Diabetická noha

Příčiny

Syndrom diabetické nohy řeší změny, které se objevují na dolních končetinách pacientů s diabetem.

Příčinou syndromu diabetické nohy jsou změny v krevních cévách (ischemie) a poškození nervů (neuropatie). Zhoršení vaskularizace a inervace u diabetických pacientů obvykle postupuje současně, ale pouze jedna z těchto změn je dominantní. Dominantní faktor určí typ syndromu diabetické nohy, a tak lze rozlišit: ischemický syndrom diabetické nohy nebo neuropatický syndrom diabetické nohy.

Vzorec: syndrom diabetické nohy – klasifikace podle dominantního faktoru

Periferní neuropatie, tj. periferní neuritida – je jednou z komplikací dlouhodobé hyperglykémie a ovlivňuje projekce jak somatických, tak autonomních nervových buněk v obou nohách. Pacient má snížené vnímání bolesti, teploty a dotyku v dotčené noze, a jelikož necítí bolest po zranění nebo stlačení, je pokožka často poškozená a tvoří se vředy, kterých si často včas nevšimne, a proto jejich léčba začíná příliš pozdě. Pozdě odhalené vředy mohou být v natolik pokročilém stadiu, že nemohou být úspěšně léčeny.

Motorická neuropatie způsobuje ztrátu svalových a chodidlových šlach a v důsledku toho zničení kloubů. To na druhou stranu vede k nahromadění zátěže do několika menších oblastí plantárního povrchu a dále k tvorbě mozolů. Závěrečnou fází těchto změn je deformace chodidla.

Angiopatie, tj. poškození krevních cév – poruchy zásobení krví jsou charakterizovány neobvyklým průtokem krve v nohách, zejména v holenní a lýtkové arterii. Nekontrolovaný diabetes přispívá k rozvoji cévních onemocnění. Řízení obsahu cukru v krvi je jedním z preventivních způsobů, je také podmínkou pro zahájení procesu hojení rány.

Proto tedy rozlišujeme:

  • neuropatické vředy chodidla, které tvoří dvě třetiny všech diabetických vředů chodidla
  • angiopatické vředy chodidel (~ 10%)
  • smíšené vředy chodidel (~ 25%)

Rizikové skupiny

  • Osoby s diabetem mellitus.
  • Osoby s nediagnostikovanou diabetes!

Onemocnění se většinou týká osob s diabetem typu II, tj. těch, u nichž není zapotřebí injekční podávání inzulinu.

Komplikace diabetické nohy se vyskytuje přibližně u 20 % pacientů hospitalizovaných kvůli diabetu, a je příčinou 50 % všech amputací končetin prováděných na chirurgických odděleních.

Symptomy

Neuropatická diabetická noha

Predominantní příznaky:

  • ztráta citlivosti na dotek, bolest, teplota

Pacient necítí poškozující stimuly, jako je říznutí, popálení, zranění při nošení těsných bot, přítomnost cizího tělesa v botě. Intenzita bolesti je základní prvek, který působí na vznik vředů na samotném chodidle. Neuropatická diabetická noha je teplá, se zachovaným průtokem v tepnách, ale klouby a kosti chodidla jsou deformovány.

U některých pacientů se projeví změny v kloubech, dochází k postupné  deformaci malých kloubů chodidla, což vede k vážné deformaci nohy. Je nutné  nosit speciální boty vyrobené na zakázku. Nošení běžných nepadnoucích bot vede velmi často ke vzniku vředů.

Syndrom ischemické diabetické nohy – angiopatie

Predominantní příznaky:

  • zvýšená citlivost na bolest

Hlavními příznaky jsou: bolest, která zesiluje obvykle v noci, často doprovázena bolestivými svalovými křečemi, brněním nebo znecitlivěním nohy.

V závislosti na stupni stenózy a okluze tepen v dolní končetině se na různých místech nohy objevuje nekróza.

