Naše řešení
Žádné výsledky vyhledávání
Ambulance
Práci v zákrokovém sálku provází vysoké riziko vzniku infekce, k níž může dojít různými způsoby. Jedním z nich může být kontaminace nástrojů, vybavení a povrchů běžně využívaných při provádění zákroku mikroorganismy. Riziko představuje zvláště vybavení, které se dostává do sterilního prostoru těla. Aby nedocházelo k šíření infekce, je třeba zajistit, aby byly používané nástroje sterilní. Tento požadavek se týká všech nástrojů využívaných pro zákroky spojené s porušením integrity tkání nebo vyžadující kontakt se sliznicí či poškozeným kožním krytem, jako jsou například převazy nebo odstraňování stehů či šití rány. V situaci, kdy se při zákroku používají nástroje pro opakované použití, jsme nuceni provádět proces nákladné sterilizace za účelem jejich přípravy k opětovnému použití.
Problém jiného druhu představuje bezpečné skladování infikovaných odpadů vznikajících při zákroku. Z epidemiologických důvodů jsme nuceni je uchovávat ve zvláštních nádobách v souladu s pravidly upravujícími nakládání s takovýmto materiálem. Zvláštní pozornost vyžadují ostré nástroje.
Velké usnadnění práce při jednoduchých zákrocích představuje využití hotových balíčků dedikovaných k provedení konkrétního zdravotnického úkonu. Obsah setů a forma, v níž jsou připraveny, umožňují správné provedení zákroku v libovolném okamžiku s dodržením všech bezpečnostních pravidel týkajících se jak samotného zákroku, tak bezpečného ukládání kontaminovaného materiálu vznikajícího při provádění zákroku.
Předností setů je bezpečné uchovávání veškerého potřebného materiálu a jeho připravenost k okamžitému použití v libovolném okamžiku.
Na fotografiích je zobrazen příklad zákroku – odstranění stehů – prováděného s použitím zákrokového setu.
Kovové jednorázové nástroje patří do nebezpečného odpadu s ostrými hroty a hranami, který se ukládá do pevných nádob odolných vůči vlhkosti a působení chemických prostředků s možností jednorázového uzavření.
SOUČÁSTI SETU
PRŮBĚH ZÁKROKU
Slovo „konec“ není pouze koncem, ale také cílem. V polštině se výraz „konec“ používá spíše jako cíl, a může souviset s uzavřením jedné fáze a zahájením nové, která se liší od současné skutečnosti. Uvažování přímo o konci je tedy novým začátkem, změnou.
Změny se často pojí se strachem a dočasnými obtížemi, na které nejsou lidé připraveni. Potřeba opustit bezpečnou a známou zónu téměř vždy přivodí strach z toho, co bude.
Pokud jsou zdravotní postupy řízeny, změna v této činnosti se zdá jako velmi složitá a bezdůvodná, protože současný výkon operací byl efektivní a mnoho let se nezměnil. Avšak často se stává, že změna přinese mnoho pozitivních důsledků, a tím i zlepšení předchozího stavu velmi pozitivním způsobem.
Dopady změn spojených se zavedením souprav připravených k okamžitému použití a výhody z toho plynoucí probírá:
Emilia Zawadzka
Magistra v oboru ošetřovatelství se specializací na epidemiologické ošetřovatelství – Nemocnice – Dr. Władyslaw Biegański Regional Specialist Hospital in Grudziądz
Monika Cerkaska
MatoNews tazatelka
Monika Cerkaska: Proč jste se rozhodla pracovat se specializovanými soupravami? Je to proto, že jejich používání uleví centrální sterilizační jednotce?
Emilia Zawadzka: Od okamžiku, kdy byla spuštěna CSJ pro 11 operačních sálů, jsme se rozhodli ji používat pouze ke sterilizaci nástrojů. Rozhodli jsme se používat pouze sterilní operační soupravy. Mám na mysli sterilní produkty připravené k okamžitému použití, které v jednom obalu obsahují jak krycí materiál, tak OP-roušky a další součásti potřebné k výkonu konkrétní operace. Tímto způsobem se odpovědnost za sterilitu materiálu přenesla na výrobce, a CSJ se může soustředit pouze na přípravu sterilních chirurgických nástrojů.
Díky tomuto rozhodnutí se také pracovně velmi ulevilo sestrám, od kterých se očekávala příprava souprav krycího materiálu. Vzrostlo nejen pohodlí při práci, ale také to zajistilo větší bezpečnost naši i pacientů. Použití jedné soupravy, speciálně navržené pro danou chirurgickou operaci, eliminuje riziko chyby a tím snižuje riziko komplikací. Navíc čas věnovaný přípravě všech nezbytných materiálů pro operaci je mnohem kratší, což je důležité zejména v situacích záchrany života.
Použití jedné soupravy speciálně navržené pro danou chirurgickou operaci, eliminuje riziko chyby a tím snižuje riziko komplikací.
M.C.: S jakými reakcemi lékařů a sester, přímých uživatelů souprav, jste se setkala při přechodu k soupravám připraveným k okamžitému použití?
E.Z.: Jakákoli změna či zavedení nového způsobu řešení přináší obavy těm, kterých se přímo dotýká. To byl i náš případ. Jak mezi lékaři, tak sestrami se objevily obavy, které ale rychle zmizely, jakmile se soupravami začali pracovat. Všichni jsme zaznamenali zlepšení pracovních podmínek, a dnes si nedokážeme představit návrat do předchozího stavu. Je mnohem jednodušší a bezpečnější otevřít jednu soupravu, než několik produktů ve sterilních obalech. Díky otevírání jednoho obalu jsme snížili možnost kontaminace produktů a pacientů patogenními mikroorganismy. Při velmi rizikových operacích s vysokým rizikem komplikací znamená eliminace chyb pacientovu bezpečnost, která je pro nás to nejdůležitější.
M.C.: Které prvky soupravy jsou pro Vás nejdůležitější?
