Naše řešení
Žádné výsledky vyhledávání
Dialyzační střediska
Slovo „konec“ není pouze koncem, ale také cílem. V polštině se výraz „konec“ používá spíše jako cíl, a může souviset s uzavřením jedné fáze a zahájením nové, která se liší od současné skutečnosti. Uvažování přímo o konci je tedy novým začátkem, změnou.
Změny se často pojí se strachem a dočasnými obtížemi, na které nejsou lidé připraveni. Potřeba opustit bezpečnou a známou zónu téměř vždy přivodí strach z toho, co bude.
Pokud jsou zdravotní postupy řízeny, změna v této činnosti se zdá jako velmi složitá a bezdůvodná, protože současný výkon operací byl efektivní a mnoho let se nezměnil. Avšak často se stává, že změna přinese mnoho pozitivních důsledků, a tím i zlepšení předchozího stavu velmi pozitivním způsobem.
Dopady změn spojených se zavedením souprav připravených k okamžitému použití a výhody z toho plynoucí probírá:
Emilia Zawadzka
Magistra v oboru ošetřovatelství se specializací na epidemiologické ošetřovatelství – Nemocnice – Dr. Władyslaw Biegański Regional Specialist Hospital in Grudziądz
Monika Cerkaska
MatoNews tazatelka
Monika Cerkaska: Proč jste se rozhodla pracovat se specializovanými soupravami? Je to proto, že jejich používání uleví centrální sterilizační jednotce?
Emilia Zawadzka: Od okamžiku, kdy byla spuštěna CSJ pro 11 operačních sálů, jsme se rozhodli ji používat pouze ke sterilizaci nástrojů. Rozhodli jsme se používat pouze sterilní operační soupravy. Mám na mysli sterilní produkty připravené k okamžitému použití, které v jednom obalu obsahují jak krycí materiál, tak OP-roušky a další součásti potřebné k výkonu konkrétní operace. Tímto způsobem se odpovědnost za sterilitu materiálu přenesla na výrobce, a CSJ se může soustředit pouze na přípravu sterilních chirurgických nástrojů.
Díky tomuto rozhodnutí se také pracovně velmi ulevilo sestrám, od kterých se očekávala příprava souprav krycího materiálu. Vzrostlo nejen pohodlí při práci, ale také to zajistilo větší bezpečnost naši i pacientů. Použití jedné soupravy, speciálně navržené pro danou chirurgickou operaci, eliminuje riziko chyby a tím snižuje riziko komplikací. Navíc čas věnovaný přípravě všech nezbytných materiálů pro operaci je mnohem kratší, což je důležité zejména v situacích záchrany života.
Použití jedné soupravy speciálně navržené pro danou chirurgickou operaci, eliminuje riziko chyby a tím snižuje riziko komplikací.
M.C.: S jakými reakcemi lékařů a sester, přímých uživatelů souprav, jste se setkala při přechodu k soupravám připraveným k okamžitému použití?
E.Z.: Jakákoli změna či zavedení nového způsobu řešení přináší obavy těm, kterých se přímo dotýká. To byl i náš případ. Jak mezi lékaři, tak sestrami se objevily obavy, které ale rychle zmizely, jakmile se soupravami začali pracovat. Všichni jsme zaznamenali zlepšení pracovních podmínek, a dnes si nedokážeme představit návrat do předchozího stavu. Je mnohem jednodušší a bezpečnější otevřít jednu soupravu, než několik produktů ve sterilních obalech. Díky otevírání jednoho obalu jsme snížili možnost kontaminace produktů a pacientů patogenními mikroorganismy. Při velmi rizikových operacích s vysokým rizikem komplikací znamená eliminace chyb pacientovu bezpečnost, která je pro nás to nejdůležitější.
M.C.: Které prvky soupravy jsou pro Vás nejdůležitější?
E.Z.: Především souprava musí být kompletní, ale nesmí obsahovat přehnané množství komponentů. Nepoužité prvky tvoří odpad, za který musíte bohužel zaplatit. Proto jsou nejdůležitější základní prvky, které lze v případě potřeby doplnit sterilním materiálem. V případě nutnosti práce pod časovým tlakem, je důležité, aby souprava obsahovala vše potřebné k výkonu operace.
