změnám, nejprve pouze v podobě nadměrné pigmentace a barevných změn, později také zánětu, fibrózy a ztenčení kožní tkáně. Na pozadí těchto změn se mohou rozvinout vředy. Bezprostřední příčinou vzniku rány však mohou být nejen pokračující změny ve výživě pokožky, ale i samočinné prasknutí křečové žíly nebo dokonce menší mechanické poranění.
Tzv. zlatý standard konzervativní léčby venózní ulcerace představuje kompresivní terapie. V dalším pořadí se aplikuje lokální léčba rány, pro tento účel se využívají aktivní vlhké a/nebo biologicky aktivní obvazy.
Kompresivní léčba
Při konzervativní léčbě hraje zásadní úlohu kompresivní terapie využívající tlaku o individuálně stanovené intenzitě pomocí tlakových obvazů. Může se jednat o výrobky s vhodně zvoleným stupněm komprese, jako jsou obinadla (pásky), nebo o hotové oblečení v podobě podkolenek, krátkých a dlouhých punčoch nebo punčochových kalhot. Kompresivní léčba s použitím obinadel závisí mezi jinými na materiálu, z nějž jsou zhotovena, a na způsobu bandáže končetiny. Použití komprese do značné míry snižuje vysoký žilní tlak v povrchových cévách, zlepšuje účinnost svalové pumpy, zmenšuje žilní městnání a obnovuje správné hydrostatické podmínky umožňující odtok krve z cév. Kompresivní terapie bude účinná v případě, pokud bude síla tlaku vhodně zvolená v závislosti na pokročilosti chronické žilní insuficience, tzn. bude dána stupněm nedostatečnosti činnosti povrchového žilního systému, perforátorů a hlubokého žilního systému. Pro stanovení vhodného tlaku se používá přístroj Kikuhime. Pomocí tohoto přístroje zajistíme požadovaný tlak. (Fot. 5)
K podobným výsledkům může vést masáž – jak sekvenční pneumatická masáž (Fot. 6), tak ruční masáž redukující otoky a zlepšující návrat žilní krve směrem k srdci.
Před nasazením kompresivní terapie je třeba bezvýhradně vyšetřit stav obvodového oběhového systému. Použití kompresivní terapie u nemocného s poruchou arteriálního průtoku může vést ke zvýšení ischemie, nekróze pokožky a dokonce k amputaci končetiny. Proto je před použitím kompresivní terapie nutno provést Dopplerovo vyšetření a stanovit index kotník/paže (Fot. 7 ).
Lokální ošetření
Lokální ošetření souběžné s kompresivní terapie zahrnuje mezi jinými: odstraňování nekrózy a čištění rány, vlhké hojení rány, péči o pokožku v okolí rány.
Nečistoty a povrchová nekróza dosahující až úrovně škáry mohou být odstraněny jak konzervativní léčbou, např.: mechanicky, enzymaticky, autolyticky, tak chirurgicky. Nekrotické tkáně, jejichž hloubka sahá do podkoží, však vyžadují chirurgický zákrok spočívající v odstranění chorobně změněných tkání pomocí skalpelu a nůžek. Lze také použít systém čištění VAC. Rozhodnutí o způsobu odstranění nekrózy je dáno její lokalizací, umístěním a hloubkou vředu, množstvím sekretu v ráně a celkovým stavem nemocného. Velký význam při volbě metody čištění má druh a rozsah struktur postižených nekrózou. Mechanické čištěn rány přináší podobně jako chirurgická úprava okrajů rány okamžitý výsledek v podobě odstranění nekrotizovaných částí tkáně. Autolytické čištění je přirozený proces, probíhající ve správně se hojící ráně automaticky. Je výsledkem aktivity proteolytických enzymů a fagocytů, která může být jak iniciována, tak podporována udržováním vlhkého prostředí na dně rány. Při malé intenzitě těchto procesů ve fázi čištění může být nutné zavést do rány hotové proteolytické enzymy a použít enzymatické čištění. Očištění rány a odstranění nekrózy zmenšuje riziko infekce a rozvoje lokální otravy. Cílem této léčby je připravit ránu na další proliferační procesy a následně tyto procesy stimulovat a udržovat optimální podmínky příznivé pro hojení. Nesmíme zapomínat, že venózní vředy jsou do značné míry vystaveny riziku infekce. Mohou ji způsobit různé druhy mikroorganismů (viry, bakterie a plísně), ale nejčastějším etiologickým faktorem jsou bakterie, včetně stafylokoků, streptokoků, Pseudomonas a Escherichia coli. Při pomnožení v ráně vylučují bakterie do jejího ložiska vlastní metabolity a toxiny, které ničí migrující fibroblasty a nově tvořené cévky a zpomalují postup procesů hojení. Nekontrolovaná infekce se může šířit do hloubi rány, přenést se na sousední tkáně a dokonce vést k rozvoji sepse.