E.Z.: Především souprava musí být kompletní, ale nesmí obsahovat přehnané množství komponentů. Nepoužité prvky tvoří odpad, za který musíte bohužel zaplatit. Proto jsou nejdůležitější základní prvky, které lze v případě potřeby doplnit sterilním materiálem. V případě nutnosti práce pod časovým tlakem, je důležité, aby souprava obsahovala vše potřebné k výkonu operace.
Důležitou výhodou souprav je skutečnost, že daným způsobem uspořádání jednotlivých prvků lze docílit přesný sled činností, např. nejprve zakrýt stolek na nástroje – OP-oblast je dezinfikována a zajištěna správným způsobem. To jsou činnosti, které vždy následují jedna po druhé, a pořadí, ve kterém se objeví, má velký dopad na bezpečnost celé operace.
M.C.: A co lidský faktor? Nevyvolává používání zdravotnických prostředků v této podobě vzdor?
E.Z.: Operace musí proběhnout bezpečným způsobem a veškeré návyky musí především zajistit bezpečnost. Nevidím žádný střet zájmů.
Co se týče bezpečnosti, je nutné myslet na legální bezpečnost, pro případy, kdy pacient vznese proti nemocnici žalobu (u zdravotních incidentů). Povědomí pacientů roste, záležitosti mezi pacientem a nemocnicí se rychle dostávají do médií a každý pacientem vyhraný proces přinese další žalobu. Proto je důležité mít důkazy, že všechny postupy při léčbě pacienta byly provedeny bezpečně. V takovém případě jsou důkazem zdravotní záznamy, které jsou usnadněny TAG štítky, tj. samolepkami, které lze upevnit na pacientovu zdravotní složku a dokumentaci z operačního sálu.
M.C.: Které argumenty si myslíte, že vyzdvihuje ředitel nemocnice?
E.Z.: Jsem si jistá, že epidemiologickou bezpečnost a náklady. Snížení nákladů a samozřejmě cena soupravy jsou velmi důležité, a pro ředitele/manažera je to také transparentnost nákladů. Cena soupravy se rovná skutečným nákladům oddělení za provedenou operaci. Mluvíme o jednoduchém poměru: počet souprav se rovná počtu provedených operací. V takovém případě eliminujeme takzvané skryté náklady a omezíme možnost manipulace s náklady u jednotlivých operací.
M.C.: Ekonomický aspekt je velmi silný argument. Co ergonomie práce na oddělení? Mění se?
E.Z.: Samozřejmě. Mezi personálem je cítit velká úleva. Pracovní zatížení sester je velmi vysoké a v situaci, kdy používáme soupravy připravené k okamžitému použití, se veškerá energie zaměřuje na pacienta.
Navíc použití souprav zefektivní logistiku v nemocnici. Produkty jsou převáženy snáze a bezpečněji.
M.C.: Moc děkuji za Váš čas.
Dr. Władyslaw Biegański Regional Specialist Hospital in Grudziądz má 40 oddělení s 1 050 lůžky a 53 specializovaných ambulantních klinik. Moderní operační oddělení má 11 operačních sálů podporovaných centrální sterilizační jednotkou (CSJ). Díky změně přístupu v nákupu produktů došlo k zefektivnění fungování CSJ nemocnice a začaly se více využívat sterilní operační soupravy připravené k okamžitému použití, nemocnice přešla od opakovaně použitelných produktů k jednorázovým.
V rámci evropského Fondu pro regionální rozvoj nemocnice také získala zdroje na nákup nových ambulancí s vybavením, na výstavbu jednoho z nejmodernějších heliportů v Polsku a na širokou řadu zdravotního vybavení, které se používá při léčbě pacientů na nové klinice.
Použití velkých operačních souprav na operačním sále nemocnice Nicolaus Copernicus Provincial Specialist Hospital v Łódź probíráme s:
Sylwia Dąbrowska
Zástupce vedoucího operačního sálu pro ošetřovatelství – Nicolaus Copernicus Provincial Specialist Hospital in Łódź
Monika Cerkaska
MatoNews tazatelka
Monika Cerkaska.: Co Vás přimělo začít pracovat se soupravami připravenými k použití?
Sylwia Dąbrowska: Rozhodnutí o zavedení standardního používání jednorázových souprav na operačním sále naštěstí proběhlo současně s renovací operačního sálu. Ještě před renovací jsme na operačním sále měli sterilizační jednotku, kde byly navíc také soupravy připravených nesterilních materiálů tak, aby mohly být v dalším kroku sterilizovány. Po renovaci operačního sálu byla sterilizační jednotka uzavřena a dnes má nemocnice pouze vydávací a přijímací místo řešící logistiku nástrojů a nemocničních oděvů. Díky tomuto rozhodnutí, jsme začali používat jednorázové produkty, jako jsou chirurgické roušky, pláště a operační soupravy.
Renovace současně zmenšila velikost úložného prostoru, který jsme měli. Na základě toho nemůžeme udržovat příliš velkou zásobu nesterilních produktů, které vždy zaberou mnoho místa. Dnes používáme velké množství implantátů a ty zabírají na operačním sále opravdu hodně místa. Krycí materiály se skladují mimo operační sál, a proto je snazší a bezpečnější je používat jako předem připravenou soupravu. Zmenšením úložného roste prostor pro pacienty. A to se samozřejmě pojí i s penězi.
K otevření soupravy stačí jeden pohyb, jedna souprava navržená pro danou operaci a jeden štítek, který umožní přenos informací do záznamů, což šetří čas věnovaný přípravě operace. To zdravotnickému personálu dovolí soustředit se na práci kolem pacienta.
M.C.: Zmínila jste bezpečnost. Pravděpodobně se jedná o pro nemocnici ten nejdůležitější důvod, proč jste se rozhodli pracovat s produkty připravenými k okamžitému použití?
