Obvazový materiál pro profesionály

Anna Rogalewska, Patrycja Judycka

TZMO SA

Trendy v léčbě ran

Od bylin a listů, přes gázu a obvazy až po profesionální obvazy se praxe obvazování ran vyvíjí desítky tisíc let. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) již více než 60 let dodávají produkty určující trendy v obvazování ran. V průběhu let jsme upravili naši řadu krytí a způsob, jakým je vyrábíme, ale jedna věc se nemění: nadále se staráme o to, jak dodávat produkty nejvyšší kvality, které splní nepřísnější bezpečnostní standardy. Zdravotnické výrobky značky TZMO Matopat byly vždy symbolem vysoké kvality, inovace a biokompatibility.

Výběr správného krytí: Co musí pacienti zvážit ?

Především se jedná o druh zranění, protože různé rány se hojí odlišně. Jiné krytí budete potřebovat pro operační ránu nebo incizi (takové rány je nutné překrýt přesně, sterilním způsobem, kvalifikovaným zdravotnickým personálem na vhodném místě), jiné pro novou ránu po operaci a také jiné pro obtížně se hojící ránu s podstatnou ztrátou tkáně. Jakmile jste určili druh rány,  potřebujete profesionální krytí, které nejenže zmírní riziko infekce a poskytne optimální a efektivní dobu léčení, ale také pacientovi pomůže, aby se cítil pohodlněji. V používání profesionálního krytí na rány se objevil významný trend: v minulosti je používali pouze zdravotničtí profesionálové v nemocnicích, ale nyní si nacházejí cestu i do lékáren. Díky tomu dnes mohou pacienti používat profesionální krytí na rány i doma.

Vlastnosti profesionálního krytí na rány

Pro malé říznutí nebo oděrku poslouží čistá a pohodlná lepicí náplast. Přiložte ji na danou oblast a ponechejte, dokud se nevytvoří stroupek a rána se nezhojí. Avšak v případě vážnějších zranění, jako jsou operační rány, je radno použít profesionální krytí, jako jsou ta, která se používají v nemocnicích. Profesionální operační krytí jsou sterilní, savá a pružná, a navržena tak, aby lepidlo dokázalo udržet krytí pevně na dané oblasti, brání prostupu nečistot nebo dalších nežádoucích látek do rány. Současně musí být savý materiál dostatečně chráněn, aby zabránil přímému kontaktu krytí s povrchem rány nebo chirurgickým šitím. Profesionální krytí jsou také prodyšná, aby umožnila pokožce „dýchat“.

K příkladům profesionálního krytí pro operační rány patří Fixopore S a Fixopore F. První jmenované je vyrobeno z pružné, netkané textilie, která snadno přilne i na špatně dostupné oblasti pacientova těla a neomezí pacienta v pohybu. Krytí z netkané textilie je základním typem krytí, které se používá v nemocnicích na operační rány. Toto krytí má speciální hladkou vrstvu savého materiálu, která se nepřichytí k ráně nebo šití, což umožní bezpečnou a bezbolestnou výměnu krytí bez rizika poškození savého materiálu. Lepidlo na krytí je hypoalergenní. Další ze dvou produktů, Fixopore F, je vyroben z ultratenké polyuretanové fólie, která udržuje vlhkost z dosahu rány. To pomáhá pacientům vykonávat jejich pravidelné každodenní činnosti bez časté výměny krytí a bez rizika infikování rány. Výhody moderního krytí na rány lze plně využívat, pokud je krytí používáno v souladu s uživatelským návodem.

Vzdělávání pacientů

Role lékárníků není pouze o tom, pomoci pacientům s výběrem správného krytí, ale také o jejich vzdělání o potřebě řádné péče o své rány. Čištění ran a správná výměna krytí jsou zásadní a kromě volby krytí, pomohou rychlému a nekomplikovanému zhojení rány. Obecné pravidlo při léčbě ran je, že výměna krytí musí být natolik minimální, nakolik to bude možné, podle doporučené užitné doby krytí a co nejčastěji to bude možné, v závislosti na vzhledu rány a stavu krytí.

Další informace o profesionálním krytí pro různé typy ran najdete na adrese: matopat.cz

Zeptejte se na řešení