Důležitou výhodou souprav je skutečnost, že daným způsobem uspořádání jednotlivých prvků lze docílit přesný sled činností, např. nejprve zakrýt stolek na nástroje – OP-oblast je dezinfikována a zajištěna správným způsobem. To jsou činnosti, které vždy následují jedna po druhé, a pořadí, ve kterém se objeví, má velký dopad na bezpečnost celé operace.
M.C.: A co lidský faktor? Nevyvolává používání zdravotnických prostředků v této podobě vzdor?
E.Z.: Operace musí proběhnout bezpečným způsobem a veškeré návyky musí především zajistit bezpečnost. Nevidím žádný střet zájmů.
Co se týče bezpečnosti, je nutné myslet na legální bezpečnost, pro případy, kdy pacient vznese proti nemocnici žalobu (u zdravotních incidentů). Povědomí pacientů roste, záležitosti mezi pacientem a nemocnicí se rychle dostávají do médií a každý pacientem vyhraný proces přinese další žalobu. Proto je důležité mít důkazy, že všechny postupy při léčbě pacienta byly provedeny bezpečně. V takovém případě jsou důkazem zdravotní záznamy, které jsou usnadněny TAG štítky, tj. samolepkami, které lze upevnit na pacientovu zdravotní složku a dokumentaci z operačního sálu.
M.C.: Které argumenty si myslíte, že vyzdvihuje ředitel nemocnice?
E.Z.: Jsem si jistá, že epidemiologickou bezpečnost a náklady. Snížení nákladů a samozřejmě cena soupravy jsou velmi důležité, a pro ředitele/manažera je to také transparentnost nákladů. Cena soupravy se rovná skutečným nákladům oddělení za provedenou operaci. Mluvíme o jednoduchém poměru: počet souprav se rovná počtu provedených operací. V takovém případě eliminujeme takzvané skryté náklady a omezíme možnost manipulace s náklady u jednotlivých operací.
M.C.: Ekonomický aspekt je velmi silný argument. Co ergonomie práce na oddělení? Mění se?
E.Z.: Samozřejmě. Mezi personálem je cítit velká úleva. Pracovní zatížení sester je velmi vysoké a v situaci, kdy používáme soupravy připravené k okamžitému použití, se veškerá energie zaměřuje na pacienta.
Navíc použití souprav zefektivní logistiku v nemocnici. Produkty jsou převáženy snáze a bezpečněji.
M.C.: Moc děkuji za Váš čas.
Dr. Władyslaw Biegański Regional Specialist Hospital in Grudziądz má 40 oddělení s 1 050 lůžky a 53 specializovaných ambulantních klinik. Moderní operační oddělení má 11 operačních sálů podporovaných centrální sterilizační jednotkou (CSJ). Díky změně přístupu v nákupu produktů došlo k zefektivnění fungování CSJ nemocnice a začaly se více využívat sterilní operační soupravy připravené k okamžitému použití, nemocnice přešla od opakovaně použitelných produktů k jednorázovým.
V rámci evropského Fondu pro regionální rozvoj nemocnice také získala zdroje na nákup nových ambulancí s vybavením, na výstavbu jednoho z nejmodernějších heliportů v Polsku a na širokou řadu zdravotního vybavení, které se používá při léčbě pacientů na nové klinice.
Použití velkých operačních souprav na operačním sále nemocnice Nicolaus Copernicus Provincial Specialist Hospital v Łódź probíráme s:
Sylwia Dąbrowska
Zástupce vedoucího operačního sálu pro ošetřovatelství – Nicolaus Copernicus Provincial Specialist Hospital in Łódź
Monika Cerkaska
MatoNews tazatelka
Monika Cerkaska.: Co Vás přimělo začít pracovat se soupravami připravenými k použití?