S.D.: Samozřejmě, a to platí pro nemocnici jako celek. Pro ředitele se jedná o velmi silný argument – protože odpovědnost za sterilitu leží na výrobci – i pro celý epidemiologický personál – používání souprav snižuje počet infekcí ohrožujících pacienta v nemocnici. Také je velmi důležitý pro nás, zdravotnický personál. Bezpečnější je otevřít jeden obal než otvírat jednotlivé obaly produktů potřebných k výkonu operace. Vyjímatelná část štítku je také velmi bezpečný prvek. Abychom eliminovali chyby, ke kterým může dojít při přepisu údajů do záznamů, je v tomto případě přenesena pouze jedna samolepka s kódem produktu a datem exspirace. Kód produktu zcela identifikuje obsah balení a není zapotřebí podrobnější štítek. Při velkém množství použitého materiálu a také s omezeným místem v záznamech je velikost štítku adekvátní.
Další výhodou používání souprav je zvýšení pracovního komfortu. K otevření soupravy stačí jeden pohyb, pro danou operaci stačí jedna souprava a jeden štítek, který umožní rychlý přenos informací do záznamů, což šetří čas věnovaný přípravě operace. To celé dovolí zdravotnickému personálu soustředit se na práci kolem pacienta. To je důležité zejména v situaci, kdy jsou v pohotovosti například tři operační sály a sester je přesně tolik, aby zajistily fungování práce na oddělení. Používání finálního produktu dovolí bezproblémovou práci celé operační jednotce, která má službu. Samozřejmě, že komfort z používání souprav zažíváme nejen v naléhavých situacích, ale i při naší každodenní práci. Minimalizujeme dobu trvání operace, což vede k jednotlivým úsporám, tj.: nižší spotřebě energie a klimatizace, kratší anestezii, kratší práci chirurga, anesteziologa a sester. Minimalizování času věnovaného přípravě operace, v kombinaci s efektivní týmovou prací, urychluje a zlevňuje výkon operace.
M.C.: Stále mluvíme o nákladech, ale objevuje se ještě další otázka. Chápu správně, že práce se soupravami zvyšuje také efektivitu operačního sálu?
S.D.: Rozhodně ano. Vedle zmíněných souprav přispívají k větší efektivitě také velmi kvalitní dezinfekční přípravky, které umožní velmi rychlou výměnu pacientů na operačním sále. Podívám-li se na naši nemocnici, mohu říct, že až donedávna jsme prováděli čtyři operace denně, např. strumektomii. Dnes můžeme vykonat pět operací a stále máme časovou rezervu. To ukazuje efektivitu a sladění týmu, stejně jako kratší dobu věnovanou přípravě operace. To je nejvíce znát při analýze produktivity operačního týmu za měsíc či rok.
M.C.: Přesto ještě jedna otázka k odpadu. Můžeme předpokládat, že se snížilo jeho množství?
S.D.: Přijde na to. Obecně množství zdravotnického odpadu z operačních sálů roste. To se děje ve všech zdravotnických zařízeních, které používají jednorázové produkty, jako jsou OP-roušky, zdravotnické prostředky, pláště atd. Avšak množství odpadu v případě jednotlivě balených produktů používaných během ošetření určitě klesá a omezuje se na několik, a ne jak tomu bylo dříve na tucet nebo několik tuctů.
M.C.: Takže, jak se změnily náklady na operaci po zavedení jednorázových souprav připravených k okamžitému použití?
S.D.: Nepochybuji, že toto řešení je pro nemocnici mnohem výhodnější, protože máme finální a pro naše potřeby upravené soupravy, které jsou sterilní a dodané vcelku. Kompletace komponent v nemocnici by u nás znamenalo další pracovní pozici, a to znamená navýšení nákladů na operaci. Nejlepší a nejpokročilejší řešení jsou soupravy specializované na konkrétní zdravotnický postup. To snižuje nejen množství krycího materiálu, který jsme použili, ale v soupravách můžete najít také OP-roušky, Mayo kryt stolu, kryty pro zařízení a kabely, organizéry pro vybavení používané během operace – velmi užitečná a práci organizující věc, tj. celou zásobu sterilního materiálu. V takovém případě jsou náklady na danou operaci konečné a velmi čitelné. Počet vykonaných operací se rovná počtu použitých souprav.
M.C.: Velice děkuji za Váš čas.
Nicolaus Copernicus Provincial Specialist Hospital in Łódź má ve své struktuře: Specializovanou nemocnici, regionální onkologické středisko, pediatrické středisko Dr. Janusze Korczaka, skupinu klinik a specializovaných klinik, stejně jako diagnostické oddělení.
Největším úspěchem pro nemocnici bylo vytvoření střediska pro transplantaci kostní dřeně, které řídí specializovaný tým zkušených vědců a technického personálu, a vytvoření pohotovostního oddělení nemocnice s heliportem, který tvoří funkční jednotku zaručující rychlou záchranu v život ohrožujících situacích. Významným úspěchem byla modernizace regionálního onkologického střediska.
Aktuálně nemocnice zajišťuje komplexní diagnózu a léčbu na nejvyšší úrovni, čímž zajišťuje podmínky pro rychlejší zotavení pacientů.
V nemocnici existuje také 12 sdružení a nadací, které podporují mimo jiné pacienty s rakovinou, leukémií, hemofilií, revmatickými chorobami, po transplantaci srdce, a mnoho dalších.
Nemocniční infekce představují závažný problém současného zdravotnictví, jelikož často znamenají neúspěch při léčbě a vznik komplikací. Nejčastějšími problémy souvisejícími s infekcemi jsou nedodržení zásad asepse v místě provádění zdravotnického zákroku, příliš pozdní zjištění infekce nebo její nesprávná léčba. Pro nemocnici to znamená, že všechny výše uvedené etapy – prevence, diagnostika a léčba – musí být zvládnuty správně.
Stále více nemocnic usiluje o získání certifikátu ISO, což vyžaduje, aby byly pro všechny etapy léčby pacienta zpracovány postupy, jejichž dodržování přispěje ke snižování počtu infekcí. Také míra informovanosti zdravotnického personálu v oblasti této problematiky se z roku na rok zvyšuje.
Téma nemocničních infekcí představuje výzvu také pro výrobce zdravotnických výrobků využívaných při provádění jednotlivých úkonů ve zdravotnických zařízeních.
