Úspěšná léčba chronických ran

Elżbieta Szwałkiewicz 

Národní poradce pro ošetřování chronicky nemocných a zdravotně postižených osob

Dokonce ani nejmodernější krytí vhodné pro daný typ rány neulehčí proces hojení rány, pokud nebudou zajištěny další podmínky vedoucí k celkové tělesné regeneraci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K nim patří:

  • řádná osobní hygiena,
  • ochrana pokožky před dráždivými účinky moči,
  • vhodná postel, matrace, povlečení a spodní prádlo,
  • eliminace tlaku na část těla postižené proleženinou,
  • bezpečný přesun a polohování těla,
  • přiměřená výživa a hydratace.

Moderní technická řešení a technologie umožňují bezpečné provádění hygienických činností, dokonce i u pacientů s velmi citlivou pokožkou a u zcela nepohyblivých osob, bez rizika a úsilí spojeného s jejich přesunem. Na trhu je dostupná široká řada prostředků pro péči o pokožku, usnadňující hygienu. Při léčbě suché pokožky (často umývané mýdlem), oslabené, máčené, neustále vystavené působení dráždivých látek, je nutné kontrolovat stav pokožky každý den a hledat známky alergické reakce. Vhodné přípravky pro mytí pokožky a péči o pokožku nemocných jsou jediné, které lze nanášet na citlivou a podrážděnou pokožku, a které mají zvlhčující, promazávací a elastické účinky. Zmírní příznaky zánětu, pokožku promažou a ochrání před dráždivými látkami, jako je moč. Na podrážděnou a svědící pokožku se nesmí používat mýdlo, pouze jemné mycí prostředky (mléka, pěny). Doporučuje se používat kosmetiku s co nejmenšími možnými alergickými reakcemi. Mycí a pečující produkty by se měly používat v ucelené řadě od stejného výrobce, jelikož to zamezí použití produktů s různým chemickým složením, které by vyvolalo škodlivé reakce organismu. Během hygienických procedur pouze omyjte oblast rány a vždy zkontrolujte stav krytí rány a ochranu rány před znečištěním a zvlhnutím.

Pro pacienty a jejich okolí nepříjemný pach moči lze odstranit vhodně zvolenými absorpčními materiály a jejich dostatečně častou výměnou – zhruba čtyřikrát denně. Při výměně rozhodně očistěte břicho, genitálie, třísla a hýždě.

Pacienta, který se nemůže z lehu posadit, můžete omýt tradičně v posteli, ale také ve speciální přenosné vaně. Vana se přinese do pacientova pokoje, jedna strana se odejme a usadí se podél postele. Potom pomocí látky nebo speciální posuvné podložky přesuňte pacienta (vysvlečeného a zakrytého) do vany. Pokud má pacient zavedenou infuzi, je připojen k monitoru, respirátoru atd. koupel se provede v pokoji vedle postele. To je možné tak, že se k vodovodnímu kohoutku (umístěnému v pokoji) připojí sprchová hadice s vhodnou délkou se sprchovací hlavicí. Obdobně musí být ke speciálnímu odtoku nainstalovaného pod umyvadlem namontována odtoková hadice v příslušné délce. Pokud je pacient schopen pokoj opustit, odvede se do vany v koupelně se sprchovacím místem. Odtoková hadice je zavedena do podlahového odtoku. Ve vaně s nastavitelnou výškou lze také provést koupel v poloze na zádech. Osoba, která se nemůže hýbat, je přesunuta (vysvlečená a zakrytá) posunem na speciální osobní zvedák – jakýsi vozík s nosítky. Po převozu pacienta do koupelny se na vanu umístí zvedák, který se zvedne (elektrický mechanismus ovládaný dálkovým ovládáním) do výšky vhodné pro ošetřovatele, aby se nemusel ohýbat. Potom je zvedák s pacientem spuštěn na dno vany. Většina zmíněných van má také vestavěné hydromasážní zařízení. Zvedák dokáže zvednout opěrku hlavy tak, aby se pacient mohl umýt v poloze vsedě nebo vleže. V sadě s vanou jsou k dispozici také sedačkové zvedáky, které pomáhají lidem s paraplegií nebo zdravotně postiženým dostat se do vany a z vany. Tito lidé se mohou také umýt sami ve sprše pomocí zvedáku nebo sanitárního křesla. Všechny instituce, v nichž jsou umístěni pacienti s pohybovým postižením, by měly mít integrovány systémy pro osobní hygienu, tj. mobilní zařízení integrované s mycím zařízením.