Sylwia Dąbrowska: Rozhodnutí o zavedení standardního používání jednorázových souprav na operačním sále naštěstí proběhlo současně s renovací operačního sálu. Ještě před renovací jsme na operačním sále měli sterilizační jednotku, kde byly navíc také soupravy připravených nesterilních materiálů tak, aby mohly být v dalším kroku sterilizovány. Po renovaci operačního sálu byla sterilizační jednotka uzavřena a dnes má nemocnice pouze vydávací a přijímací místo řešící logistiku nástrojů a nemocničních oděvů. Díky tomuto rozhodnutí, jsme začali používat jednorázové produkty, jako jsou chirurgické roušky, pláště a operační soupravy.
Renovace současně zmenšila velikost úložného prostoru, který jsme měli. Na základě toho nemůžeme udržovat příliš velkou zásobu nesterilních produktů, které vždy zaberou mnoho místa. Dnes používáme velké množství implantátů a ty zabírají na operačním sále opravdu hodně místa. Krycí materiály se skladují mimo operační sál, a proto je snazší a bezpečnější je používat jako předem připravenou soupravu. Zmenšením úložného roste prostor pro pacienty. A to se samozřejmě pojí i s penězi.
K otevření soupravy stačí jeden pohyb, jedna souprava navržená pro danou operaci a jeden štítek, který umožní přenos informací do záznamů, což šetří čas věnovaný přípravě operace. To zdravotnickému personálu dovolí soustředit se na práci kolem pacienta.
M.C.: Zmínila jste bezpečnost. Pravděpodobně se jedná o pro nemocnici ten nejdůležitější důvod, proč jste se rozhodli pracovat s produkty připravenými k okamžitému použití?
S.D.: Samozřejmě, a to platí pro nemocnici jako celek. Pro ředitele se jedná o velmi silný argument – protože odpovědnost za sterilitu leží na výrobci – i pro celý epidemiologický personál – používání souprav snižuje počet infekcí ohrožujících pacienta v nemocnici. Také je velmi důležitý pro nás, zdravotnický personál. Bezpečnější je otevřít jeden obal než otvírat jednotlivé obaly produktů potřebných k výkonu operace. Vyjímatelná část štítku je také velmi bezpečný prvek. Abychom eliminovali chyby, ke kterým může dojít při přepisu údajů do záznamů, je v tomto případě přenesena pouze jedna samolepka s kódem produktu a datem exspirace. Kód produktu zcela identifikuje obsah balení a není zapotřebí podrobnější štítek. Při velkém množství použitého materiálu a také s omezeným místem v záznamech je velikost štítku adekvátní.
Další výhodou používání souprav je zvýšení pracovního komfortu. K otevření soupravy stačí jeden pohyb, pro danou operaci stačí jedna souprava a jeden štítek, který umožní rychlý přenos informací do záznamů, což šetří čas věnovaný přípravě operace. To celé dovolí zdravotnickému personálu soustředit se na práci kolem pacienta. To je důležité zejména v situaci, kdy jsou v pohotovosti například tři operační sály a sester je přesně tolik, aby zajistily fungování práce na oddělení. Používání finálního produktu dovolí bezproblémovou práci celé operační jednotce, která má službu. Samozřejmě, že komfort z používání souprav zažíváme nejen v naléhavých situacích, ale i při naší každodenní práci. Minimalizujeme dobu trvání operace, což vede k jednotlivým úsporám, tj.: nižší spotřebě energie a klimatizace, kratší anestezii, kratší práci chirurga, anesteziologa a sester. Minimalizování času věnovaného přípravě operace, v kombinaci s efektivní týmovou prací, urychluje a zlevňuje výkon operace.
M.C.: Stále mluvíme o nákladech, ale objevuje se ještě další otázka. Chápu správně, že práce se soupravami zvyšuje také efektivitu operačního sálu?