Řešením potřeb souvisejících s prevencí infekcí při zdravotnických úkonech jsou výrobky Matoset , v nichž se snoubí funkčnost a úspornost díky cílenému kombinování obvazového materiálu. Jednodušeji řečeno, složení jednotlivého Matosetu je přizpůsobeno konkrétnímu zdravotnickému úkonu a jeho jednotlivé součásti jsou rozmístěny způsobem, který určuje pořadí prováděných činností v souladu se zásadami asepse. Uspořádané rozmístění a promyšlené složení zaručují bezpečnost, pohodlí při práci a úsporu času.
O použití zákrokových setů hovoří:
Monika Cerkaska – produktová manažerka TZMO SA
Katarzyna Mośová – magistra ošetřovatelství se specializací na epidemiologické ošetřovatelství
M.C. Kateřino, ve kterých situacích se využití sterilních balíčků nebo setů Matoset osvědčilo nejlépe?
K. M. V naší každodenní praxi využíváme Matosety hlavně na zákrokových sálcích, kde provádíme drobné zdravotnické zákroky, například odstranění stehů nebo převazy. Při použití sterilního setu mohu mít jistotu, že mám připravený veškerý potřebný materiál a jsem schopná provést drobný zákrok během několika okamžiků. Hotové sterilní sety jsou nenahraditelné u lůžka nemocného, pokud není možné pacienta převézt k provedení zákroku na sálku.
M.C. A co v situacích, kdy je potřeba provést převaz v domácnosti nemocného?
K. M. To jste uhodila hřebíček na hlavičku. Zdravotní sestra zajišťující domácí péči určitě ocení pracovní komfort, který poskytuje použití hotových setů. Vždy si může být jistá, že má připraven veškerý potřebný materiál, a navíc pacient získává pocit individuálního přístupu a záruky bezpečnosti, když vidí, že je daný set určen speciálně pro něj.
M.C. Je to tedy tak, že hotové sety výrazně usnadňují práci?
K. M. Ano, je to mnohem pohodlnější, jelikož zákrok lze provést efektivněji, ale především je práce mnohem bezpečnější. Pořadí rozmístění jednotlivých součástí určuje činnosti, které je třeba provést. Díky tomu nezapomeneme například na rukavice, které jsou nejčastěji umístěny úplně nahoře, a teprve po jejich nasazení můžeme pracovat s dalšími sterilními součástmi setu. Takovýto postup minimalizuje riziko infekce, což je nejdůležitější jak pro nás, tak pro pacienta. Dokumentace postupu je usnadněna díky samolepícím štítkům s informacemi o výrobku, který vlepíme do dokumentace nemocného.
M.C. Plyne z toho, že sety zaručují zachování asepse bez ohledu na místo, kde zákrok provádíme?
K. M. Ano. Ne vždy se pacient nachází v místě, kde je možný například bezpečný převaz. Matosety nám to umožňují a navíc zkracují dobu přípravy na zákrok a usnadňují organizaci práce.
M.C. Nakonec se ještě musím zeptat – co s náklady?
K. M. Při použití kompletních setů určených pro konkrétní úkon není nutno otevírat mnoho jednotlivých obalů, což má přímý dopad do nákladů spojených se zákrokem. Otevíráme-li pokaždé několik obalů, zvyšuje se riziko infekce sterilního materiálu. Kromě toho je při použití setu celý obsah účelně spotřebován. Racionální využití obvazového materiálu jistě snižuje náklady na jeho nákup. Navíc kompletace obvazového materiálu pro zákrok časově nezatěžuje zdravotnický personál. V rámci shrnutí bych ráda řekla ještě několik slov o setech pro cévkování a setech pro dezinfekci operačního pole, které nacházejí využití na akutních odděleních, ale samozřejmě nejen tam. V situacích, kdy jde o čas, nejsme vždy schopní plně dodržet zásady asepse, což může – jak je známo – mít za důsledek komplikace a být příčinou prodloužení hospitalizace. Pacient, který je přijat v situaci ohrožení života, vyžaduje provedení mnoha úkonů současně. Riziko infekce pacienta při záchraně života je vyšší než při provádění plánovaných zákroků. Proto používání hotových Matosetů, například setu pro cévkování, usnadňuje dodržení zásad asepse. Set, který obsahuje všechny potřebné součásti, včetně katétru odpovídající velikosti, umožňuje omezit nepotřebné činnosti na minimum. Podobně je tomu v případě setu pro dezinfekci operačního pole, který má své opodstatnění a nachází plné využití při provádění zdravotnických úkonů v situaci ohrožení života. V případě resuscitace často vzniká potřeba aplikovat endovaskulární elektrodu nebo napíchnout podklíčkovou žílu. Máme-li po ruce hotový set pro dezinfekci, můžeme zajistit řádnou přípravu pacienta k takovýmto úkonům v krátkém čase. Je důležité, abychom pacienta při jeho záchraně nevystavovali dalšímu riziku, které může vést přes zdařilou resuscitaci k nežádoucím infekcím. Pacient sice bude zachráněn, za to mu však „přihrajeme” infekci a jeho pobyt v nemocnici se prodlouží. Stav ohrožení ustoupí, pacient však bude vyžadovat léčbu z důvodu komplikací vzniklých v důsledku nedodržení základních zásad asepse, což nám Matosety usnadňují.
M.C. Děkuji mnohokrát za rozhovor.
Definice rány
Rána je poškození pokožky a někdy i hlouběji se nacházejících tkání a dokonce orgánů v důsledku mechanického, termického nebo chemického úrazu.
Mezi mechanicky způsobené rány řadíme: odřeniny, poranění, řezné rány, bodné rány, kousnutí a chirurgické rány.
K ranám vzniklým v důsledku termického nebo chemického poškození řadíme: veškeré popáleniny a poleptání – termické, chemické, vzniklé ozářením nebo elektrické.
Krmě toho existují určité druhy ran – obtížně se hojící vředy – vznikající v důsledku jiných procesů, které mají chorobný charakter. Mezi chronické rány řadíme: proleženiny (trofické vředy), venózní vředy, neuropatické vředy nebo vředy způsobené infekcí nebo vzniklé v důsledku ozařování či nádorových procesů.
