TENTO WEB POUŽÍVÁ, PODOBNĚ JAKO JINÉ WEBY, SOUBORY COOKIE. TYTO SOUBORY NÁM UMOŽŇUJÍ VYLEPŠOVAT TYTO WEBOVÉ STRÁNKY, ZLEPŠOVAT JEJICH FUNKCIONALITU A POSKYTOVAT VÁM TAK RELEVANTNĚJŠÍ SLUŽBY JAK NA WEBU, TAK I PROSTŘEDNICTVÍM DALSÍCH MÉDII. PROCHÁZENÍM WEBU VYJADŘUJETE SOUHLAS S JEJICH POUŽÍVÁNÍM. VÍCE INFORMACÍ O ZÁSADÁCH POUŽÍVÁNÍ SOUBORŮ COOKIE.
VÍCE
ROZUMÍM

Kroky při zhotovení sádrového obvazu

Ke stažení:

Mohlo by se zdát, že vytvořit sádrový obvaz je jednoduché. To je však jen zdání. Při nesprávném zhotovení sádrového obvazu může vzniknout řada komplikací, například lokální macerace a poškození pokožky, cévní ischemie a v důsledku toho dokonce i nekróza. Proto je třeba udělat vše pro ochranu pokožky a kostních výčnělků pod sádrou před poškozením a pro zajištění komfortu pacientovi, například zamezením svědění. Správně zhotovený sádrový obvaz představuje obrovský přínos z hlediska odstranění bolesti, mimo to zpevnění umožňuje používat končetinu i přes zranění.

 

gips1 1. Připravíme vodní lázeň o teplotě 20-22°C. Dodržujte pokyny týkající se teploty vody! Studenější voda vede k prodloužení a teplejší ke zkrácení doby modelování a tuhnutí a ke zvýšení množství tepla předávaného obvazem při tuhnutí. Je absolutně nepřípustné používat vodu o teplotě nad 25°C.
2. Nasadíme si rukavice.
gips2 3. Odstřihneme punčošku v odpovídající délce. Měla by být o trochu delší než ošetřovaná část těla. V případě obvazu určeného na ruku vystřihneme otvor na palec. Nasadíme pacientovi punčošku, která ochrání pokožku před macerací a odřeninami kostních výčnělků.
gips3 4. Na rukáv nasadíme podklad pod sádru. Měl by být aplikován dost hustě, přičemž by na něm neměly vznikat záhyby. Podklad chrání pokožku pacienta před působením tepla a tlaku vyvíjeného obvazem a snižuje riziko vzniku odřenin.
gips4 5. Odtrhneme koncovku podkladu a zahladíme ji. Nerovné konce se k sobě snadno přichytí, proto lze obvaz upevnit bez použití náplastí.
gips5 6. Ohrneme konce punčošky. Díky tomu bude pokožka chráněna před poškozením okraji sádry.
gips6 7. Vyjmeme sádrový obvaz z obalu a ponoříme jej do vody pod úhlem 45° K hladině vody. Doba ponoření nesmí přesáhnout 5 sekund. Pokud budete používat více obvazů, namáčejte je jednotlivě!
8. Na konci namáčení lehce vymáčkneme obvaz ve vodě. Krátká doba ponoření má vliv na tvrdost a kvalitu hotového obvazu. Je nepřípustné ponechat obvaz ve vodě!
gips7 9. Po vyjmutí z lázně vymačkáme přebytečné množství vody.
gips8 10. Obvaz nasazujeme krouživým pohybem, každá další vrstva se aplikuje v 1/3 výšky předchozí vrstvy. Pokud je to potřeba, namočíme a nasadíme další pruh/y, abychom vytvořili dostatečně pevný obvaz.
gips9 11. Vymodelujeme obvaz se zohledněním doby modelování odpovídající použitému typu obvazu.
12. Po zhotovení obvazu zajistíme úplnou cirkulaci vzduchu po dobu 20-25 minut.

Instrukce ke stažení PDF.

Naše řešení