S.D.: Rozhodně ano. Vedle zmíněných souprav přispívají k větší efektivitě také velmi kvalitní dezinfekční přípravky, které umožní velmi rychlou výměnu pacientů na operačním sále. Podívám-li se na naši nemocnici, mohu říct, že až donedávna jsme prováděli čtyři operace denně, např. strumektomii. Dnes můžeme vykonat pět operací a stále máme časovou rezervu. To ukazuje efektivitu a sladění týmu, stejně jako kratší dobu věnovanou přípravě operace. To je nejvíce znát při analýze produktivity operačního týmu za měsíc či rok.
M.C.: Přesto ještě jedna otázka k odpadu. Můžeme předpokládat, že se snížilo jeho množství?
S.D.: Přijde na to. Obecně množství zdravotnického odpadu z operačních sálů roste. To se děje ve všech zdravotnických zařízeních, které používají jednorázové produkty, jako jsou OP-roušky, zdravotnické prostředky, pláště atd. Avšak množství odpadu v případě jednotlivě balených produktů používaných během ošetření určitě klesá a omezuje se na několik, a ne jak tomu bylo dříve na tucet nebo několik tuctů.
M.C.: Takže, jak se změnily náklady na operaci po zavedení jednorázových souprav připravených k okamžitému použití?
S.D.: Nepochybuji, že toto řešení je pro nemocnici mnohem výhodnější, protože máme finální a pro naše potřeby upravené soupravy, které jsou sterilní a dodané vcelku. Kompletace komponent v nemocnici by u nás znamenalo další pracovní pozici, a to znamená navýšení nákladů na operaci. Nejlepší a nejpokročilejší řešení jsou soupravy specializované na konkrétní zdravotnický postup. To snižuje nejen množství krycího materiálu, který jsme použili, ale v soupravách můžete najít také OP-roušky, Mayo kryt stolu, kryty pro zařízení a kabely, organizéry pro vybavení používané během operace – velmi užitečná a práci organizující věc, tj. celou zásobu sterilního materiálu. V takovém případě jsou náklady na danou operaci konečné a velmi čitelné. Počet vykonaných operací se rovná počtu použitých souprav.
M.C.: Velice děkuji za Váš čas.
Nicolaus Copernicus Provincial Specialist Hospital in Łódź má ve své struktuře: Specializovanou nemocnici, regionální onkologické středisko, pediatrické středisko Dr. Janusze Korczaka, skupinu klinik a specializovaných klinik, stejně jako diagnostické oddělení.
Největším úspěchem pro nemocnici bylo vytvoření střediska pro transplantaci kostní dřeně, které řídí specializovaný tým zkušených vědců a technického personálu, a vytvoření pohotovostního oddělení nemocnice s heliportem, který tvoří funkční jednotku zaručující rychlou záchranu v život ohrožujících situacích. Významným úspěchem byla modernizace regionálního onkologického střediska.
Aktuálně nemocnice zajišťuje komplexní diagnózu a léčbu na nejvyšší úrovni, čímž zajišťuje podmínky pro rychlejší zotavení pacientů.
V nemocnici existuje také 12 sdružení a nadací, které podporují mimo jiné pacienty s rakovinou, leukémií, hemofilií, revmatickými chorobami, po transplantaci srdce, a mnoho dalších.
Nemocniční infekce představují závažný problém současného zdravotnictví, jelikož často znamenají neúspěch při léčbě a vznik komplikací. Nejčastějšími problémy souvisejícími s infekcemi jsou nedodržení zásad asepse v místě provádění zdravotnického zákroku, příliš pozdní zjištění infekce nebo její nesprávná léčba. Pro nemocnici to znamená, že všechny výše uvedené etapy – prevence, diagnostika a léčba – musí být zvládnuty správně.
Stále více nemocnic usiluje o získání certifikátu ISO, což vyžaduje, aby byly pro všechny etapy léčby pacienta zpracovány postupy, jejichž dodržování přispěje ke snižování počtu infekcí. Také míra informovanosti zdravotnického personálu v oblasti této problematiky se z roku na rok zvyšuje.
Téma nemocničních infekcí představuje výzvu také pro výrobce zdravotnických výrobků využívaných při provádění jednotlivých úkonů ve zdravotnických zařízeních.
