Případová studie – implantace lebeční protézy Codubix CT 1®

Violeta Senavaitienė

Zástupce Matopat – Litva

22/02/2013

1. Místo – Panevezys (Litva)

14. února 2013 byla implantována Codubix® CT (individuální protéza lebeční kosti) ve státní nemocnici State Hospital v Panevezys.

2. Situace a okolnosti

V lednu 2012 jsem vedla prezentaci určenou pro neurochirurgy o produktech Codubix®. Uvedla jsem všechny možnosti a výhody.

Zhruba o dva měsíce později mi zavolali z nemocnice. Objevila se pacientka, která potřebovala individuální protézu Codubix® CT.

Pacientce byla po mozkové příhodě s velkým otokem mozku odebrána lebeční kost. Byl to jediný způsob, jak jí zachránit život. Po operaci byla pacientka plně při vědomí a aktivní. Ale vyskytl se jeden problém – jak a čím překrýt chybějící část lebky.

Produkt, který byl dostupný v nemocnici, nebyl u takového poškození vhodný. Rozhodla jsem se připravit individuální protézu.

3. Předoperační činnosti

5. 11. 2012 byly pod mým vedením pořízeny všechny potřebné počítačové snímky pro přípravu implantační náhrady a odeslány do společnosti Tricomed. Společnost zahájila proces vytvoření protézy

První snímky protézy

13. 12. 2012 jsem obdržela na míru vyrobenou protézu.

Lékař naplánoval operaci po Vánocích, tj. na přelomu ledna a února.

4. Průběh operace

14. 2. 2013 proběhla operace, zúčastnila jsem se jí.

Operaci provedli dva lékaři:

1. G. Miliūnas – vedoucí neurochirurgického oddělení

2. V. Janušonis – pacientčin lékař

Operace trvala 3,5 hodiny. Implantace protézy Codubix® CT samotné trvala zhruba 30 minut.

během operace

 

5. Pooperační doba

Den 1

Pacientčin stav je stabilní, bez viditelných známek možných komplikací.

Byl pořízen počítačový snímek – implantát je na místě, bez viditelného krvácení.

Den 3

Pacientčin stav je stabilní. Pacientka je převezena na oddělení všeobecné neurochirurgie.

Den 8

Pacientka se cítí dobře. Podle pacientky ji nebolí hlava (bez implantátu měla často silné bolesti hlavy), dobře se jí spí (bez implantátu mohla spát jen na jedné straně a na speciálním polštáři) s hlavou v jakékoli poloze.

6. Hodnocení lékaře

Vedoucí oddělení a hlavní lékař jsou s výsledky velmi spokojeni. Individuálně připravená protéza na ně udělala velký dojem – jako kvalitní, přesný a dobře upravitelný produkt. Tak velký lebeční defekt 10 x 14 cm bylo možné vyplnit pouze pomocí Codubix® CT. Použití jiných produktů by neumožnilo excizi vhodné síly a zakřivení implantátu, což by mohlo způsobit hodně komplikací.

Zeptejte se na řešení