Riziko infekce a jeího rozvoje je navíc sníženo proplachováním dna rány roztokem antiseptického přípravku. Jeho koncentrace by měla nejen zajistit baktericidní nebo bakteriostatický účinek, ale zároveň by měla být bezpečná pro zdraví tkání, nepůsobit cytotoxicky a nezpomalovat hojení. Pouze prostředek splňující výše uvedená kriteria může být bezpečně používán přímo na povrchu rány (např. Octenisept obsahující směs oktenidin dihydrochloridu a fenoxyethanolu v koncentraci bezpečné pro pokožku a sliznice). V opodstatněných případech se používá systémová léčba antibiotiky, jejich lokální použití není vhodné. Pro podporu přirozených procesů čištění a regenerace je třeba ošetřit čistou ránu aktivním krytím splňujícím požadavky na vlhké hojení ran.
Vlhké hojení rány
Vlastnosti „ideálního” obvazu, zpracované na základě výzkumu Wintera (1962) a jeho nástupců splňuje tzv. krytí nové generace. Udržuje v ložisku rány odpovídající vlhkost, která zamezuje tvorbě strupu a vysychání povrchu vředu. Vlhká rána se hojí dvojnásobně rychleji a organizovaněji, jelikož vlhké prostředí stimuluje jak proliferaci, tak migraci nově vznikajících buněk, čímž je zajištěna jejich optimální diferenciace a neovaskularizace.
Vlastnosti obvazu podporujícího přirozené procesy hojení stanovil v roce 1991 Tuner a jeho spolupracovníci:
- udržuje vlhké prostředí v ložisku rány,
- má vysokou absorpční schopnost, reguluje nadměrnou sekreci,
- nepřilne k povrchu rány, umožňuje tedy bezbolestné a atraumatické převazy,
- chrání ránu před vniknutím choroboplodných mikroorganismů a znečištění zvenčí,
- je netoxický a nealergenní,
- udržuje správnou teplotu rány blížící se teplotě těla,
- podporuje proces léčby v každé fázi hojení rány.
Obvazy nové generace, splňující uvedená kritéria, se vyrábějí v několika skupinách, které se navzájem liší konstrukcí a použitím. Jsou určeny pro různé druhy ran v závislosti na jejich etiologii, fázi procesu hojení, hloubce poškození tkání, charakteru sekrece a přítomnosti infekce.
Obvazy mají různou schopnost zadržovat exsudát, jehož vylučování se mění v jednotlivých fázích hojení rány. Kromě vnější ochrany a regulace hladiny vlhkosti musí v každé fázi hojení venózní ulcerace obvaz splňovat ještě další důležité úkoly.
Péče o pokožku
Léčebný postup při chronické žilní insuficienci u stavů spojených s oslabením ochranné funkce pokožky vyžaduje obzvláště starostlivou péči a kombinaci činností spočívajících v kondicionování a regeneraci přirozené ochranné bariéry pokožky. Jedním z důležitých úkonů v rámci péče o integritu pokožky je udržování čistoty těla včetně končetin. Mycí prostředky používané při hygieně by měly být vhodně zvoleny a správně používány, což má u této skupiny nemocných zvláštní význam. Úkolem detergentů je odstranit nečistoty nacházející se na povrchu těla a redukovat počet mikroorganismů, které jej obývají, pokud možno bez porušení ochranné bariéry pokožky. Jelikož lipidový plášť „váže” nečistoty a samotná voda je odstranit nedokáže, je nutné, aby mycí prostředek obsahoval povrchově aktivní látky, tzv. surfaktanty. Doporučují se jemné prostředky s pH okolo 5,5 nebo tekuté přípravky s přídavkem látek upravujících kyselost produktu (např. kyselina fosforečná, citrónová, hydroxid sodný, trietanolamin) a obohacených o fyziologické lipidy, ceramidy a hydratační faktory, které umožní alespoň částečně kompenzovat ztrátu lipidů způsobenou účinky detergentu.
Po důkladném umytí pokožky se doporučuje aplikovat přípravky podporující regeneraci a zvyšující hladinu hydratace pokožky. Pro tyto účely jsou vhodné biologicky neutrální látky podporující léčbu a péčující o pokožku, tzv. emolienty. Díky hydratačním vlastnostem zvyšují obsah vody v rohové vrstvě a zlepšují biofyzikální vlastnosti pokožky (Fot. 8). Emolienty jsou dostupné v podobě krémů, mlék, mastí a emulzí, které se liší konzistencí, avšak slouží stejnému účelu – hydrataci a/nebo promaštění vysušené pokožky. Krémy a masti se obvykle nanášejí v silnější vrstvě. Přípravky s lehčí konzistencí, například mléka, umožňují aplikaci tenké vrstvy. Jelikož se používají na citlivou pokožku, neměly by obsahovat alkoholy, kovy, parfemační látky a mastek. Ve zvláštních případech mohou obsahovat výhradně hydrofilní složky vyráběné na bázi vody. Po nanesení na pokožku se rychle vstřebávají a po umytí nezanechávají zbytečná rezidua.