Řešením potřeb souvisejících s prevencí infekcí při zdravotnických úkonech jsou výrobky Matoset , v nichž se snoubí funkčnost a úspornost díky cílenému kombinování obvazového materiálu. Jednodušeji řečeno, složení jednotlivého Matosetu je přizpůsobeno konkrétnímu zdravotnickému úkonu a jeho jednotlivé součásti jsou rozmístěny způsobem, který určuje pořadí prováděných činností v souladu se zásadami asepse. Uspořádané rozmístění a promyšlené složení zaručují bezpečnost, pohodlí při práci a úsporu času.
O použití zákrokových setů hovoří:
Monika Cerkaska – produktová manažerka TZMO SA
Katarzyna Mośová – magistra ošetřovatelství se specializací na epidemiologické ošetřovatelství
M.C. Kateřino, ve kterých situacích se využití sterilních balíčků nebo setů Matoset osvědčilo nejlépe?
K. M. V naší každodenní praxi využíváme Matosety hlavně na zákrokových sálcích, kde provádíme drobné zdravotnické zákroky, například odstranění stehů nebo převazy. Při použití sterilního setu mohu mít jistotu, že mám připravený veškerý potřebný materiál a jsem schopná provést drobný zákrok během několika okamžiků. Hotové sterilní sety jsou nenahraditelné u lůžka nemocného, pokud není možné pacienta převézt k provedení zákroku na sálku.
M.C. A co v situacích, kdy je potřeba provést převaz v domácnosti nemocného?
K. M. To jste uhodila hřebíček na hlavičku. Zdravotní sestra zajišťující domácí péči určitě ocení pracovní komfort, který poskytuje použití hotových setů. Vždy si může být jistá, že má připraven veškerý potřebný materiál, a navíc pacient získává pocit individuálního přístupu a záruky bezpečnosti, když vidí, že je daný set určen speciálně pro něj.
M.C. Je to tedy tak, že hotové sety výrazně usnadňují práci?
K. M. Ano, je to mnohem pohodlnější, jelikož zákrok lze provést efektivněji, ale především je práce mnohem bezpečnější. Pořadí rozmístění jednotlivých součástí určuje činnosti, které je třeba provést. Díky tomu nezapomeneme například na rukavice, které jsou nejčastěji umístěny úplně nahoře, a teprve po jejich nasazení můžeme pracovat s dalšími sterilními součástmi setu. Takovýto postup minimalizuje riziko infekce, což je nejdůležitější jak pro nás, tak pro pacienta. Dokumentace postupu je usnadněna díky samolepícím štítkům s informacemi o výrobku, který vlepíme do dokumentace nemocného.
M.C. Plyne z toho, že sety zaručují zachování asepse bez ohledu na místo, kde zákrok provádíme?
K. M. Ano. Ne vždy se pacient nachází v místě, kde je možný například bezpečný převaz. Matosety nám to umožňují a navíc zkracují dobu přípravy na zákrok a usnadňují organizaci práce.
M.C. Nakonec se ještě musím zeptat – co s náklady?