Typy hojení ran
1. Obtížně se hojící rány – hojení granulací
- chybí značná část tkáně
- ránu nelze fyzicky uzavřít
- dlouhá doba hojení
- léčba je založena na procesech rekonstrukce tkáně – defekt se vyplní granulační tkání, na které se pak objeví pokožka a vytvoří jizvu
2. Akutní rány – primární hojení
- chybí značná část tkáně
- ránu nelze fyzicky uzavřít
- dlouhá doba hojení
- léčba je založena na procesech rekonstrukce tkáně – defekt se vyplní granulační tkání, na které se pak objeví pokožka a vytvoří jizvu
Fáze hojení
Neexistuje jediný univerzální obvaz, který by byl vhodný k použití ve všech případech.
Obvazy splňují různé funkce: čistící, absorpční nebo ochrannou, jejich účinky se často doplňují a žádný z nich není schopen sám o sobě vyřešit všechny potřeby rány procházející jednotlivými fázemi procesu hojení:
- fáze zánětu (sekrece),
- fáze granulace a epitelizace (růstu),
- fázi zrání (rekonstrukce).
Fáze zánětu (sekrece)
Tato fáze představuje odpověď organismu na poranění. Z důvodu poruch krevního oběhu, rozšíření a zvýšení propustnosti vlásečnic se objevuje otok, který provází sekrece.
Funkce obvazu ve fázi zánětu:
- zastavení krvácení
- urychlení přirozeného čištění rány
- absorpce nadměrného množství sekretu
- předcházení sekundární infekci
Fáze granulace a epitelizace (růstu)
Granulace – přechod z fáze zánětu do fáze proliferace, která je kontrolována makrofágy a dalšími buňkami. Makrofágy jsou buňky stimulující růst fibroblastů.
Zúžení rány – mnoho fibroblastů se mění v myofibroblasty. Síť spojených myofibroblastů stahuje okraje rány (0.6-0.7 mm/denně).
Epitelizace – nová pokožka, která musí vzniknout pro úplné uzavření rány. Buňky pokožky migrující z okrajů rány pokrývají tkáň, která vznikla granulací, a vytvářejí nový epitel.
Funkce obvazu ve fázi růstu:
granulace
- udržování vlhkého prostředí
- absorpce nadměrného množství sekretu
- ochrana před mechanickým poškozením
- předcházení sekundární infekci
epitelizace
- udržování vlhkého prostředí
- ochrana jemné pokožky při převazech
Fáze zrání
Zrání – pomalá reorganizace mikroskopické struktury jizvové tkáně, strukturální přestavba vede ke zlepšení odolnosti jizvy, jejímu zmenšování a vyhlazení.
Tato fáze může trvat měsíce a dokonce i roky.
Při léčbě poruch tvorby jizev se používají:
- lokální silikonové obvazy
- komprese pomocí obinadel nebo specializovaných tlakových obleků
- chirurgické zákroky, léčba kortikosteroidy, laserem a kryochirurgie
Funkce obvazu ve fázi zrání:
- vyhlazení jizvy
- zesvětlení jizvy
- zmenšení jizvy
Co je to sekrece z rány (exsudát)?
Exsudát z rány je zvláštní tekutinou, jíž se v minulosti dokonce říkalo „balzám přírody”. Objevuje se již v první fázi hojení rány, hned po úrazu.
Exsudát obsahuje mnoho různých látek včetně výživy pro aktivně metabolizující buňky:
- malé množství červených krvinek
- až šestinásobně vyšší počet bílých krvinek oproti krvi
- méně glukózy, ale stejné množství minerálních látek jako v krvi
- proteiny – mezi nimi jsou enzymy důležité pro proces hojení, které zajišťují očištění rány a odstranění poškozených tkání
V normálně se hojící ráně se jeho množství časem snižuje. V ráně, u níž je proces hojení narušen, se množství exsudátu nezmenšuje a udržet jej pod kontrolou může pro obvaz představovat značnou výzvu.
UPOZORNĚNÍ: pro udržení nejlepších podmínek hojení rány je potřebné optimální množství exsudátu v ráně, které zajistí udržení tak zvaného vlhkého prostředí léčby.
Příliš velké množství exsudátu může stejně jako jeho nedostatek vést ke zpomalení procesu hojení.
Proto je tak důležitá správná volba vhodného obvazu pro dané množství exsudátu v ráně. V suchých ranách bez exsudátu by krytí mělo zajistit jejich zvlhčení a u ran s příliš velkým množstvím exsudátu naopak pohlcovat jeho nadměrné množství.
UPOZORNĚNÍ: změna barvy, vůně nebo hustoty exsudátu může být známkou změny stavu rány nebo vzniku zánětlivého procesu / infekce v ráně, což jsou příznaky vyžadující vyšetření a posouzení rány odborníkem.
Druh krytí a vhodnost jeho použití při různé intenzitě sekrece z rány
Typ krytí | Intenzita sekrece | ||||
chybí | malá | střední | velká | střední/velká | |
co musí obvaz zajistit | zvlhčovat ránu | zadržet exsudát | pohltit nadměrné množství exsudátu | pohltit nadměrné množství exsudátu | odvést přebytečný exsudát do sekundárního obvazu |
hydrogel | √ | √ | |||
polyuretanová fólie | √ | ||||
hydrokoloid | √ | √ | |||
polyuretanová pěna | √ | √ | |||
alginát | √ | √ | |||
vstřebatelnost | √ |
Modely léčby obtížně se hojících ran
Tradiční model léčby ran
Po staletí byly obtížně se hojící rány léčeny s použitím různých materiálů, které měly ránu vysušovat.
Tradiční systém léčby ran byl založen na používání absorpčních obvazů zhotovených z gázy, které:
- zajišťovaly absorpci přebytečného množství exsudátu,
ALE
- nechránily rány před vysycháním nebo prochladnutím, což zpomalovalo tempo hojení,
- nezajišťovaly dostatečnou ochranu rány před vnějším prostředím, což mohlo vést k častým infekcím ran,
- přilnuly k ráně, což vedlo při převazech k poškození nových tkání a způsobovalo pacientovi bolest,
- při omezené absorpční schopnosti vyžadovaly časté převazy.