Literatura:
- Benbow M, Burg G, Comacho Martinez F, et al. Guidelines for the outpatient treatment of chronic wound and burn. Blackwell Science, Berlin-Vienna 1999, 12-21.
- Szewczyk MT, Jawień A.: Chosen aspects of conservative treatment of venous ulcers. Part I: Compression therapy. Progress Dermatol. Alergol. 2005, XXII, 3: 133-140.
- Blair S, Wright D, Blachkouse C, et al. Sustained compression and healing of chronic venous Ulcers. Br Med J 1998, 298: 1159-1161.
- Ciecierski M, Jawień A. Clinical picture of chronic venous insufficiency. Medical guide 2004, 8 (68): 36-48.
- Hess CT. When to use hydrocolloid dressing. Nursing 1999; 29.11: 20-23.
- Szewczyk MT, Jawień A, Piotrowicz R. Treatment of venous ulcers. Medical guide 2004, 8 (68): 66-71.
- Szewczyk MT, Jawień A, Piotrowicz R. The use of compression therapy in venous diseases. Medical guide 2004, 8 (68): 58-64.
- Jawień A. Szewczyk MT. (red) Venous leg ulcers. Ed. Your Health. 2005.
- Jawień A. Szewczyk MT. (red) Clinical and nursing aspects of care for patients with venous ulcers. Termedia 2008.
- Szewczyk MT., Mościcka P., Cwajda J. et al Evaluation of the effectiveness of new polyurethane foam dressing in the treatment of heavily exudative venous Ulcers. Acta Angiol. 2007 T.13, 2: 85-93.
- Placek W. Role of substrates and emollients in the prevention and restoration of the epidermal barrier. Aesthetic Dermatology 1999, 4: 174-178.
- Korinko A. Yurick A. Maintaining skin integrity Am J Nurs 1997 (2): 40-44.
- Wojnowska D., Chodorowska G., Juszkiewicz-Borowiec M. Dry skin – pathogenesis, clinic and treatment. Advances in Dermatology and Allergology, 2003, XX, 2: 98-105.
- Szewczyk MT, Jawień A. Recommendations of specialised nursing care of patients with venous leg ulcers. Surgical and Vascular Nursing 2007, 3 (1): 95-129.
Příčiny vzniku
Příčinou vzniku proleženin je nedostatečné prokrvení tkání v důsledku působení tlaku na žíly a tepny.
Riziko vzniku proleženin závisí na době působení tlaku – čím déle tlak působí a čím je jeho síla větší, tím je pravděpodobnost vzniku proleženin vyšší. U zdravého člověka způsobuje déletrvající tlak bolest, která jej nutí změnit polohu. Lidé v bezvědomí nebo imobilní pacienti nemají možnost reflexivně odlehčit místům, na něž je vyvíjen tlak, a tím zlepšit jejich prokrvení, patří tedy do skupiny se zvýšeným rizikem vzniku proleženin.
Mechanismus vzniku proleženin:
- běžný tlak, tedy tlak, jimž působí na měkké tkáně z jedné strany kostra a z druhé tvrdý podklad
- tření povrchu těla pacienta o ložní prádlo, např. při používání nevhodných technik změny polohy
- boční tažné síly, jimiž působíme přímo na povrch těla pacienta
Rizikové skupiny
Riziko vzniku proleženin je třeba brát v úvahu u všech osob s dlouhodobě omezenou schopností samostatného pohybu, které tráví většinu času v posteli nebo na invalidním vozíku.
Faktory, které zvyšují riziko vzniku proleženin, jsou:
- věk
- hmotnost
- stav výživy
- funkce svěračů močové trubice a konečníku
- stav vědomí
- cukrovka, ateroskleróza
- používání steroidů při léčbě
Příznaky
Proleženiny dělíme podle stadia pokročilosti příznaků na 4 nebo 5 stupňů. Tedy:
- I. STUPEŇ – zarudnutí, které při tlaku bledne, reaktivní prokrvení a zarudnutí v reakci na působící tlak, mikrocirkulace dosud není postižená.
- II. STUPEŇ – zarudnutí, které tlakem nebledne, mikrocirkulace je postižená, vzniká zánět a otok tkání, místy porušení kontinuity pokožky, postižená místa bolí.
- III. STUPEŇ – odřeniny, praskliny pokožky a poškození kůže v celé tloušťce až k hranici podkožních tkání, puchýř, okraje rány jsou dobře ohraničené, v okolí otok a zarudnutí.
