Případová studie – implantace lebeční protézy Codubix CT 2®

Violeta Senavaitienė
zástupce Matopat – Lithuania

30/04/2013

1. Místo – Kaunas (Litva)

Místo operace:

Veřejné zařízení, Lithuanian University Hospital of Health Sciences v Kaunasu.

Klinika je největší víceoborovou nemocnicí v Litvě a jednou z nejmodernějších v zemi.

Nemocnice zaměstnává více než tisíc lékařů a více než dva tisíce členů zdravotnického personálu. Dokáže pojmout až dva tisíce pacientů. V patnácti budovách je 34 specializovaných klinik a 15 ambulantních oddělení.

Datum operace: 26/04/2013

2. Situace / okolnosti

V lednu 2013 jsem vedla prezentaci určenou pro neurochirurgy o produktech Codubix®. Představila jsem všechny možnosti a výhody, které nabízejí.

Zhruba o dva měsíce později mi zavolali z nemocnice. Měli pacienta, který potřeboval individuální protézu.

Pacient utrpěl střelné zranění lebky. Ztratil velkou část lebky (fotografie níže). Lékaři téměř měsíc bojovali o jeho život. Po měsíci bylo nutné opravit poškozenou kost. Produkt, který byl k dispozici v nemocnici – Tecres s.p.a Akrylová pryskyřice – nebyl pro tak vážné poškození vhodný. Rozhodla jsem se připravit individuální protézu.

Znovu jsem představila všechny možnosti přípravy individuální protézy.

3. Předoperační činnosti

29. března 2013 byly pod mým vedením pořízeny všechny potřebné počítačové snímky a zaslány do společnosti Tricomed. Tam začala výroba protézy.

         Obvyklá protéza         Maximální velikost protézy         Protéza potřebná pro                                                                                                                            daného pacienta

3D model

         

Protože poškození bylo velmi vážné, rozhodl se výrobce vyrobit protézu ze dvou částí.

Dr. P. Kasprzak vysvětluje – největší protéza zaznamenaná v literatuře měla 400 cm2. V našem případě – 280 cm2. Jedná se o druhý největší případ na světě (samozřejmě ze známých případů).

25. dubna 2013 jsem obdržela individuálně připravenou protézu.

4. Průběh operace

Operace proběhla 26. dubna 2013. Zúčastnila jsem se jí.

Operaci provedli dva lékaři:

1. Pomocný profesor R. Vilcinis – vedoucí kraniocerebrálního oddělení

2. L. Kalasauskas MD – pacientův lékař

Operace trvala přibližně tři hodiny. Úprava protézy Codubix® CT zabrala zhruba 30 minut. Části protézy byly spojeny pomocí titanových destiček Aesculap. Pomocí stejných titanových destiček Aesculap byla protéza přichycena k lebce.

během operace

      

příprava místa pro implantát

po implantaci

                                                    

před a po operaci

                             

5. Pooperační doba

Den 1

Pacientův stav je stabilní, bez viditelných známek možných komplikací. Pacient je převezen na oddělení všeobecné neurochirurgie.

 Den 3

Pacientův stav je stabilní, bez viditelných známek možných komplikací.

 Den 4

Pacientův stav je stabilní. Neurologický stav se zlepšil – pacient začal reagovat na okolní prostředí, začal pohybovat nohama a prsty. Občas se usměje.

6. Hodnocení lékaře

Vedoucí oddělení a pacientův lékař byli s výsledky spokojeni. Připravená protéza na ně udělala velmi dobrý dojem – byla velmi kvalitní, přesná, snadno upravitelná. Tak velkou ztrátu lebeční kosti (střelné zranění) bylo možné zaplnit pouze individuálně připravenou protézou.

7. Problémy / poznatky

Nemocnice má vysoké nároky, pokud jde o výrobce a produktové zástupce. Proto jsem se velmi snažila, aby se lékaři rozhodli kladně. Tohoto výsledku jsem dosáhla pouze úzkou spoluprací se zaměstnanci společnosti a jejich operabilitou.

Zeptejte se na řešení