Suché hojení ran je stále nejvhodnější u akutních ran, pro něž je typické primární hojení.
Moderní model léčby ran
Od zveřejnění výzkumu Georga Wintera se stalo jasné, že se rány hojí výrazně rychleji, pokud hojení probíhá ve vlhkých podmínkách, přičemž je optimální množství exsudátu udržováno na povrchu rány. V souvislosti s podmínkami, v nichž probíhá proces léčby, byla tato koncepce pojmenována VLHKÉ HOJENÍ RAN.
V souladu s touto koncepcí spočívá léčba v uzavření hojící se rány pomocí specializovaného obvazu, který:
- udržuje odpovídající hladinu vlhkosti na povrchu rány, aby vzniklo prostředí optimální pro hojení,
- spouští autolytické čištění, což vede k rychlejšímu čištění rány a zahájení procesu hojení,
- zajišťuje tepelnou izolaci rány, čímž umožňuje udržet v ráně stálou teplotu, a urychluje proces hojení,
- zajišťuje dlouhodobou absorpci nadměrného množství exsudátu, což snižuje potřebný počet převazů,
- nepřilne k ráně, převazy jsou bezpečné pro nově vzniklé tkáně a bezbolestné pro pacienta,
- je voděodolný a chrání ránu před vnějším prostředím, což minimalizuje riziko vzniku infekce.
Vlastnosti ideálního obvazu
Vlhké hojení ran je nejvhodnějším způsobem léčby obtížně se hojících ran, avšak v souladu s jeho východisky lze léčit i běžná poranění, oděrky nebo škrábance.
Hanna Szymkiewicz
Evropské centrum dlouhodobé péče
Rána představuje porušení integrity kožního krytu, které může zahrnovat také hlubší tkáně a orgány. Vzniku rány může být zapříčiněn jak vnějšími faktory, tak faktory vnitřními, které souvisejí s fyziologickými poruchami. Velikost a hloubka rány závisí na faktoru, který ránu způsobil, intenzitě jeho působení, a místě, které mu bylo vystaveno.
Rozdělení ran z hlediska faktoru, který je příčinou jejich vzniku:
>> exogenní příčiny:
- mechanické (rány řezné, bodné, zhmoždění, střelné)
- termické (popáleniny, omrzliny)
- chemické (poleptání)
- elektrické (popáleniny)
>> endogenní příčiny
- vředy (bércové vřed, proleženiny, diabetická noha) – například v důsledku poruch oběhové soustavy
Rozdělení ran z hlediska doby hojení:
- akutní – hojení kratší než 8 týdnů
- chronické – hojení trvá déle než 8 týdnů
Rozdělení ran z hlediska způsobu hojení:
- akutní rány – řezné nebo chirurgické rány, které mají rovné okraje a u nichž nechybí velké části tkáně. Takovéto rány se uzavírají zašitím, pomocí svorek nebo obvazu, hojení probíhá nekomplikovaně a trvá 6-7 dnů. Jedná se o nejpříznivější vývoj hojení a bývá označován jako primární hojení (per primam intentionem).
- chronické rány – rány, u nichž chybí významné části tkání nebo je přítomna infekce. V tomto případě není možné přitáhnout okraje rány k sobě. Rány tohoto typu se hojí granulací – po zánětlivé fázi následuje fáze proliferace, při níž je chybějící tkáň doplněna granulací. Tento proces se nazývá sekundární hojení.
Sekundární hojení ran
Sekundární hojení ran se týká chronických ran – mj. proleženin, vředů a komplikovaných ran způsobených exogenními faktory, např. chirurgických ran s komplikacemi. V procesu jejich hojení lze vyčlenit tři fáze:
- zánětlivá fáze (čistící)
- proliferace (granulace)
- zrání
Pro zánětlivou fázi je charakteristická zánětlivá reakce a bolest. Organismus se snaží zlikvidovat bakterie, které pronikly do rány po porušení integrity kožního krytu. Objevuje se sekrece. Odumřelá tkáň je vylučována nebo ji tělo vstřebá. Rána se pokryje krevní sraženinou, která ji chrání před mikroorganismy.
Ve fázi proliferace exsudát je redukován, cévy se zužují a poté následuje granulace – vyplnění úbytku tkáně a epitelizace – rána je pokryta novou epidermis.
Ve fázi zrání probíhá proces přestavby již zahojené rány, aby se pevnost jizvy co nejvíce přiblížila nepoškozené pokožce.
Průběh procesu hojení a doba jeho trvání závisí na mnoha různých faktorech: na celkovém stavu pacienta – jeho věku, výživě a jiných onemocněních; na druhu rány, jejím umístění, způsobu jejího uzavření, čistotě a době, která uplynula od vzniku zranění do ošetření.
Bożena Krymska
Odborník na epidemiologickou péči a péči o kardiaky – Slezské středisko pro choroby srdce v Zabrze
Kvalita zdravotních služeb znamená splnění nebo překonání očekávání pacienta, dodržování standardů a srovnávacích měřítek. Podle H. Lenartowicze je velmi kvalitní zdravotní péče taková, která odpovídá určitým kritériím, vyznačující se dodržování současných odborných znalostí, a která za daných okolností pacientovi umožní dosáhnout žádoucích zdravotních výsledků. Kvalita nabízených zdravotních služeb je velice důležitá, protože se týká nevyčíslitelné hodnoty života a zdraví osob, které ji využívají.
Ačkoli kvalita je ve skutečnosti spokojenost s dobře odvedenými lékařskými službami, pro každou stranu – poskytovatele a příjemce služby – to znamená něco jiného.
- Pro pacienta kvalita zdravotnických služeb znamená efektní zotavení nebo zlepšení zdraví po odchodu z nemocnice.