- IV. STUPEŇ – poškození dosahuje k podkožní tukové tkáni, vředy mohou být bez nekrózy a infekce, s granulací, avšak nekróza může také zasahovat tukovou tkáň a okolní vrstvy pokožky. Dno může být pokryto hemoragickou nekrózou.
- V. STUPEŇ – přítomnost nekrózy v pokročilém stádiu, která se rozprostírá směrem k fasciím a svalům, poškození může zasahovat také klouby a kosti – zápach a hojná sekrece hnisavě-nekrotického obsahu, v ráně se nachází rozpadající tkáně a hemoragická nekróza.
Lokalizace
Proleženiny vznikají na místech, kde je vzdálenost mezi vystouplými kosterními strukturami a povrchem pokožky nejmenší – jinak řečeno – na místech kde dochází ke kontaktu pokožky s podložkou a kde je největší tlak. Proleženiny vznikají nejčastěji v oblasti křížové kosti, kostrče, hýždí, na patách, nebo na bocích.
Na výše uvedených obrázcích jsou znázorněna místa styku pokožky s podkladem při různých polohách pacienta na lůžku.
Kam se obrátit
Nejprve se, samozřejmě, poraďte s praktickým lékařem.
Léčba dekubitů spadá do kompetence lékaře a zdravotní sestry, kteří absolvovali odborný kurz léčby chronických ran. Do kompetence zdravotních sester spadají dekubity I. až III. stupně.
Někdy stav rány vyžaduje chirurgický zákrok a řeší jej chirurg specialista.
Léčba proleženin je obtížná a dlouhodobá. Aby byla účinná a zároveň co nejméně nákladná, musí být založena na spolupráci pacienta a jeho rodinných příslušníků s lékařem a sestrou a musí být spojena s intenzivní profesionální péčí.
Léčba
Léčba musí probíhat především pod kontrolou lékaře nebo sestry.
Proleženiny léčíme lokálně – to znamená, že ránu ošetřujeme vhodnými obvazy.
Důležitou součástí léčby je také odpovídající péče o pacienta, která zahrnuje:
- změny poloh – pacient nesmí ležet na proleženině
- uložení pacienta na antidekubitní matraci
- zajištění postižených míst speciálními kroužky a antidekubitními opěrkami
- odpovídající výživa nemocného a jeho hydratace
- kontrola souvisejících onemocnění
Nejúčinnější formou léčby proleženin je používání obvazů navržených speciálně pro tento účel, tedy tak zvaných specializovaných nebo moderních obvazů, které udržují v ráně vlhké prostředí vhodné pro její hojení.
Volba vhodného, účinně fungujícího obvazu musí vycházet ze správné diagnózy procesů probíhajících v ráně. Pro její usnadnění lze použít barevnou klasifikační škálu, kde se vychází z pozorování jevů charakteristických pro jednotlivá stádia hojení.
Barevná klasifikace ran:
Černá barva spodiny rány
Rány s hemoragickou nekrosou vyžadují:
- udržování vlhkého prostředí
- odstranění nekrotické tkáně za účelem nastartování procesu hojení
Proces hojení nemůže probíhat pod tlustými vrstvami nekrotické tkáně, proto aby byl nastartován, je třeba nekrotickou tkáň nejprve odstranit. Na výběr máme dva základní způsoby, jak se zbavit nekrotické tkáně ze dna rány:
- chirurgické ošetření rány –spočívá v mechanickém odstranění nekrotických tkání za účelem odkrytí zdravých struktur pokožky pro nastartování procesu hojení rány.
- použití interaktivních obvazů – na ránu se aplikuje obvaz, který stimuluje proces autolýzy, tedy přirozené samoléčby rány organismem. V tomto případě provádějí rozklad nekrotické tkáně enzymy vytvářené poškozenými buňkami rány.
Doporučená krytí pro rány s černou spodinou:
- Medisorb G – hydrogelový obvaz
Žlutá barva spodiny rány
Rány se žlutou, kolikvační nekrózou, vyžadují:
- udržování vlhkého prostředí
- absorpci nadměrného množství sekrece spolu se zbytky nekrotických tkání
Rány s kolikvační nekrózou jsou charakteristické zvýšenou sekrecí. Nekrotická tkáň na dně rány je v tekutém stavu. Takovéto rány představují ideální prostředí pro rozvoj mikroorganismů, proto u nich často dochází k infekci. Úkolem obvazu je v tomto případě pohlcovat sekreci a nekrotický materiál, zvlhčovat příliš suchou a hutnou nekrotickou tkáň, zamezit vyschnutí rány a chránit ji před sekundární traumatizací.
