Má zkušenost s používáním operačních setů

Miroslav Hricišák, MD
Lékař pracující na ambulantním oddělení
Euromedix a.s., ProCare poliklinika
Betliarska 17, Bratislava

Za 21 let své chirurgické, ambulantní péče a operační praxe jsem pracoval na mnoha místech, kde jsem si vytvořil určité osvědčené pracovní postupy. Jak čas plynul a moje zkušenosti rostly, pracoval jsem na zdokonalování těchto postupů a přecházel na méně komplikované a úspornější pracovní metody, ať už na odděleních ambulantní chirurgie nebo na operačních sálech.

Poté, co jsem opustil svého předchozího zaměstnavatele, jsem se postavil výzvě vybudovat nové oddělení ambulantní chirurgie na poliklinice a oddělení lékařské péče se specializací na chirurgii a ortopedii a po nějaké době také na gynekologii, plastickou chirurgii, urologii a operace krku.

Nejprve jsem si myslel, že práce bude docela snadná a že budu schopen využít všeho, co jsem již věděl nebo se naučil, a že vše ostatní již bude jednoduché.

Prvním krokem bylo ve spolupráci s mým týmem rozhodnout, jaké produkty budeme potřebovat. Poté jsme kontaktovali řadu dodavatelů, abychom s nimi probrali naše nápady a požadavky. Samozřejmě existovala určitá omezení – např. – prostor polikliniky, omezený rozpočet, rozsah činností nebo logistika.  Proto jsem musel změnit svůj pohled na věc a využít často již zavedené postupy a rutinu. Mým cílem bylo najít co nejjednodušší a nejhospodárnější řešení.

Jedním z klíčových rozhodnutí týkajících se operačních sálů byla volba operačních roušek a prádla. Máme je používat opakovaně nebo jít cestou jednorázových roušek a prádla?

Na ambulantní chirurgii jsem měl možnost vyzkoušet menší jednorázové operační sety od TZMO SA. Zpočátku jsem byl skeptický ohledně výrobků a materiálů, které byly pro mě nové a které jsem nikdy předtím nepoužíval. Po nějaké době jsem si však velmi oblíbil jejich obvazy, sety pro odběr vzorků tkání nebo sety pro umístění katetru. Příprava na chirurgické zákroky a  i samotné zákroky díky setům zabraly mnohem méně času.

Dále jsem začal používat různé operační soupravy vyrobené společností TZMO S.A. a určené pro různé chirurgické a ortopedické výkony. Po mnoha  konzultacích a diskusích s TZMO S.A. nám výrobce poskytl velké operační sety obsahující sterilní jednorázové operační roušky, jako jsou roušky pro pacienty, kryty stolků s nástroji a také chirurgické pláště. Objednali jsme i další příslušenství, které bylo vyrobeno a zabaleno na zakázku přímo pro nás. Sety obsahovaly sterilní předměty, jako jsou nejrůznější obvazy, sáčky na sterilní materiál, samolepicí sáčky na tekutiny a lékařské vybavení, tampony, mísy a různé elastické obvazy. Sety obsahovaly také jednorázové kovové nástroje (nůžky, pinzety atd.), Ale tyto nástroje nepoužívám dostatečně dlouho na to, abych řekl, jakou s nimi mám zkušenost.

Operační sety dodávané společností TZMO SA nám natolik vyhovovaly, že po třech měsících práce na ambulanci jsme přestali používat produkty jiných dodavatelů.

Jelikož jsme malý tým, snažíme se provést co největší počet chirurgických zákroků v co nejkratším čase. Velké operační sety nám pomáhají zkrátit čas potřebný k přípravě zákroku. Také v situaci, kdy potřebujeme nahradit naše sestry externím chirurgickým personálem, nehrozí v důsledku různých pracovních návyků žádné riziko selhání. Velké operační sety určené pro konkrétní chirurgické zákroky nám usnadnily práci a zlepšily bezpečnost našich pacientů a personálu.

U standardizovaných chirurgických zákroků se snižuje riziko chyb a následně i možných komplikací. Po zákrokový úklid a odstraňování materiálu jsou nyní mnohem jednodušší, což nám dává více času na přípravu na další operace. Pracovníci oddělení centrálních sterilních služeb již nemusí sterilizovat chirurgické materiály, protože jsou dodávány výrobcem. Výsledkem je, že se sestry mohou soustředit na samotnou operaci. Standardizace postupů pomocí velkých operačních setů nabízí také ekonomické výhody. Obvykle se během jednoho chirurgického zákroku používá jedna sada, což znamená, že prakticky nevzniká žádný odpad (nepoužitý materiál). Vedení záznamů o použitém materiálů je snadné – do souborů pro archivaci se vkládají štítky s kódy. To pomáhá vypočítat skutečné náklady na postupy. Rovněž se snižují náklady na pracovníky zapojené do skladování a zpracování chirurgických materiálů.

Po zkušenostech s používáním malých i velkých operačních setů na poliklinice i chirurgické ambulanci bych už nepřešel na jiné řešení.

Zeptejte se na řešení