- Pro zaměstnance zařízení zdravotní péče je kvalita chápána jako kompatibilita této služby s aktuálními odbornými znalostmi a dosahování zlepšení zdraví bez negativních účinků.
- Pro vedení zařízení kvalita znamená poskytovat služby na dostatečně vysoké úrovni s odpovídajícími náklady.
Jakákoli zdravotní operace provedená u pacienta sestává z několika kroků:
- příprava soupravy,
- výkon zdravotních úkonů,
- likvidace soupravy, nakládání s odpady,
- dokumentování operace,
- příprava zařízení a opakovaně používaných nástrojů k dalšímu použití.
Každý z těchto kroků vyžaduje úsilí, zdroje a čas. Výkon operace v různých podmínkách, zejména v naléhavých situacích a v pohotovostních ambulancích s sebou nese vysoké riziko chyby, která může neúmyslně ovlivnit kvalitu operace, a tudíž i kvalitu celkové zdravotní služby.
Všechny z výše uvedených kroků lze zlepšit soupravami připravenými k okamžitému použití, upravenými pro různé operace a lékařská ošetření. Příprava „tradiční“ soupravy zahrnuje kompletaci příslušného množství vybavení, nástrojů, léků a krycího materiálu potřebného k výkonu operace. Avšak soupravy připravené k okamžitému použití šetří čas na přípravu, zejména pokud je určitá operace prováděna urgentně. Sestra nesmí přemýšlet nad tím, kolik věcí musí nachystat a co přesně bude potřeba. Souprava garantuje úplnost materiálů potřebných k provedení operace, kvalitativně i kvantitativně.
Obsah sady vede k tomu, že je postup operace veden jediným možným způsobem, aniž by došlo k vynechání některých činností. Příkladem by mohl být optimální počet šesti gázových tamponů zabalených v soupravě pro katetrizaci močového měchýře, která vyžaduje hodně času k dezinfikování oblasti obklopující uretrální dutinu, pokud se použijí všechny tampony. Vnější obal v podobě pevného blistru (často s několika oddělenými komorami), může sloužit jako nádoba na tekutiny nebo na odpadní materiál, což eliminuje potřebu dalších nádob.
Připravenost k okamžitému použití zrychlí výkon operace, protože se otevírá, pouze jediný sterilní obal, což zároveň velkou měrou sníží množství odpadu, např. u: sterilních tamponů, nástrojů, rukavic, stříkaček, atd. Soupravy jsou kompletovány optimálně pro danou operaci, což znamená, že takový zásah se provádí se stejným množstvím vybavení a krycího materiálu. V praxi, když kompletujeme soupravu sami, to často vede k otevírání více balení, než je třeba (tampony, bavlněné kuličky), jen pro případ, aby nedošly.
Operace vykonávaná s použitím soupravy k okamžitému použití se rychle stala standardem, dovoluje snadné sledování spotřeby materiálů, a tím i počítání nákladů.
Úklid po operaci je velice snadný. Vše, co se použilo, představuje jediný zdravotnický odpad. Protože vše v soupravě je jednorázové, celý materiál míří rovnou do odpadu, aniž by jej bylo třeba roztřídit
Vykonanou operaci lze velmi jednoduše a přesně zdokumentovat díky přibaleným samolepicím štítkům.
Použití jednorázových nástrojů přibalených v soupravě přináší úspory plynoucí z eliminace další opakované sterilizace. Proces sterilizace znamená další náklady: na vodu, elektřinu, dezinfekční prostředky, sterilizační obaly, sterilizační testy a lidské úsilí.
Jednou z hlavních výhod souprav je eliminace negativních dopadů, především prevence infekcí. Kvalita zdravotních služeb, zavedení programu pro prevenci nemocničních infekcí a systematická snaha o prevenci chyb v lékařských postupech, to jsou velmi důležité aspekty. Snižování počtu infekcí je objektivní ukazatel kvality zdravotních služeb a jakákoli infekce, která se objeví, a které bylo možné zabránit, je pochybením instituce poskytují zdravotní služby. Soupravy připravené k okamžitému použití, které jsou „vyrobené na míru“ pro konkrétní operaci, jsou dokonalým nástrojem prevence takových pochybení. Soupravy garantují sterilitu vybavení a materiálů použitých při výkonu operace. Výrobce přebírá odpovědnost za jejich sterilitu, a tím i za kvalitu zdravotnického prostředku.
Používání souprav v praxi bez pochyby zlepšuje práci, zdravotnickému personálu přináší pocit uspokojení, snižuje náklady a vede ke spokojenosti pacienta. Navíc lepší kvalita zdravotní péče vede k vyšší konkurenceschopnosti zdravotnického zařízení na trhu.
Literatura
- Ciuruś M., Hygiene procedures in health care facilities, Institute for Health Protection, Warsaw 2009.
- Dykowska G., Opolski J., The quality of health care services, self-education package, Warsaw 2001.
- Heczko PB Wójkowska-Mach J. (red.), Hospital infections. Handbook for infection control teams, PZWL, Warsaw 2009.
- Holub, J., Competitive quality strategy on the medical service market, [in:] Nogalski B., Rybicki J. (red.), Modern management of a health care facility, Dom Organizatora, Toruń 2002.
- Lenartowicz H., Quality management in nursing, CEM, Warsaw 1998.
- Maciag A. Kruszewski, K., Topczewska-Tylińska K., Michalak J., The Role of processes, standards and procedures in shaping the quality of health services, Alfa-medica Press, Bielsko-Biala, 2007.
- Piątek, A. Improving the quality of nursing care [in] Ksykiewicz-Dorota A. (red.), Fundamentals of organising nursing care, published by Czelej, Lublin 2004.
Příčiny vzniku
Popáleniny vznikají v důsledku působení vysokých teplot, žíravých chemikálií nebo elektrického proudu. K nejčastějším činitelům způsobujícím popáleniny patří tepelná energie, jejímž zdrojem může být vroucí voda, vodní pára, horké tekuté nebo polotekuté látky, jako jsou tuky nebo parafín, popáleniny mohou být způsobeny také domácími elektrospotřebiči.