Doporučená krytí pro rány se žlutou barvou spodiny (v závislosti na množství sekretu a hloubce rány):
Medisorb A – alginátový obraz – silná nebo střední sekrece; povrchové a hluboké rány
Medisorb P – absorpční obvaz – silná nebo střední sekrece; povrchové rány
Medisorb H – hydrokoloidní obvaz – střední nebo malá sekrece; povrchové rány
Červená barva spodiny rány
Rány s viditelnou červenou granulací vyžadují:
- udržování vlhkého prostředí
- ochranu před sekundární infekcí
- kontrolu hladiny sekrece
Kromě udržování vlhkého prostředí vyžadují takovéto rány také ochranu před případným mechanickým poškozením. Je to obzvláště důležité, jelikož granulující tkáň, v níž se nachází velké množství cév, je náchylná k poškozením zpomalujícím procesy hojení, která také mohou být příčinou infekce. Dalším důležitým faktorem je udržení odpovídající teploty (blízké teplotě těla), díky čemuž se nové buňky mohou vyvíjet optimální rychlostí.
Doporučená krytí pro rány s červenou barvou spodiny (v závislosti na množství sekretu a hloubce rány):
- Medisorb A – alginátový obraz – silná nebo střední sekrece; povrchové a hluboké rány
- Medisorb P – absorpční obvaz – silná nebo střední sekrece; povrchové rány
- Medisorb H – hydrokoloidní obvaz – střední nebo malá sekrece; povrchové rány
Růžová barva spodiny rány
Růžové epitelizující rány vyžadují:
- udržování vlhkého prostředí
- ochranu jemných tkání
Když se rána začíná pokrývat pokožkou, vyžaduje ochranu před vysušením, třením a dalšími faktory, které mohou způsobit poškození nově vzniklých tkání.
Doporučená krytí pro rány s růžovou barvou spodiny (v závislosti na množství sekretu):
- Medisorb H – hydrokoloidní obvaz – střední nebo malá sekrece
- Medisorb F – fóliový obvaz – malá sekrece
Při analýze jednotlivých fází hojení si můžeme všimnout, že rány v různých stádiích hojení vyžadují o něco odlišné podmínky, aby tento proces probíhal bez komplikací. Je třeba mít na paměti, že kromě stádia hojení se rány liší také plochou, hloubkou, přítomností nekrotické tkáně a mírou sekrece. Všechny tyto faktory způsobují, že každá rána vyžaduje volbu vhodného druhu obvazu, někdy dokonce několika obvazů, které se budou měnit v průběhu procesu hojení.
Níže je uvedena tabulka s faktory, které mohou zpomalit hojení rány.
Table: Faktory zpomalující hojení rány
zpomalující faktor |
proč | optimální podmínky | jak to za optimálních podmínek funguje |
suché prostředí | vlhké prostředí | odpovídající hladina sekrece umožňuje aktivizaci přirozených samočisticích schopností rány, urychluje granulaci, zajišťuje rychlý a správný průběh epitelizace | |
nekrotické tkáně | hojení rány je možné jen po odstranění nekrotických tkání, nekróza může být živnou půdou pro rozvoj infekce | chirurgické / autolytické vyčištění rány | vyčištěná rána umožňuje zahájení fáze granulace |
infekce | všechny mechanismy v ráně se soustřeďují na boj s infekcí, proces hojení je pozastaven | zvládnout infekci | očištěná rána umožňuje zahájení procesu hojení |
Prevence
Základní zásady:
- systematická změna polohy každé 2 hodiny a snižování tlaku na ohrožených místech používáním antidekubitních matrací a podložek
- odpovídající výživa a pitný režim
- ochrana pokožky používáním prodyšných pomůcek – plenových kalhotek, specializovaných ochranných obvazů – polyuretanový fóliový obvaz a vhodných kosmetických prostředků
- dokumentace příznaků a změn polohy
Léčba popálenin II. stupně A/B
datum nehody: 12/09/2012
konec léčby: 11/10/2012
- Pacient z neznámých příčin nevyhledal pomoc ihned po nehodě. Takto vypadala rána 3 dny po nehodě – 15. 9. 2012 – velikost rány 65 mm x 50 mm.
- 4 dny po nehodě šel pacient k lékaři (16. 9. 2012), který aplikoval antibiotickou mast a obvázal ránu viskózovým obvazem Matovis. Obvaz pacient nosil 12 hodin. Během následujících osmi dnů byla rána ponechána bez jakékoli ochrany.
- Vzhled rány po 12 dnech od nehody – 24/09/2012.
- 13 dní po nehodě bylo zahájeno odborné ošetření pomocí speciálních obvazů Medisorb. Dne 25. 9. 2012 večer byla na ránu nanesena 1 tuba Medisorb G a rána byla zajištěna sekundárním obvazem Medisorb F. Obvaz byl ponechán na ráně po dobu 48 hodin. Nekróza byla hydratovaná a pacient začal cítit brnění v ráně.