Lidé, kteří nemohou chodit, např. s paraplegií, mohou používat toaletu sami, ale musí být vytvořeny podmínky, které jim dovolí se přesunout z kolečkového křesla na toaletu. Výška toalety a kolečkového křesla musí být stejná. Boční stěny křesla a bezpečnostní madla toalety musí být výklopné. V dosahu osoby používající toaletu musí být sprchovací hlavice k mytí a toaletní papír k osušení pokožky. Schopnost se sám umýt pod tekoucí vodou je velmi důležitá, protože je velmi obtížné očistit genitální a anální oblast toaletním papírem. U starších lidí je pokožka zvrásněná a proto není možné pečlivé očištění zbytků stolice suchým toaletním papírem a opakované tření citlivé a suché pokožky často vede k poškození. Na toaletě musí být dostatek prostoru pro postiženou osobu, aby mohla jet na kolečkovém křesle, zaparkovat vedle toalety a po zvolení strany křesla a madla toalety se na toaletu přesunout. Všichni lidé bez ohledu na své zdraví a kondici musí být schopni použít toaletu. Musíme stále pamatovat na to, že při zvedání a přesunu pacienta by bylo vhodné se vyhnout silnému bodovému tlaku na tělo a měla by se použít metoda posunu s otočením těla. Potřeba očisty a ochrany pokožky je zvláště důležitá u lidí se zdravotním postižením, kteří čelí problému močové inkontinence.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uvědomte si prosím, že moč po kontaktu s pokožkou představuje vnější dráždivou látku, která způsobuje zánět. Zanícená pokožka je červená, podrážděná a bolestivá. Také se často objevuje otok, svědění a odlupující se pokožka. Pacient se snaží redukovat obtěžující svědění škrábáním, a nakonec naruší neporušenost pokožky, což povede k tvorbě ran. Škrábance jsou také místem bakteriální infekce a rozvoje komplexních infikovaných proleženin.

Požadovaného účinku lze dosáhnout hygienickými jednorázovými absorpčními pomůckami, sadami pro sběr moči, speciálními přípravky pro osobní hygienu, kosmetickými a ochrannými přípravky. Jejich nabídka na trhu je velmi bohatá.

Pleny, anatomicky tvarované pleny nebo inkontinenční vložky je nutné vybírat podle jejich absorpční schopnosti, obsahu látek vázajících moč, typu ochrany proti protečení pleny, schopnosti snížit nepříjemný zápach a možnosti důkladného přizpůsobení tělu. Také je důležité, aby byla hlavní absorpční část látky překryta speciální netkanou látkou, která také oddělí absorbovanou moč od pokožky.

Močová inkontinence vede ke stálému zvlhčování a máčení pokožky, což podporuje zánět, poškození, vedoucí k tvorbě proleženin. Proto je nutné systematicky kontrolovat stav pokožky v oblastech vystavených vlhkosti a stav krytí, a maximálně zkrátit dobu kontaktu pokožky s močí.

Proto je výběr absorpčního produktu nutné určit stupněm močové inkontinence, hladinou vědomí pacienta, denní dobou a úrovní aktivity. Lidé s tlakovými vředy nebo velmi citlivou suchou pokožkou tíhnoucí k podráždění, musí používat takzvané prodyšné pleny. Od ostatních plen se liší například ochrannou fólií, která je vyrobena ze speciálního prodyšného laminátu.

Při péči o osoby upoutané na lůžko, které trpí močovou inkontinencí (MI), je nutné používat hygienické podložky k zachování čistoty povlečení nebo k ochraně křesla. Nepoužívejte gumové podložky, ale podložky vyrobené z celulózy, s jednou stranou potaženou speciální fólií, která ochrání křeslo nebo postel před vlhkostí. Zde je také vhodné použít prodyšné absorpční produkty. Lidé s proleženinami se musí vyhnout přehřátí v teplém oblečení a nevětraným nebo přetopeným místnostem, a především se musí vyhnout dlouhodobému tlaku na poškozenou pokožku a tření pokožky o podložku. Tohoto účinku lze dosáhnout pomocí speciálního posouvání a zařízení pro změnu polohy posunem, matracemi a polštáři ulevujícími od tlaku, pravidelnou změnou polohy těla, uplatněním správných zásad pro zvedání a přesun pacienta.

Výrazného snížení nebo eliminace tlaku na pokožku lze dosáhnout vybavením postele matrací proti proleženinám:

  • matrace proti proleženinám se střídavým tlakem (takzvaný dynamický), kde motor čerpá vzduch do jednotlivých komor matrace, plní pouze některé z nich, což poskytne dočasnou úlevu jiné části těla. Používání matrace neruší povinnost adekvátní časté změny těla.
  • Matrace proti proleženinám se stálým tlakem, které jsou nafukovány ručním čerpadlem, umožňuje dosáhnout přiměřeného tlaku a snížit tlak na povrch těla. Také je důležité, aby byla vyrobena z materiálu s jedinečným antibakteriálním složením, které potlačí růst bakterií a potlačí zápach. Použití této matrace má preventivní účinek a zrychluje hojení stávajících ran. Tato matrace je zvláště užitečná u pacientů, kteří nemají rádi zvuk motoru čerpadla u dynamických matrací.

Doba hojení proleženin nebo jiných chronických ran závisí na celkovém zdravotním stavu a na správné výživě s přiměřeným obsahem bílkovin, kalorií a tekutin.

Zeptejte se na řešení