Při popáleninách způsobených elektrickým proudem je hlavním činitelem způsobujícím poškození průchod elektrického proudu o vysokém napětí tkáněmi, což je provázeno zvýšením jejich teploty. Chemické popáleniny jsou obvykle způsobeny působením běžných kyselin nebo zásad. Bez ohledu na zdroj představují popáleniny specifický typ úrazu a mohou se stát příčinou závažných komplikací v životě pacienta.
Rizikové skupiny
S rizikem vzniku popálenin je třeba počítat u každého, nejohroženější však jsou:
- děti ve věku od 2 do 4 let
- dospělí pracující v rizikových podmínkách (horníci, hutníci, hasiči, svářeči apod.)
Příznaky
Hlavním faktorem, který určuje typ popáleniny, je její hloubka, podle níž rozlišujeme následující typy popálenin:
- stupeň I – popálení se týká výhradně povrchových vrstev pokožky. Hlavními příznaky poškození jsou zarudnutí (jasně červené) a bolestivost. Rána se obvykle hojí bez komplikací a nezanechává jizvu.
- stupeň IIa – popálení se týká téměř celé vrstvy pokožky a povrchových vrstev škáry. Rány jsou obvykle jasně červené, silně bolestivé, charakteristickým znakem jsou puchýře. Popáleniny stupně IIA mohou zanechávat menší barevné změny a občas dokonce jizvy.
- stupeň IIb – poškození se týká pokožky a hlubokých vrstev škáry. Při popáleninách tohoto typu se objevuje epidermální a dermální nekróza. Rány jsou velmi bolestivé, bez puchýřů, jejich zbarvení je bledé nebo narůžovělé, šedavé, cihlové a dokonce černé. Při nepříznivém vývoji mohou tyto popáleniny zanechávat hypertrofické jizvy.
- stupeň III – popáleniny v celé tloušťce škáry. Rány mají obvykle hnědo-šedé, hnědé, bledě žluté nebo červené zbarvení.
- stupeň IV – popáleniny v celé tloušťce kůže, při nichž dochází k poškození tkání nacházejících se pod podkožím – svalů, šlach, kostí, kloubů.
Umístění
Popáleniny vznikají na místech, kde tělo přichází do kontaktu se zdroji tepla.
Nejčastěji k nim dochází na:
- trupu
- horních končetinách
- dolních končetinách
Kam se obrátit
Popáleniny I. stupně
Lze léčit v domácí péči, pokud však proces uzdravování nepostupuje, nebo se vyskytnou komplikace, je třeba se obrátit na praktického lékaře.
Popáleniny II. a III. stupně
Aplikujeme co nejrychleji hydrogelové krytí, např. Medisorb G a neprodleně vyhledáme lékaře nebo přivoláme záchrannou službu.
Popáleniny IV. stupně
Neprodleně kontaktujeme záchrannou službu nebo nejbližší nemocnici.
Léčba
V závislosti na stupni popálenin probíhá léčba odlišně.
Popáleniny I. stupně – postihují výhradně pokožku. Popálené místo je zarudlé, lehce oteklé a suché. Zasažené místo silně pálí. Rychlé poskytnutí první pomoci s použitím hydrogelového obvazu Medisorb G napomáhá rychlému hojení.
Popáleniny II. stupně – zasahuje škáru. Charakterizují se zarudnutím, na jejich povrchu vznikají puchýře, které se plní tkáňovým mokem. Popáleniny II. stupně jsou velmi bolestivé. Podobně jako u popálenin I. stupně, podporuje rychlé poskytnutí první pomoci s použitím hydrogelového obvazu, např. Medisorb G , rychlé zahojení. Pokud je popálenina rozsáhlá, vyžaduje nemocniční léčbu.
Popáleniny III. a IV. stupně – postihují podkožní tkáně. Poškozena může být vazivová tkáň, cévy, svaly a nervstvo. Pokožka může mít voskový vzhled, její zbarvení je bělavé nebo může být zuhelnatělá. Postižený nemusí cítit bolest v důsledku poškození nervových zakončení. Tento druh popálenin vyžaduje neprodleně specializovanou lékařskou pomoc, někdy dokonce transplantaci kůže nebo rekonvalescenci v hyperbarické komoře.
Častou komplikací popálenin po jejich zahojení přestavuje tvorba hypertrofických jizev a vznik kloubních kontraktur. Při jejich dlouhotrvající rekonvalescenci je vhodné použít tlakovou terapii, tedy rehabilitaci jizev pomocí kompresních výrobků, např. Codopress® ve spojení se silikonovými obvazy Codosil® ADHESIVE.
Prevence
Z dosud dostupných statistik vyplývá, že ročně různé typy popálenin postihují cca 1 % naší populace. Popáleniny velmi často souvisejí s pracovní činností postiženého, ale také s jeho věkem. Zhruba 50-80 % postižených představují děti ve věku od 2 do 4 let.
Prevence popálenin spočívá především v takovém uspořádání domácnosti, aby se zde malý člověk mohl cítit bezpečně:
- Nikdy nenechávejte malé děti doma samotné.
- Nepokládejte na stůl horké nápoje, polévky nebo nádoby vytažené přímo z trouby.
- Na stolech v domácnostech, kde bydlí malé dětí – zejména ty, které se plazí, by neměly být ubrusy – batole může zatáhnout za ubrus a stáhnout tak na sebe vše, co se na něm nachází.
- Nenechávejte zapnutou žehličku v místnosti, v níž se nachází dítě; i vypnutá žehlička musí chladnout mimo dosah dítěte.
- Při vaření se snažte dělat vše na hořácích umístěných u stěny, které se nacházejí dál od dítěte; Můžete také použít zvláštní kryty, které znemožňují dítěti dotknout se horkého hrnce nebo jej na sebe svrhnout.
- Majitelé keramických desek nesmějí zapomínat, že při vypnuté desce dítě nevnímá žádné známky nebezpečí, a dotkne-li se jí před jejím úplným vychladnutím, může dojít k závažné popálenině.
Rodiče, nenechávejte Vaše nejmenší bez dohledu!