- 15 dní po nehodě – 27. 9. 2012 byl obvaz odstraněn a na ránu byl aplikován Medisorb P. Okraje byly překryty přídavným obvazem Medisorb F, aby se pacient mohl volně sprchovat.
- Po 7 dnech od aplikace – 04/10/2012 – byl obvaz Medisorb P odstraněn. Vzhled rány.
- 10. 4. 2012 – pacient si na ránu znovu aplikoval Medisorb P, a to na dalších 7 dní. Poznámka: V tomto případě by stačil i Medisorb F.
- 10. 11. 2012 – odstranění obvazu Medisorb P.
- 10. 10. 2012 byl na ránu aplikován obvaz Medisorb F, který chránil jemnou tkáň před třením. Obvaz byl odstraněn po 7 dnech a již nebyl použit žádný další obvaz.
- 17/12/2012 – vzhled místa, kde se rána nacházela.
Závěry:
Popáleniny II. stupně a / b – velikost rány 65 mm x 50 mm. Prvních 12 dní po nehodě byla rána zajištěna pouze obvazem a jednou byla aplikována antibiotická mast. Po těchto 12 dnech nedošlo k žádnému účinku léčby. Rána byla pokryta nekrózou.
Léčba obvazy začala 13 dnů po nehodě. Nejprve byl použit hydrogel Medisorb G a filmový obvaz Medisorb F. Obvaz Medisorb G měl rozpustit nekrotický strup a zahájit proces hojení rány. Medisorb F byl pouze krycím obvazem pro hydrogel Medisorb F. Již hydratovaná nekrotická tkáň byla ošetřena absorpčním obvazem Medisorb P, který měl absorbovat rozpuštěnou nekrotickou tkáň. Po 7 dnech aplikace přípravku Medisorb P byla rána již ve fázi epitelizace. Nakonec byl aplikován Medisorb F – pro ochranu jemných tkání.
Celá léčba specializovanými obvazy trvala 23 dní – ale hlavní průlom v hojení ran byl patrný již po 9 dnech od první aplikace.
K ošetření byly použity následující speciální obvazy:
- 1 x Medisorb G hydrogelový obvaz 15g
- 3 x Medisorb F filmový obvaz 10cmx12cm
- 2 x Medisorb P polyurethanový obvaz 10cmx10cm
Cena aplikovaných obvazů je přibližně 40 PLN.
Viditelné účinky léčby speciálními obvazy se dostavily po 9 dnech od jejich aplikace. Po 3 měsících od nehody už nebyly známky zranění patrné. Pacient na nehodu zapomněl.
Definice rány
Rána je poškození pokožky a někdy i hlouběji se nacházejících tkání a dokonce orgánů v důsledku mechanického, termického nebo chemického úrazu.
Mezi mechanicky způsobené rány řadíme: odřeniny, poranění, řezné rány, bodné rány, kousnutí a chirurgické rány.
K ranám vzniklým v důsledku termického nebo chemického poškození řadíme: veškeré popáleniny a poleptání – termické, chemické, vzniklé ozářením nebo elektrické.
Krmě toho existují určité druhy ran – obtížně se hojící vředy – vznikající v důsledku jiných procesů, které mají chorobný charakter. Mezi chronické rány řadíme: proleženiny (trofické vředy), venózní vředy, neuropatické vředy nebo vředy způsobené infekcí nebo vzniklé v důsledku ozařování či nádorových procesů.
Typy hojení ran
1. Obtížně se hojící rány – hojení granulací
- chybí značná část tkáně
- ránu nelze fyzicky uzavřít
- dlouhá doba hojení
- léčba je založena na procesech rekonstrukce tkáně – defekt se vyplní granulační tkání, na které se pak objeví pokožka a vytvoří jizvu
2. Akutní rány – primární hojení
- chybí značná část tkáně
- ránu nelze fyzicky uzavřít
- dlouhá doba hojení
- léčba je založena na procesech rekonstrukce tkáně – defekt se vyplní granulační tkání, na které se pak objeví pokožka a vytvoří jizvu
Fáze hojení
Neexistuje jediný univerzální obvaz, který by byl vhodný k použití ve všech případech.
Obvazy splňují různé funkce: čistící, absorpční nebo ochrannou, jejich účinky se často doplňují a žádný z nich není schopen sám o sobě vyřešit všechny potřeby rány procházející jednotlivými fázemi procesu hojení:
- fáze zánětu (sekrece),
- fáze granulace a epitelizace (růstu),
- fázi zrání (rekonstrukce).
Fáze zánětu (sekrece)
Tato fáze představuje odpověď organismu na poranění. Z důvodu poruch krevního oběhu, rozšíření a zvýšení propustnosti vlásečnic se objevuje otok, který provází sekrece.