Nejzávažnější forma onemocnění je uzavření velkých tepen v dolní končetině nad kolenem. To vede k nekróze tkání chodidla a někdy také dolní části nohy. Nekróza zasahuje většinou prsty. Ischemická diabetická noha je charakteristická zachovanou inervací při současném poškození krevního zásobení končetiny.

Neléčený syndrom diabetické nohy vede k amputaci končetiny.

Umístění

U pacientů s diabetem se neuropatické vředy nacházejí primárně v oblastech opakovaných zranění a často zasahují povrch chodidla nohy kolem nártní kosti, paty a prstů. Neuropatické vředy obvykle nebolí.

foot sole

V důsledku neuroartropatické poruchy je noha navíc deformována charakteristickým způsobem – zdeformované chodidlo, kladívkové prsty, jiný styl chůze a v přetížených bodech se tvoří mozoly (kuří oka), která mohou později způsobit nehojící se rány a vředy.

 

 

 

V případě ischemické diabetické nohy chronická hypoxie způsobí, že noha začne odumírat – otéká, objevují se vředy, nekróza a praskliny, deformují se nehty a měkké tkáně mizí a celá noha modrá.

Léčba

Specialista v oboru diabetu, chirurgie (včetně vaskulární chirurgie) a ortopedie je kompetentní osobou pro nařízení léčby. Léčby se také aktivně účastní ošetřovatelé. Nejdůležitější je udržet hladinu cukru v krvi v optimálních fyziologických mezích.

Léčba je jak kauzální, tak lokální.

Rány se chirurgicky vyčistí, zúžené krevní cévy se odblokují, používají se různé vaskulární štěpy, které dovolí obejít ucpané tepny, což zlepší průtok krve v noze. Společně s operací je kontrolován krevní cukr v těle a podávány jsou léky napomáhající léčbě. Vedle inzulinu a antibiotik užívá pacient léky, které zlepšují průtok krve v končetinách, snižují viskozitu krve, dovolují dosáhnout ischemických struktur, zlepšují hojení ran a jizev. Doporučuje se i vhodná strava.

Prevence

Nejzásadnější prevencí rozvoje diabetické nohy je správná léčba diabetu, kontrola a udržování normální hladiny krevního cukru.

Po diagnostikování cukrovky by měl pacient:

  • přestat kouřit
  • jemně a pečlivě se starat o nohy
  • systematicky kontrolovat cirkulaci a inervaci nohou

Pokud se na nohách vyskytnou zranění, pak včasný zásah lékaře často zabrání nutnosti amputace dolní končetiny.

Každodenní péče o nohy u lidí s diabetem musí zahrnovat:

  • každodenní sledování – kontrola průtoku krve a citlivost, omývání teplou (ne horkou) vodou, jemné a pečlivé osušení – zejména prostoru mezi prsty
  • péči o nehty – pravidelné stříhání (ale ne příliš nakrátko)
  • pečlivý výběr obuvi – musí být dostatečně široká, ve správné velikosti (pacienti s neuropatií díky zhoršené citlivosti často kupují příliš malou obuv, menší než dosud nosili), pata musí být nízká a široká, doporučují se boty s tkaničkami.
  • před nazutím obuvi musí pacient zkontrolovat, zda uvnitř nejsou ostré předměty, vyčnívající švy nebo shrnutá vložka
  • nošení volných a nestahovacích ponožek z přírodního vlákna (příliš těsné ponožky mohou bránit prokrvení)
  • chránit nohy před nadměrným: promočením, cvičením nebo teplem (například elektrickou dečkou nebo jinými zdroji energie)
  • na kuří oka nepoužívat mastičky – pokud Vám lékař nedoporučí jinak

Jakékoli vypozorované změny na noze, jako jsou otoky, změna barvy, ztráta citlivosti, je nutné co nejdříve probrat s lékařem.

Dokonce i menší pořezání, popraskaná pokožka a rány není možné ignorovat, a vždy je zapotřebí je zajistit sterilním krytím a ukázat lékaři během kontrolních návštěv. Pokud hojení nepokračuje, doporučuje se okamžitě navštívit lékaře.

Zeptejte se na řešení