K. M. Při použití kompletních setů určených pro konkrétní úkon není nutno otevírat mnoho jednotlivých obalů, což má přímý dopad do nákladů spojených se zákrokem. Otevíráme-li pokaždé několik obalů, zvyšuje se riziko infekce sterilního materiálu. Kromě toho je při použití setu celý obsah účelně spotřebován. Racionální využití obvazového materiálu jistě snižuje náklady na jeho nákup. Navíc kompletace obvazového materiálu pro zákrok časově nezatěžuje zdravotnický personál. V rámci shrnutí bych ráda řekla ještě několik slov o setech pro cévkování a setech pro dezinfekci operačního pole, které nacházejí využití na akutních odděleních, ale samozřejmě nejen tam. V situacích, kdy jde o čas, nejsme vždy schopní plně dodržet zásady asepse, což může – jak je známo – mít za důsledek komplikace a být příčinou prodloužení hospitalizace. Pacient, který je přijat v situaci ohrožení života, vyžaduje provedení mnoha úkonů současně. Riziko infekce pacienta při záchraně života je vyšší než při provádění plánovaných zákroků. Proto používání hotových Matosetů, například setu pro cévkování, usnadňuje dodržení zásad asepse. Set, který obsahuje všechny potřebné součásti, včetně katétru odpovídající velikosti, umožňuje omezit nepotřebné činnosti na minimum. Podobně je tomu v případě setu pro dezinfekci operačního pole, který má své opodstatnění a nachází plné využití při provádění zdravotnických úkonů v situaci ohrožení života. V případě resuscitace často vzniká potřeba aplikovat endovaskulární elektrodu nebo napíchnout podklíčkovou žílu. Máme-li po ruce hotový set pro dezinfekci, můžeme zajistit řádnou přípravu pacienta k takovýmto úkonům v krátkém čase. Je důležité, abychom pacienta při jeho záchraně nevystavovali dalšímu riziku, které může vést přes zdařilou resuscitaci k nežádoucím infekcím. Pacient sice bude zachráněn, za to mu však „přihrajeme” infekci a jeho pobyt v nemocnici se prodlouží. Stav ohrožení ustoupí, pacient však bude vyžadovat léčbu z důvodu komplikací vzniklých v důsledku nedodržení základních zásad asepse, což nám Matosety usnadňují.
M.C. Děkuji mnohokrát za rozhovor.
Bożena Krymska
Odborník na epidemiologickou péči a péči o kardiaky – Slezské středisko pro choroby srdce v Zabrze
Kvalita zdravotních služeb znamená splnění nebo překonání očekávání pacienta, dodržování standardů a srovnávacích měřítek. Podle H. Lenartowicze je velmi kvalitní zdravotní péče taková, která odpovídá určitým kritériím, vyznačující se dodržování současných odborných znalostí, a která za daných okolností pacientovi umožní dosáhnout žádoucích zdravotních výsledků. Kvalita nabízených zdravotních služeb je velice důležitá, protože se týká nevyčíslitelné hodnoty života a zdraví osob, které ji využívají.
Ačkoli kvalita je ve skutečnosti spokojenost s dobře odvedenými lékařskými službami, pro každou stranu – poskytovatele a příjemce služby – to znamená něco jiného.
- Pro pacienta kvalita zdravotnických služeb znamená efektní zotavení nebo zlepšení zdraví po odchodu z nemocnice.
- Pro zaměstnance zařízení zdravotní péče je kvalita chápána jako kompatibilita této služby s aktuálními odbornými znalostmi a dosahování zlepšení zdraví bez negativních účinků.
- Pro vedení zařízení kvalita znamená poskytovat služby na dostatečně vysoké úrovni s odpovídajícími náklady.
Jakákoli zdravotní operace provedená u pacienta sestává z několika kroků:
- příprava soupravy,
- výkon zdravotních úkonů,
- likvidace soupravy, nakládání s odpady,
- dokumentování operace,
- příprava zařízení a opakovaně používaných nástrojů k dalšímu použití.
Každý z těchto kroků vyžaduje úsilí, zdroje a čas. Výkon operace v různých podmínkách, zejména v naléhavých situacích a v pohotovostních ambulancích s sebou nese vysoké riziko chyby, která může neúmyslně ovlivnit kvalitu operace, a tudíž i kvalitu celkové zdravotní služby.
Všechny z výše uvedených kroků lze zlepšit soupravami připravenými k okamžitému použití, upravenými pro různé operace a lékařská ošetření. Příprava „tradiční“ soupravy zahrnuje kompletaci příslušného množství vybavení, nástrojů, léků a krycího materiálu potřebného k výkonu operace. Avšak soupravy připravené k okamžitému použití šetří čas na přípravu, zejména pokud je určitá operace prováděna urgentně. Sestra nesmí přemýšlet nad tím, kolik věcí musí nachystat a co přesně bude potřeba. Souprava garantuje úplnost materiálů potřebných k provedení operace, kvalitativně i kvantitativně.