Funkce obvazu ve fázi zánětu:
- zastavení krvácení
- urychlení přirozeného čištění rány
- absorpce nadměrného množství sekretu
- předcházení sekundární infekci
Fáze granulace a epitelizace (růstu)
Granulace – přechod z fáze zánětu do fáze proliferace, která je kontrolována makrofágy a dalšími buňkami. Makrofágy jsou buňky stimulující růst fibroblastů.
Zúžení rány – mnoho fibroblastů se mění v myofibroblasty. Síť spojených myofibroblastů stahuje okraje rány (0.6-0.7 mm/denně).
Epitelizace – nová pokožka, která musí vzniknout pro úplné uzavření rány. Buňky pokožky migrující z okrajů rány pokrývají tkáň, která vznikla granulací, a vytvářejí nový epitel.
Funkce obvazu ve fázi růstu:
granulace
- udržování vlhkého prostředí
- absorpce nadměrného množství sekretu
- ochrana před mechanickým poškozením
- předcházení sekundární infekci
epitelizace
- udržování vlhkého prostředí
- ochrana jemné pokožky při převazech
Fáze zrání
Zrání – pomalá reorganizace mikroskopické struktury jizvové tkáně, strukturální přestavba vede ke zlepšení odolnosti jizvy, jejímu zmenšování a vyhlazení.
Tato fáze může trvat měsíce a dokonce i roky.
Při léčbě poruch tvorby jizev se používají:
- lokální silikonové obvazy
- komprese pomocí obinadel nebo specializovaných tlakových obleků
- chirurgické zákroky, léčba kortikosteroidy, laserem a kryochirurgie
Funkce obvazu ve fázi zrání:
- vyhlazení jizvy
- zesvětlení jizvy
- zmenšení jizvy
Co je to sekrece z rány (exsudát)?
Exsudát z rány je zvláštní tekutinou, jíž se v minulosti dokonce říkalo „balzám přírody”. Objevuje se již v první fázi hojení rány, hned po úrazu.
Exsudát obsahuje mnoho různých látek včetně výživy pro aktivně metabolizující buňky:
- malé množství červených krvinek
- až šestinásobně vyšší počet bílých krvinek oproti krvi
- méně glukózy, ale stejné množství minerálních látek jako v krvi
- proteiny – mezi nimi jsou enzymy důležité pro proces hojení, které zajišťují očištění rány a odstranění poškozených tkání
V normálně se hojící ráně se jeho množství časem snižuje. V ráně, u níž je proces hojení narušen, se množství exsudátu nezmenšuje a udržet jej pod kontrolou může pro obvaz představovat značnou výzvu.
UPOZORNĚNÍ: pro udržení nejlepších podmínek hojení rány je potřebné optimální množství exsudátu v ráně, které zajistí udržení tak zvaného vlhkého prostředí léčby.
Příliš velké množství exsudátu může stejně jako jeho nedostatek vést ke zpomalení procesu hojení.
Proto je tak důležitá správná volba vhodného obvazu pro dané množství exsudátu v ráně. V suchých ranách bez exsudátu by krytí mělo zajistit jejich zvlhčení a u ran s příliš velkým množstvím exsudátu naopak pohlcovat jeho nadměrné množství.
UPOZORNĚNÍ: změna barvy, vůně nebo hustoty exsudátu může být známkou změny stavu rány nebo vzniku zánětlivého procesu / infekce v ráně, což jsou příznaky vyžadující vyšetření a posouzení rány odborníkem.
Druh krytí a vhodnost jeho použití při různé intenzitě sekrece z rány
Typ krytí | Intenzita sekrece | ||||
chybí | malá | střední | velká | střední/velká | |
co musí obvaz zajistit | zvlhčovat ránu | zadržet exsudát | pohltit nadměrné množství exsudátu | pohltit nadměrné množství exsudátu | odvést přebytečný exsudát do sekundárního obvazu |
hydrogel | √ | √ | |||
polyuretanová fólie | √ | ||||
hydrokoloid | √ | √ | |||
polyuretanová pěna | √ | √ | |||
alginát | √ | √ | |||
vstřebatelnost | √ |
Modely léčby obtížně se hojících ran
Tradiční model léčby ran
Po staletí byly obtížně se hojící rány léčeny s použitím různých materiálů, které měly ránu vysušovat.
Tradiční systém léčby ran byl založen na používání absorpčních obvazů zhotovených z gázy, které:
- zajišťovaly absorpci přebytečného množství exsudátu,
ALE
- nechránily rány před vysycháním nebo prochladnutím, což zpomalovalo tempo hojení,
- nezajišťovaly dostatečnou ochranu rány před vnějším prostředím, což mohlo vést k častým infekcím ran,
- přilnuly k ráně, což vedlo při převazech k poškození nových tkání a způsobovalo pacientovi bolest,
- při omezené absorpční schopnosti vyžadovaly časté převazy.
Suché hojení ran je stále nejvhodnější u akutních ran, pro něž je typické primární hojení.
Moderní model léčby ran
Od zveřejnění výzkumu Georga Wintera se stalo jasné, že se rány hojí výrazně rychleji, pokud hojení probíhá ve vlhkých podmínkách, přičemž je optimální množství exsudátu udržováno na povrchu rány. V souvislosti s podmínkami, v nichž probíhá proces léčby, byla tato koncepce pojmenována VLHKÉ HOJENÍ RAN.
V souladu s touto koncepcí spočívá léčba v uzavření hojící se rány pomocí specializovaného obvazu, který:
- udržuje odpovídající hladinu vlhkosti na povrchu rány, aby vzniklo prostředí optimální pro hojení,
- spouští autolytické čištění, což vede k rychlejšímu čištění rány a zahájení procesu hojení,
- zajišťuje tepelnou izolaci rány, čímž umožňuje udržet v ráně stálou teplotu, a urychluje proces hojení,
- zajišťuje dlouhodobou absorpci nadměrného množství exsudátu, což snižuje potřebný počet převazů,
- nepřilne k ráně, převazy jsou bezpečné pro nově vzniklé tkáně a bezbolestné pro pacienta,
- je voděodolný a chrání ránu před vnějším prostředím, což minimalizuje riziko vzniku infekce.
Vlastnosti ideálního obvazu
Vlhké hojení ran je nejvhodnějším způsobem léčby obtížně se hojících ran, avšak v souladu s jeho východisky lze léčit i běžná poranění, oděrky nebo škrábance.
Hanna Szymkiewicz
Evropské centrum dlouhodobé péče
Rána představuje porušení integrity kožního krytu, které může zahrnovat také hlubší tkáně a orgány. Vzniku rány může být zapříčiněn jak vnějšími faktory, tak faktory vnitřními, které souvisejí s fyziologickými poruchami. Velikost a hloubka rány závisí na faktoru, který ránu způsobil, intenzitě jeho působení, a místě, které mu bylo vystaveno.
Rozdělení ran z hlediska faktoru, který je příčinou jejich vzniku:
>> exogenní příčiny:
- mechanické (rány řezné, bodné, zhmoždění, střelné)
- termické (popáleniny, omrzliny)
- chemické (poleptání)
- elektrické (popáleniny)
>> endogenní příčiny
- vředy (bércové vřed, proleženiny, diabetická noha) – například v důsledku poruch oběhové soustavy
Rozdělení ran z hlediska doby hojení:
- akutní – hojení kratší než 8 týdnů
- chronické – hojení trvá déle než 8 týdnů
Rozdělení ran z hlediska způsobu hojení:
- akutní rány – řezné nebo chirurgické rány, které mají rovné okraje a u nichž nechybí velké části tkáně. Takovéto rány se uzavírají zašitím, pomocí svorek nebo obvazu, hojení probíhá nekomplikovaně a trvá 6-7 dnů. Jedná se o nejpříznivější vývoj hojení a bývá označován jako primární hojení (per primam intentionem).
- chronické rány – rány, u nichž chybí významné části tkání nebo je přítomna infekce. V tomto případě není možné přitáhnout okraje rány k sobě. Rány tohoto typu se hojí granulací – po zánětlivé fázi následuje fáze proliferace, při níž je chybějící tkáň doplněna granulací. Tento proces se nazývá sekundární hojení.
Sekundární hojení ran
Sekundární hojení ran se týká chronických ran – mj. proleženin, vředů a komplikovaných ran způsobených exogenními faktory, např. chirurgických ran s komplikacemi. V procesu jejich hojení lze vyčlenit tři fáze:
- zánětlivá fáze (čistící)
- proliferace (granulace)
- zrání
Pro zánětlivou fázi je charakteristická zánětlivá reakce a bolest. Organismus se snaží zlikvidovat bakterie, které pronikly do rány po porušení integrity kožního krytu. Objevuje se sekrece. Odumřelá tkáň je vylučována nebo ji tělo vstřebá. Rána se pokryje krevní sraženinou, která ji chrání před mikroorganismy.
Ve fázi proliferace exsudát je redukován, cévy se zužují a poté následuje granulace – vyplnění úbytku tkáně a epitelizace – rána je pokryta novou epidermis.
Ve fázi zrání probíhá proces přestavby již zahojené rány, aby se pevnost jizvy co nejvíce přiblížila nepoškozené pokožce.
Průběh procesu hojení a doba jeho trvání závisí na mnoha různých faktorech: na celkovém stavu pacienta – jeho věku, výživě a jiných onemocněních; na druhu rány, jejím umístění, způsobu jejího uzavření, čistotě a době, která uplynula od vzniku zranění do ošetření.