Obsah sady vede k tomu, že je postup operace veden jediným možným způsobem, aniž by došlo k vynechání některých činností. Příkladem by mohl být optimální počet šesti gázových tamponů zabalených v soupravě pro katetrizaci močového měchýře, která vyžaduje hodně času k dezinfikování oblasti obklopující uretrální dutinu, pokud se použijí všechny tampony. Vnější obal v podobě pevného blistru (často s několika oddělenými komorami), může sloužit jako nádoba na tekutiny nebo na odpadní materiál, což eliminuje potřebu dalších nádob.
Připravenost k okamžitému použití zrychlí výkon operace, protože se otevírá, pouze jediný sterilní obal, což zároveň velkou měrou sníží množství odpadu, např. u: sterilních tamponů, nástrojů, rukavic, stříkaček, atd. Soupravy jsou kompletovány optimálně pro danou operaci, což znamená, že takový zásah se provádí se stejným množstvím vybavení a krycího materiálu. V praxi, když kompletujeme soupravu sami, to často vede k otevírání více balení, než je třeba (tampony, bavlněné kuličky), jen pro případ, aby nedošly.
Operace vykonávaná s použitím soupravy k okamžitému použití se rychle stala standardem, dovoluje snadné sledování spotřeby materiálů, a tím i počítání nákladů.
Úklid po operaci je velice snadný. Vše, co se použilo, představuje jediný zdravotnický odpad. Protože vše v soupravě je jednorázové, celý materiál míří rovnou do odpadu, aniž by jej bylo třeba roztřídit
Vykonanou operaci lze velmi jednoduše a přesně zdokumentovat díky přibaleným samolepicím štítkům.
Použití jednorázových nástrojů přibalených v soupravě přináší úspory plynoucí z eliminace další opakované sterilizace. Proces sterilizace znamená další náklady: na vodu, elektřinu, dezinfekční prostředky, sterilizační obaly, sterilizační testy a lidské úsilí.
Jednou z hlavních výhod souprav je eliminace negativních dopadů, především prevence infekcí. Kvalita zdravotních služeb, zavedení programu pro prevenci nemocničních infekcí a systematická snaha o prevenci chyb v lékařských postupech, to jsou velmi důležité aspekty. Snižování počtu infekcí je objektivní ukazatel kvality zdravotních služeb a jakákoli infekce, která se objeví, a které bylo možné zabránit, je pochybením instituce poskytují zdravotní služby. Soupravy připravené k okamžitému použití, které jsou „vyrobené na míru“ pro konkrétní operaci, jsou dokonalým nástrojem prevence takových pochybení. Soupravy garantují sterilitu vybavení a materiálů použitých při výkonu operace. Výrobce přebírá odpovědnost za jejich sterilitu, a tím i za kvalitu zdravotnického prostředku.
Používání souprav v praxi bez pochyby zlepšuje práci, zdravotnickému personálu přináší pocit uspokojení, snižuje náklady a vede ke spokojenosti pacienta. Navíc lepší kvalita zdravotní péče vede k vyšší konkurenceschopnosti zdravotnického zařízení na trhu.
Literatura
- Ciuruś M., Hygiene procedures in health care facilities, Institute for Health Protection, Warsaw 2009.
- Dykowska G., Opolski J., The quality of health care services, self-education package, Warsaw 2001.
- Heczko PB Wójkowska-Mach J. (red.), Hospital infections. Handbook for infection control teams, PZWL, Warsaw 2009.
- Holub, J., Competitive quality strategy on the medical service market, [in:] Nogalski B., Rybicki J. (red.), Modern management of a health care facility, Dom Organizatora, Toruń 2002.
- Lenartowicz H., Quality management in nursing, CEM, Warsaw 1998.
- Maciag A. Kruszewski, K., Topczewska-Tylińska K., Michalak J., The Role of processes, standards and procedures in shaping the quality of health services, Alfa-medica Press, Bielsko-Biala, 2007.
- Piątek, A. Improving the quality of nursing care [in] Ksykiewicz-Dorota A. (red.), Fundamentals of organising nursing care, published by Czelej, Lublin 2004.